TÜBİTAK Patent Teşvik Programında Yeni Dönem Başlıyor!

Bilim Kurulunun 19 Kasım 2011 tarihli toplantısında alınan kararla 1008-Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Programı kapatıldı.Söz konusu programın yerine, 1602 kodlu “TÜBİTAK Patent Destek Programı” TEYDE tarafından 01 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe alınacak.Detaylar haberimizde..

Bilim Kurulunun 19 Kasım 2011 tarih ve 202 sayılı toplantısında kabul edilen “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türk Patent Enstitüsü İşbirliğinde Gerçekleştirilen Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Esasları” 15 Kasım 2013 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırıldı ve aynı tarih itibariyle “1008-Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Programı” kapatıldı.

Ancak; söz konusu programın yerine, ülkemiz kaynaklı ulusal ve uluslararası patent başvuru sayısının artırılması, gerçek ve tüzel kişilerin patent başvurusu yapmaya teşvik edilmesi ve ülkemizdeki patent sayısının artırılmasını hedefleyen 1602 kodlu “TÜBİTAK Patent Destek Programı”, Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından 01 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe alınacak.

Bu doğrultuda;

Yürürlükten kaldırılan “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türk Patent Enstitüsü İşbirliğinde Gerçekleştirilen Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Esasları” kapsamındaki 15 Kasım 2013 tarihi itibariyle başvuru değerlendirme ve destek süreci devam eden başvuru sahiplerine, yürürlükten kaldırılan mevzuat çerçevesinde işlem yapılmaya devam edilecek.

Duyurunun yapıldığı tarih ile 1008 Patent Teşvik ve Destekleme Programının kapatıldığı 15 Kasım 2013 tarihi arasında gönderilen patent teşvik başvurularından eksikliği bulunanlar reddedilecek ve eksik evrak bildirimi yapılmayacak.

15 Kasım 2013 tarihinden sonra gönderilen patent teşvik başvuruları kabul edilmeyecek ve başvuru sahiplerinin adreslerine iade edilecek.

Bugüne kadar yapılan TBF-1 ve TBF-2 başvurularındaki eksikliklerini 15 Kasım 2013 tarihine kadar tamamlamamış olanların başvuruları reddedilecek.

2013 yılında kabul edilen ve “Vergi/SGK borcu yoktur” yazılarının eksikliği nedeniyle ödenmeyen TBF-1 vekil ödemeleri ve TBF-2 ödemelerinin yapılabilmesi için ilgili belgelerin 10 Aralık 2013 mesai bitimine kadar Araştırma Destek Programları Başkanlığına iletilmesi gerekmekte.

1008 - Patent Başvurusu Teşvik ve Destekleme Programı hakkında tüm bilgiler için burayı ziyart edebilir, 1602 kodlu yeni TÜBİTAK Patent Destek Programı hakkında bilgi sahibi olmak için haberlerimizi takip edebilirsiniz.

Haberimizi patent teşvik programlarını takip eden okurlarımız  başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Esra Tavukçu Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden 2011'de mezun oldu, 2008-2011 yıllarında Young Guru Academy'de (YGA) çeşitli projelerde görev aldı. Yazar nitelikli içerik sitelerine freelance olarak editörlük, sosyal medya danışmanlığı yapmaktadır. Mayıs 2013 - Mart 2014 aralığında Girişim Haber'de editörlük yapmıştır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor