Yürürlüğe Giren 1602 Patent Destek Programından Haberdar mısınız?

TÜBİTAK'ın yaptığı açıklamaya göre 1602 Programı ile; Türk Patent Enstitüsüne (TPE), Dünya Fikri Haklar Örgütüne (WIPO), Avrupa Patent Ofisine (EPO), Japonya Patent Ofisine (JPO), ABD Patent ve Marka Ofisine (USPTO) yapılacak olan her patent başvurusu için destek alınabilecek. Detaylar haberimizde..

TÜBİTAK'ın yaptığı açıklamaya göre, 1602 Programı ile; Türk Patent Enstitüsüne (TPE), Dünya Fikri Haklar Örgütüne (WIPO), Avrupa Patent Ofisine (EPO), Japonya Patent Ofisine (JPO), Amerika Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisine (USPTO) yapılacak olan her patent başvurusu için destek alınabilecek.

Yeni Patent Destek Programı’nın temel amaçları şekilde :

  • Ülkemiz kaynaklı ulusal ve uluslararası patent başvuru sayısının artırılması,
  • Gerçek ve tüzel kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesi,
  • Ülkemizdeki patent sayısının arttırılması

Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılacak olan Ulusal Patent başvurularında sağlanacak olan destekler şu şekilde:

  • Araştırma Raporu Desteği,
  • İnceleme Raporu Desteği,
  • Vekil kullanılan başvurulara vekil desteği 

Patent alınması durumda ise patent sahibine ve başvuru süreçlerin patent vekillerine "Patent Tescil Ödülü" verilecek.

Dünya Fikri Haklar Örgütü, Avrupa Patent Ofisi ,Japonya Patent Ofisi, ABD Patent ve Marka Ofisine yapılan patent başvurularında sağlacak destekler ise şu şekilde :

  • Başvuru veya Araştırma Raporu Desteği,
  • İnceleme Raporu Desteği 

EPO, USPTO veya JPO’dan Patent alınması durumunda "Patent Ödülü" verilecek.

Programın yeniliklerinden bir diğeri de başvuru süreçlerinde iyileştirme yapılarak başvurunun büyük oranda kolaylaştırılmış olması. Türk Patent Enstitüsü'nde  yapılan çevrimiçi patent işlemleri sırasında, TÜBİTAK desteğinin talep edilmesi,1602 Programı patent destek sürecinin başlaması için yeterli olacak. Öte yandan, patent almaya hak kazanan her patent sahibi, ödül için yeni bir başvuru yaparak ayrıca ödüllendirilecek.

Patent Destek Programı sadece patent sahibine destek vermekle kalmıyor. Ulusal başvurularda, patent sahibinin vekil kullanması halinde vekile başvuru için destek veriliyor ayrıca patent almaya hak kazanan patent sahibinin vekili de ayrıca ödüllendiriliyor.

Program detaylarına 1602 Destek Programı'nın sayfasından ulaşabilirsiniz. Haberimizi patent teşvik programlarını takip eden okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Esra Tavukçu Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 2011'de mezun oldu, 2008-2011 yıllarında Young Guru Academy'de (YGA) çeşitli projelerde görev aldı. Yazar nitelikli içerik sitelerine freelance olarak editörlük, sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır. Mayıs 2013 - Mart 2014 aralığında Girişim Haber'de editörlük yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor