Huzurlarınızda 15 Teknoloji Şirketi ve İlginç İsimlerinin Hikayeleri

Apple, Twitter, Google, Yandex ve diğerleri... Huzurlarınızda ilk duyduğumuzda kulağa garip gelen 15 teknoloji şirketinin isimleri ve hikayeleri! Detaylar haberimizde...

Apple, Twitter, Google, Yandex ve diğerleri... Huzurlarınızda ilk duyduğumuzda kulağa garip gelen 15 teknoloji şirketinin isimleri ve hikayeleri!

Twitter

Twitter'ın çalışma adı, "Status"du. Ancak şirketin kurucuları, daha iyi bir sözcük aramak için sözlüğe bakmaya koyuldular. Dorsey, konuyu Los Angeles Times'a şöyle açıklamış:

"Arkadaşınızın cebini titrettiği hissini yakalamaya çalıştık. Tüm dünyayı titretmek gibi... Dolayısıyla bir isim-fırtınası gerçekleştirdik ve 'twitch' (Türkçe karşılığı; seğirmek, kıpırtı) kelimesini bulduk. Ancak 'twitch' iyi bir ürün adı değildi, çünkü doğru görüntüyü akla getirmiyordu... Benzer sözcükleri bulmak için sözlüğe bakmaya devam ettik ve 'twitter'ı bulduk. Bu kelime tam aradığımızdı. Tanımı ise 'önemsiz bilgilerin kısa bir patlaması' ve 'kuşun cıvıldama sesi' idi."

Apple

Apple ortak kurucusu Steve Wozniak'a göre Steve Jobs; Palo Alto ve Los Altos arasındaki Highway 85 üzerinde sürüş yaparken "Apple Computers" ismini keşfetti.

Wozniak, olayı şöyle anlatıyor: "Jobs 'Harika bir isim buldum: Apple Computers' dedi. Belki elma ağaçlarında çalışmıştı. Sormadım bile. Belki onun için başka bir anlamı vardı. Belki de fikri, Apple Records ile ilgiliydi. Birçok teknik insan gibi o da müzikle ilgiliydi."

Google

Sergey Brin ve Larry Page, arama motoruna ilk sürümünde "Back Rub" adını vermişlerdi. Şirketin adını, sonradan matematiksel terim "googol"u (10 üzeri 100'e eşittir) temel alan "Google" ile değiştirdiler. Brin ve Page'in bu ismi tercih etmesindeki neden, arama motorunun çok güçlü olmasıydı.

Skype

Projenin ilk adı olan "Sky peer to peer" ("Gökyüzünde eşten eşe") zaman içinde "Skype"a dönüştü. İlk başta "Skyper"a dönüştürülen isimdeki "r" harfi, domain adı kısıtlamaları nedeniyle çıkartıldı.

Zynga

"Zynga" adı size bir hayvan ismi gibi geliyorsa, bu konuda yanılmıyorsunuz. Mark Pincus’un şirketi Zynga, adını buldok köpeğinin adı "Zinga"dan almıştı.

Yahoo

Jerry Yang ve David Filo, şirketlerini 1994'te "Jerry's Guide to the World Wide Web" olarak adlandırmışlardı. Yeni isim ise "Yet Another Hierarchical Officious Oracle"ın bir kısaltmasıydı. Yahoo'nun sözlük anlamı ise "kaba", "gelişmemiş" ve "görgüsüz".

Pandora

Pandora, bir Yunan tanrıçasının adıydı. Pandora, Yunanca'da "kabiliyetli" anlamına geliyor.

GoDaddy

Bob Parsons, GoDaddy'yi 1997'de Jomax Technologies adıyla kurmuştu. İki sene sonra daha akılda kalır bir isim arayışına giren şirket, bir beyin fırtınası oturumu düzenledi. Buradan "Big Daddy" ismi çıktı, ancak domain adı alınmıştı. Fikir "GoDaddy" olarak değişti. Parsons, yeni ismi beğenmişti çünkü "GoDaddy" adı, insanların yüzünü güldürüyordu.

Hulu

Hulu CEO'su Jason Kilar, çok uzun bir isim listesi üzerinde çalıştıktan sonra Hulu adını bulduklarını söylüyor. Çincenin Mandarin lehçesinde kullanılan Hulu'nun iki anlamı bulunuyor: “sukabağı” ve “etkileşimli kayıt”.

Etsy

Robery Kalin, anlamsız bir kelimeyi markaya dönüştürebileceklerini hissetmişti. Yabancı filmleri seyreden Kalin, duyduklarını yazdı ve bunu firmanın adı haline getirdi. Etsy, İtalyancada "oh, evet"; latincede ise "ve eğer" anlamına geliyor.

Meebo

Şirketin kurucuları, iki heceli kelimeden oluşan, telaffuzu kolay, ancak bir anlamı olmayan bir kelime oluşturmak istemişlerdi. İçinde "m" harfi olursa, bu daha da iyiydi. Şirket blog'unda "Meebo"nun gizli bir kısaltma veya şaka olmadığı yazılı.

Bebo

Sosyal ağ Bebo, adını "blog early, blog often" ("erken blog'layın, sık blog'layın") cümlesinin kısaltmasından alıyor.

Zillow

Zillow, "Zillons" ve "Pillows" (katrilyonlar ve yastıklar) kelimlerinin bir araya getirilmiş hali. Zillow'a göre bu isim, sayısız veri noktasını herkesin erişimine açma arzusundan doğmuş.

Yandex

Rus arama motorunun adı hem bir kısaltma, hem de bir kelime oyunu. Wikipedia'ya göre isim, ilk başta "Yet Another iNDEXer"ın kısaltılmış haliydi. Rusça'da "?" kelimesi ('Ya'), İngilizcede şahıs zamiri "I"a karşılık geliyor. "?ndex" ise "index" üzerinde iki dilli bir kelime oyunu.

Yipit

Anlamlı her domain adının kapıldığını farkeden Yipit ortak kurucusu Vinicius Vacanti, kısa bir isim bulmak istediklerini ve sonunun 'it' ile bitmesini istediklerini söylüyor. "İnsanların 'Google it' dediklerini farkettik ve bir gün yeterince ünlü olursak, 'it' ismimizin bir parçası olduğundan bu, kullanıcılarımızın işini kolaylaştıracaktı."

Gazete Vatan kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Hanife Merve Özcan Hakkında

İnönü Üniversitesi “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi” Lisansı 2011 mezunu yazar, Anadolu Üniversitesi “Marka İletişimi” bölümüne devam etmektedir. Bir kurs merkezinde “Bilgisayar Kullanımı” dersleri veren, dijital ajanslarda profesyonel olarak yaptığı Sosyal Medya Uzmanlığı işine Freelance olarak devam eden Yazar; Aralık 2014 - Mayıs 2015 aralığında Girişim Haber'de editörlük ve sosyal medya uzmanlığı yapmıştır.

Yorumlar

Fikirlazim Teknoloji
Fikirlazim Teknoloji
Güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor