"Anadolu 500" İle Anadolu'nun En Büyük Firmaları Ödüllendirildi!

Ekonomist Dergisi ile TEB işbirliğinde ve Turkcell’in desteğiyle düzenlenen ‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni’nin 10’uncusu, 3 Şubat Pazartesi günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde..

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde ve Turkcell’in desteğiyle düzenlenen ‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni’ nin 10’uncusu, 3 Şubat Pazartesi günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi.

Törende, ‘En Büyük 5 Şirket’, ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘Karını En Çok Artıran Şirketler’, ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’ ve ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’ olmak üzere 5 kategoride toplam 24 firma ödüllendirildi. Söz konusu firmaların haricinde, ‘Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ kategorisinde de 3 şirket ödüle layık görüldü.

Anadolu'nun en büyük şirketlerinin açıklanması amacıyla Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Ekonomist Dergisi’nin iş birliğinde ve Turkcell’in desteğiyle düzenlenen ‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni’; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla İstanbul Swissotel ’de gerçekleştirildi. Artık gelenekselleşen ve bu yıl 10’cusu yapılan araştırmada Anadolu'nun en büyük 500 şirketi sıralandı.

Araştırma sonuçlarına göre; Denizli’den Erbakır ‘Anadolu’nun En Büyük Şirketi’ seçildi. Bursa’dan Fistaş Fantezi İplik Sanayi ‘Karını En Çok Artıran Şirketler’ kategorisinde birinci olurken, Hatay’dan Nursan Demir Pazarlama ‘Cirosunu En Çok Artıran Şirket’ seçildi. Gaziantep’ten Sayınlar Gıda Maddeleri’nin ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’ kategorisinde birinci sırada yer aldığı ödül töreninde, Kocaeli’den CVS Makine ‘İstihdamını En Çok Artıran Şirketler’ arasında birinci oldu. Boydak Holding, Erdemoğlu Şirketler Grubu ve Sanko Holding ise ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ olarak ödül almaya hak kazandı.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: “Anadolu’nun gelişimine katkı sağlayan bu araştırmaya 10 yıldır destek olmaktan gurur duyuyoruz.”

Ödül töreninde yaptığı konuşmada, TEB olarak böylesine önemli bir araştırmaya 10 yıldan bu yana destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Bu araştırma sayesinde, Anadolu’nun gelişimine yakından tanık oluyoruz. Geriye dönüp geçmiş 10 yıla baktığımızda, Anadolu’nun yükselişine ve dönüşümüne şahit oluyoruz. Bugün karşımızda dünya ile daha da bütünleşmiş; gitmediği, ticaret yapmadığı ülke kalmayan; daha global düşünen; sanayileşmede yol kat etmiş; ülke ekonomisi içindeki payını artıran bir Anadolu var. Bu gelişim, bir sonraki 10 yıl  için bize umut veriyor. Ancak Anadolu’nun potansiyeli elde edilenlerden çok daha yüksek. Anadolu’nun her türlü koşulda büyüme kabiliyeti var. Bunu çok defa bize geçmişte kanıtladı. Anadolu’nun yine büyümeden taviz vermeden, yatırımlara ara vermeden emin adımlar atarak yoluna devam edeceğinden şüphem yok. Anadolu’nun bu büyüme kararlılığı ekonomimize güç verirken aynı zamanda hepimize motivasyon kaynağı olacaktır. Finansman kaynaklarını doğru bilgi ile etkin bir şekilde kullanarak; inovasyon ile girişimcilik ruhunu besleyerek; teknoloji kullanımıyla verimliliğini artırarak Anadolu şirketlerimizin çok büyük farklılıklar yaratacağına inanıyorum. Banka olarak biz de finansal desteğimizin yanı sıra ‘Danışman Banka’ anlayışıyla sunduğumuz hizmetlerimizle de Anadolu’da şirketlerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş da törende yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Son 10 yıllık döneme baktığımızda Anadolu’nun değerli şirketleri çok değerli yatırımlarla büyüyor, istihdam yaratıyor ve yatırımlarıyla Türkiye’ye katkı sağlıyor. Bu çok büyük bir başarı hikayesi. En önemli noktalardan biri de kendileri bu başarıyı sağlarken, aynı zamanda da diğer girişimci şirketlere örnek oluyorlar. Biz de Turkcell ailesi olarak Anadolu kaplanları 500’ün 10’da 9’unun çözüm ortağıyız. Çünkü diyoruz ki işimiz insan, işimiz teknoloji. İleri teknoloji hamlemiz ile birlikte iletişim ve teknoloji çözümlerimizi Anadolu’daki şirketlerin gündemine taşımayı arzuluyoruz. Anadolu’yu şehir şehir gezip 2000’e yakın çalışanımız ile şirketlerin işlerini büyütmek, verimini artırmak ve maliyetlerini azaltmak adına yanlarında olmayı sürdürüyoruz. Bizler için en büyük mutluluklardan biri de bu akşam ödül alan 24 şirketin hepsi ile çalışıyor olmak. Ve Turkcell bu şirketlerimizi iletişim ve teknolojiyle desteklemekten, teknoloji ortağı olmaktan büyük mutluluk duyuyor.”

Anadolu ekonomisine yön veren 26 şirket ödüllendirildi

‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi’ Araştırması’na her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul, Ankara ve İzmir dışından katılan firmalar değerlendirildi. Araştırma kapsamında firmalar ciro, net satışlar, vergi öncesi kâr, ihracat tutarı ve öz sermayeye dair verilerini paylaştı. Bu verilerin değerlendirilmesi sonucunda; ‘Anadolu'nun En Büyük 5 Şirketi’, ‘Karını En Çok Artıran Şirketler’, ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’ ve ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’ olmak üzere 5 kategoride toplam 24 firma ödüllendirildi. Bunun yanı sıra “Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar” kategorisinde de 3 şirket ödüle layık görüldü.

‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi’ sonucunda ödül alan şirketler:

En Büyük 5 Şirket  

 1. Erbakır    Denizli       
 2. Kroman Çelik Sanayi    Kocaeli       
 3. Tosçelik Profil    Hatay       
 4. Tiryaki Agro Gıda San.    Gaziantep       
 5. Yıldız Entegre Ağaç Sanayi    Kocaeli                              

Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket 

 1. Nursan Demir Pazarlama    Hatay        
 2. Sanko Enerji Sanayi    Gaziantep       
 3. Ekonomik Döviz Altın Ticaret    Bursa       
 4. Beşler Gıda    Gaziantep       
 5. Çimtaş Çelik İmalat    Bursa              

Karını En Çok Artıran Şirketler   

 1. Fistaş Fantezi İplik Sanayi    Bursa       
 2. Adopen Plastik    Antalya       
 3. Beyteks     Adana       
 4. HES A.Ş.    Kayseri       

İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket  

 1. CVS Makine    Kocaeli       
 2. Çimtaş Çelik İmalat    Bursa       
 3. Gülsan Gıda Sanayi    Kayseri       
 4. Erbak Uludağ Pazarlama    Bursa       
 5. Kılıç Deniz Ürünleri    Muğla                         

 İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket           

 1. Sayınlar Gıda Maddeleri    Gaziantep       
 2. İpek Yem ve Gıda    Gaziantep       
 3. Bozkurt Konfeksiyon Sanayi    Kahramanmaraş       
 4. Ermaksan Makine Sanayi    Bursa       
 5. Narin BYS Dış Ticaret    Mersin      

Anadolu 500'e en fazla şirket gönderen gruplar 

 1. Boydak Holding    Kayseri       
 2. Erdemoğlu Şirketler Grubu    Gaziantep       
 3. Sanko Holding    Gaziantep       

"Anadolu Kaplanları 500" projeleri için Ekonomist Dergisi, TEB ve Turkcell'i tebrik ediyor, haberimizi  tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor