Türkiye'nin Gelişmesi İçin Daha Fazla Girişimci Gence İhtiyaç Var!

TÜMSİAD Başkanı Dr. Hasan Sert, “Türkiye 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacaksa, mutlaka dünya ticaretini yüzde 2'lere çıkarması lazım. Bunu yapmak için yeni girişimcilere ve iş adamlarına ihtiyaç var” dedi. Detaylar haberimizde..

TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde düzenlenen Girişimcilik ve Türkiye Ekonomisi konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. İnsan Kaynakları ve Kariyer Kulübü’nün Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda düzenlediği konferansta günümüz iş dünyasında girişimciliğin önemini anlatan Dr. Hasan Sert, gençlere nasıl girişimci olacakları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dünya ekonomisine yön veren ülkelerin ve Türkiye`nin üretimdeki yeri hakkında açıklamalarda bulunan Sert, Amerika, Çin ve Avrupa Birliği`ne üye ülkelerin Türkiye`yi 75 milyon nüfusuyla büyük bir pazar olarak gördüğünü söyledi.

Dünya Pazarında İyi Bir İvme Yakaladık

2008'de Amerika’daki finansal ve konut krizinin ardından bu ülkelerin çok ciddi sıkıntılara girdiklerini anlatan Sert, İtalya’dan Çin’e kadar uzanan coğrafyada pazardaki ürünlerin ya çok pahalı ya da kalitesiz olduğuna vurgu yaptı. Sert, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin başka çevresinde İtalya’dan başlayıp Çin’e kadar üretim yapan sanayi ülkesi yok. Türkiye’nin okumuş, bilgili insanlar, proje geliştiren ve yöneten insanlardan oluşan bir sermayesi var. Sizler varsınız. Bu çok önemli bir sermaye. Bu madenlerden, petrolden çok daha önemli. Avrupa ve Amerika çok kaliteli ürünler yapıyor, bütün dünya pazarlarına satıyor ama insanların alım gücü yok. Özellikle o Afrika ülkeleri, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar filan yararlanamıyor. Çin ise çabuk bozulan hastalıklı ürünleri kalitesiz satıyor. Bu arada oluşan segment ise Türk ürünleridir. Kaliteli fakat ucuz. Herkesin gözünde olan işte bir sistematiği ortaya çıkaran sizin gibi, bizim gibi sivil toplum kuruluşları ile, iş adamlarıyla, 3 milyon 400 bin civarındaki iş hayatındaki insanların oluşturmuş olduğu üretim gücüyle biz iyi bir ivme yakalıyoruz dünya pazarlarında.”

Mezun Olunca 2 Bin Liraya İşe Girmek Yerine Girişimci Olun

Dünya ülkelerinin ve liderlerinin artık girişimci ve yönetici olmak, şirketler kurmak isteyen insanlara itibar gösterdiğini anlatan Sert, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık üniversiteden yeni mezun olmuş arkadaşlarımızın mutlaka girişimcilik kapısını çalması lazım. Artık, ‘Ben bu işi yapmam lazım. Ben 2 bin lira, 3 bin lira maaşla çalışmayacağım. Ben kendi işimi kuracağım, şirketlerimi kuracağım’ demesi lazım. Mutlaka daha çok başarıyı yakalamanız için beyninizi formatlamanız lazım. Artık çok iyi yetişiyorsunuz. Bizlerin dönemine göre eğitim teknoloji ve dünyaya ulaşım şartlarınız çok daha iyi. İnternet kullanımından başlayın fiziksel olarak yer değiştirmeye kadar şartlar çok değişti.” 

2023 Hedefini Gençlerle Yakalayacağız

Türkiye’nin hedefleri olan bir ülke olduğunu ifade eden Sert, 2023'de dünya ekonomisinde ilk 10'a girmek için girişimci gençlere ihtiyacı olduğunu altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben 2023'de dünyanın en önemli ülkelerinden biri olacağım’ diyen bir ülkenin, mutlaka dünya ticaretini yüzde 1.5'e ya da yüzde 2'ye çıkarması lazım. Bunu yapmak için girişimcilere ve iş adamlarına ihtiyaç var. Yani sizlere ihtiyaç var. Siz şimdi 2 bin lira maaşla 2 bin 500 lira maaşla dünyada çalışacak mısınız? Yoksa dünyayı projelendirip oralara ürün satacak, hizmet satacak, oralara şekil verecek bir konumda mı bulunmalısınız? Bence bu ikinciyi yapmalısınız. Dünya ticaretinden alacağımız paya ulaşmak için sizlere ihtiyaç var. 57 bin olan ihracatçı sayımızı 100 bine çıkarmadan 2023'e varamayacağımız için yine size ihtiyaç var. Böyle bir noktayı sizlerle yakalayacağız biz başka türlü olmaz.”

TÜMSİAD kaynaklı haberimizi girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor