Fransa'da Elektrik Üreten Ağaç Geliştirildi: Wind Tree!

Fransız Elektrik mühendisi Jerome Michaud-Lariviere'nin ürettiği ağaç, rüzgar enerjisini elektriğe dönüştürüyor. Detaylar haberimizde..

Fransız Elektrik mühendisi Jerome Michaud-Lariviere'nin ürettiği ağaç, rüzgar enerjisini elektriğe dönüştürüyor.

Şehir merkezleri düşünülerek tasarlanan ‘Wind Tree’ (rüzgar ağacı) 8 metre yüksekliğinde ve ilk prototip kuzeybatı Fransa’da çalışmaya başladı.

Rüzgarsız sakin bir yaz gününde, ağaç yapraklarının görünmez bir kuvvet ile hareketlerini izlerken ilham alan Larivière, ‘acaba bu olaydan kaç watt enerji elde edebiliriz?’ diye sorduğunu, bunun kendisinde merak uyandırdığını ve rüzgar ağacı fikrinin böyle doğduğunu söylüyor.

Bu Yıl Piyasaya Çıkacak

Rüzgar ağaçları, rüzgârın hızı saatte 7 km'nin altına düşse bile elektrik üretebiliyor. Böylece rüzgar ağaçları yıl boyunca rüzgar tribünlerine göre iki kat daha fazla süre elektrik verebiliyor.

Michaud-Larivière tarafından geliştirilen rüzgar ağacının ünite başına maliyeti 23 bin sterlin (yaklaşık 80 bin lira). Yılda yaklaşık 320 gün boyunca elektrik üretebilen rüzgar ağaçları geliştiricisi Michaud-Larivière bunun sebebini şöyle ifade ediyor: “Kullandığımız mikro boyuttaki jeneratörler, yıl boyunca 2 m/s gibi çok düşük rüzgar hızlarında dahi elektrik üretilebilmesini sağlıyor.

Rüzgar ağaçları bu yıl satışa sunulacak.

Wind Tree hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.ibtimes.co.uk web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Derleme haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor