İş Dünyası, Maliyetleri ve Borcu Artıran Kur Yükselişinden Kaygılı!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ekonomi verilerine dayandırarak yaptığı “Şubat 2015 - Aylık Ekonomi Bülteni” yayınlandı. Detaylar haberimizde..

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ekonomi verilerine dayandırarak yaptığı “Şubat 2015 - Aylık Ekonomi Bülteni” yayınlandı. Şubat ayı rakamlarının bütçe ve cari açıktaki olumlu gelişmelere rağmen reel sektör güveninde azalma olduğunu ortaya koyduğu belirtilen bültende dolara ve altına yöneliş olmasının da bunu teyit ettiği kaydedildi.

Kapasite kullanım oranının aylık bazda 0,9 puan, yıllık bazda 0,5 puan azaldığına dikkat çekilen Bülten’de, 2014 Kasım döneminde işsizlik oranının yüzde 10,7’ye yükseldiği, toplam istihdamın yüzde 13,3’ü kamu kesiminde olduğu bildirildi. Bu yılın Ocak ayında mali disiplinin beklenenden daha iyi sonuç verdiğine işaret edilen TİSK Bülteni’nde, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) de ilk ayda gerileme gösterdiği vurgulandı.

Rusya, En Çok Türkiye’yi Etkileyecek

TİSK’in “Şubat 2015-Aylık Ekonomi Bülteni”nin “Genel Değerlendirmeler” başlıklı bölümünde ise yükselen ekonomilerin ivme kaybettiği, bunların başında da Brezilya, Rusya ve Türkiye’nin geldiği belirtildi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, faiz oranları, uyumsuz para politikaları ve zayıf dünya ticaretinin 2015 yılında küresel ekonomik görünümü zedeleyebileceğinin belirtildiği değerlendirmede şöyle denildi:

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinde büyümenin 2014’te yüzde 3,1, 2015’te yüzde 3,5, 2016’da yüzde 3,7 ve 2017’de yüzde3,9 olacağını tahmin ediyor. Türkiye ve Brezilya’da enflasyon gerçekleşmesi, hedef enflasyon oranının üzerinde. Türkiye, Rusya ekonomisindeki küçülmeden en çok etkilenecek ülke; Rusya ekonomisindeki 1 puanlık küçülme, Türkiye ekonomisini yüzde 0,7 daraltıyor.

Türkiye, 2013 Aralık ayına göre politika faiz oranını yükselten ülkeler (Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, G. Afrika) arasındadır. Bunda kredi talebinin yüksekliği etkilidir. 2015’in ilk yarısında Türkiye, politika faiz oranının yüksekliği açısından yükselen ekonomiler arasında Brezilya’dan sonra ikinci sırada olacaktır. Rusya, Macaristan, Kazakistan, Romanya ve Türkiye yabancı kaynak gereksinimi yüksek olan ülkelerdir. Burada ilk sırayı da Türkiye almaktadır. Diğer yandan yabancı para cinsinden kısa vadeli borcun döviz rezervine oranı en düşük olan ülke de yine Türkiye’dir.

Faiz Konusundaki Belirsizlik Devam Ediyor

Merkez Bankası’nın faiz politikası tartışmalarının da değerlendirildiği bültende, konuya ilişkin şu görüşlere yer verildi:

TCMB’nin kararları kısa vadede yatırımlara olumlu etki yapacak, ancak uzun vadede etkili olması için yapısal önlemler gerekebilir. Ocak’ta TÜFE geriledi.

Türkiye, temel ara mallarını ithal ettiği için döviz kuru artışları ihracatı olumlu etkilemekle birlikte sanayide maliyetleri artırıyor, kar oranlarını azaltıyor ve fiyatları yükseltiyor. Ayrıca euro/dolar paritesindeki hızlı değişimi de yakından izlemek gerekli, zira Euro’nun göreceli değer kaybı Türkiye açısından ciddi bir sorun yaratıyor.

TCMB aldığı kararlarla bir denge yaratmaya çalıştı. Ancak Bankanın kur artışından çekinmesi sebebiyle faiz konusundaki belirsizlik devam ediyor. Bankacılık sektörü fon kullanımında aşırıya kaçarsa, döviz kuru beklenenden hızlı yükselebilir.

Orta Gelir Tuzağı Tehlikesi

Türkiye ekonomisinin 2007 yılından itibaren durağanlaşma eğilimi içerisine girdiğinin hatırlatıldığı TİSK’in Aylık Ekonomi Bülteni’nde şöyle denildi:

Nitekim geçen sekiz yıl içinde kişi başına GSYH 8.500-10.800 Dolar aralığında seyretmektedir. Bu dönemde 2010 ve 2011 yılında yüksek büyüme oranları yakalanmış, ancak bu daha çok baz etkisinden kaynaklanmış; bu büyüme oranlarına rağmen nüfus artış hızının da etkisi ile 11 bin dolar düzeyine ulaşılamamıştır. 2014 yılsonu gerçekleşmesinin de tabloyu fazla değiştirmeyeceğini tahmin etmekteyiz. Bu durum, Orta Gelir Tuzağı tehlikesinin yeniden sinyal verdiğini göstermektedir.

Haberimizi reel sektörde faal okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor