Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Kredi Garanti Fonu KGF Nedir? KOBİ'lere Faydaları Nelerdir?

Ön Not: Bu içerik 2014 yılında yayınlandı. Güncel içerikler için: girisimhaber.com/etiket/kgf

Kredi Garanti Fonu (KGF), küçük ve orta ölçekli işletmeler için sağladığı kefaletle bu işletmelere destek vermekte, yatırımlarının ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirmekte.

Gerçekten de özellikle yeni ve küçük işletmelerin banka kredisine ulaşması çok güçlü bir teminatı gerekli kılmakta. Öte yandan KOBİ'lerin uzun vadeli kredi kullanmalarında da bankaca talep edilen yüksek teminatlar önemli bir engel olarak ortaya çıkmakta. Bunun dışında KOBİ'lerin işlerini büyütürken mevcut kredi limitlerinin artırılmasında bankaca talep edilen ek teminatlar çoğu kez işletme ve banka arasında çözülmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmakta.

KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk ile bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlamakta, uzun vadeli ve uygun maliyetli kredilerden küçük işletmelerimizin de yararlanmasını mümkün hale getirmekte. Bu sayede girişimcilik teşvik edilmekte, KOBİ'ler lehine ek bir kredilendirme yaratılarak ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağlanmakta. KGF kefaletlerindeki temel amaç genç ve kadın girişimciliğin geliştirilmesi. Yenilikçi yatırımların gerçekleştirilmesi, ileri teknoloji içeren küçük girişimler, ihracatın desteklenmesi, istihdam artışı sağlayacak yatırımlar ve bölgesel kalkınma amaçlı yatırımlar KGF kefaletlerinde öncelikli olarak değerlendirilen konulardır.

Kimler Yararlanabilir?

Başarı vadeden genç ve yaratıcı girişimcilerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüme ve gelişmelerine destek veren KGF, iyi iş fikirlerinin önündeki teminat yetersizliği engelini ortadan kaldırmakta.

Banka kredisi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan küçük işletmelerin bu teminat problemi, KGF kefaleti ile giderilmekte, bu sayede KOBİ'lerin de banka kredileri kullanma imkanı doğmakta. Çalışan sayısı 250’den az olan işletmeler KOBİ olarak kabul edilmekte olup, imalat sanayi yanında hizmetler ve madencilik sektöründeki girişimcilerin de talepleri karşılanmakta.

Türkiye’nin bütün yörelerindeki KOBİ’ler, esnaf ve sanatkarlar, tarımsal işletmeler ve çiftçiler, kadın ve genç girişimciler KGF kefaleti için başvurabilirler.

Nasıl Başvurulur?

KGF teminatından yararlanabilmek için; bankanıza, KGF kefaletinden yararlanmak istediğinizi bildirmeniz ve dosyanızın KGF'na gönderilmesine muvafakat etmeniz yeterli. Banka tarafından kredi başvurunuz uygun bulunduğu takdirde iletilen kefalet talebiniz yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuçlandırılmakta.

Kefaletin Maliyeti Nedir?

Kefalet talebinde bulunan firmaların değerlendirmeye alınabilmesi için, maktu bir inceleme ücreti alınır. Talebin uygun bulunması ve kredinin KGF’nin kefaleti ile kullanılması durumunda da, kredi vadesi boyunca her yıl peşin olarak, kefalet bakiyesi üzerinden, kefaletin nakdi, gayri-nakdi veya diğer özelliğine göre, yıllık %1 ile %2 arasında değişen oranlarda komisyon alınır.

Kefalet Limiti Ne Kadardır?

Bir KOBİ için kefalet üst limiti 1.000.000 TL, bu KOBİ’nin doğrudan ya da dolaylı olarak risk grubu oluşturduğu işletmeler için ise kefalet üst limiti 1.500.000 TL.

Değerlendirme Kıstasları Nelerdir?

 •  Proje, kredilendirme ilkelerine uygun  ancak teminat yetersizliği nedeniyle krediye erişim güçlüğü içinde olmalı
 •  Proje  “karlı”, “gerçekleştirilebilir” ve  “sürdürülebilir” olmalı
 •  Projeyi yürütecek yönetim kadrosu proje becerisi ve mesleki deneyime sahip olmalı.
 •  Proje istihdam artışı sağlamalı ve istihdamı korumalı.
 •  Proje “kabul edilebilir” risklere sahip olmalı.
 •  Proje, çevreye karşı duyarlı ve saygılı olmalı.

Hangi Tür Kredilere Kefalet Verilir?

İşletme ihtiyacına dönük her türlü kredi için kefalet verilmekte olup, kredi türü konusunda bir sınırlama bulunmamakta. Bu uzun vadeli bir yatırım kredisi olabileceği gibi, borçlu cari hesap şeklinde nakdi bir kredi ya da akreditif ve teminat mektubu gibi gayri nakdi bir kredi de olabilir.

 •  Yeni İş Kurma
 •  Mevcut Tesisin Genişletilmesi
 •  Hammadde Temini
 •  Yeni Teknoloji Kullanımı
 •  Yeni İş Yerine Taşınma
 •  Nakit Sıkıntısını Giderme
 •  İhracatın Finansmanı
 •  İthalatın Finansmanı
 •  Teminat Mektubu Amaçlı Krediler
 •  Finansal Kiralama
 •  KOBİ’lerin Kullandığı Diğer Nakdi ve Gayrinakdi Krediler

KGF Riskin Ne Kadarını Üstelenir?

Riskin paylaşımı ilkesine göre çalışan Kredi Garanti Fonu, kredinin en çok % 80’ine kadar kefalet vermekte.

Kredi Garanti Fonu KGF'nin işbirliği halinde olduğu banka ve finans kuruluşlarını merak eden okurlarımız burayı ziyaret edebilirler.

Kredi Garanti Fonu KGF hakkında detaylı bilgi edinmek için www.kgf.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Haberimizi KGF kefaletinden yararlanmak isteyen KOBİ ve işletmelerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 78.664 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Destek / Kredi / Hibe, Hizmet Sektörleri, Kadın Girişimciler, Kobiler İçin, Reel Sektör
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorumlar

Cihan POSTACI
Cihan POSTACI
  Öncelikle tüm çalışanlara iyi çalışmalar diliyorum, konu tabiyki kredi bizde firma olarak krediye ihtiyacıolan bir girişimci olarak sizden gelecek kredi ile güçlenmek istiyoruz.
   Bu teymin edilen krediler nasıl ne şekilde  yani kısacası 5K bizim firma olarak müracatımız oldu bizim ihracat yapmak yurtdışı fuarlara katılmak gibi bir hedefimiz var ancak işletme içerisindeki yapalanmadan dolayı bu hedeflerimizi askıya almak zorunda kaldık, bu süreçte değişik kalkınma ajanslarından birtakım dosya masrafları altında ciddi denilecek paralar aldılar ve bu ajansların çoğu na ulaşamadk şimdi sizlerden ricamız bu Ülkeye katma değer üreten bir firma olarak büyümek istiyruz artık oraya geldik biliyrumki  benim gibi binlerce firmalar var amacım dilenmek değil sadece sizlerin dikkati çekmek iyi günler mutlu yarınlar diliyorum.
   Saygılar
Cihan POSTACI
Nimetullah Ulam
Nimetullah Ulam
Mrhb girişimci olmak çok güzel ama her nedense bu ülkede devlet yöneticileri özel işletme yönetimleri kendi genc, üniversite mezunu gençlerinden çok teröre,silaha daha çok önem verilmektedir,bu nedenle bir çok gençlerimiz yasadışı işlerde kendilerini bulmaktalar her nedense bu ülkenin sözde kendi yönetici zan eden yawsaklar yasadışı işlere daha çok yatırım yapmaktalar ve buda tüm ülkenin zararinadir.daha iyi bir ülke istiyorsanız gençlerin girisimci olabilmeleri için daha fazla imkan sunmalisiniz ülkenin yönetici aptallarina

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız