Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Yahoo'dan, Sosyal Blog Servisi Tumblr'a 1,1 Milyar Dolar!

Marissa Mayer’ın CEO koltuğuna oturması ile birlikte imaj düzeltme atılımına geçen ve ardından neredeyse her hafta satınalma girişimleriyle global internet sektöründeki yerini sağlamlaştırmaya çalışan Yahoo, popüler sosyal blog servislerinden Tumblr'a 1.1 Milyar Dolar'lık teklifi yönetim kurulunda onayladı.

Gelişmeyi duyuran WSC, TechCrunch ve Guardian'a göre satınalmanın netleşmesi an meselesi. Yarın sabah bir basın toplantısı düzenleyecek olan Yahoo'nun görüşmelerin sonucunu açıklaması bekleniyor. Öte yandan Tumblr halen Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin satın alma listesinde bulunuyor.

Tumblr bu ilgiyi neden hakediyor?

Son dönemin popüler sosyal blog servisi Tumblr, 2007 yılında 21 yaşındaki David Karp tarafından kendi yatak odasında kurulan ve 2-3 hafta içinde 75 bin kullanıcıya ulaşan bir girişim. Ocak 2012'ye gelindiğinde 40 Milyon blog sayısına ualaşn servis, 2013 Nisan ayı itibariyle 67 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış. Bu 67 milyon ziyaretçinin 18  milyonu mobil siteye geliyor. 108 milyonu aşkın bloga sahip olan Tumblr'a günde 50 milyonun üzerinde içerik girildiği ise bir diğer istatistik.

Sahip olduğu bu istatistikler; genç yaştaki internet kullanıcılarına hitap eden siteyi internet dünyasında ön plana çıkan ve ilgi gören girişim projelerinden birisi yapıyor.

Tumblr elindeki bu kullanıcı gücünü henüz gelire dönüştürememiş bir servis. Şimdiye kadar şirketinin kullanıcı tabanını genişletmeye odaklandığını belirten David Kapr, bu durumun genç internet şirketleri için tipk bir durum olduğunu söylüyor.

Sahip olduğu bu kullanıcı potansiyelini her ne kadar (hakettiği derecede) net bir gelire dönüşmese de, bu durum doğal olarak elinde reklam gücü ve reklam servisi olan Yahoo, Microsoft ve Facebook gibi devlerin iştahını kabartıyor.

İnternet gediklisi olan okurlarımız Yahoo'nun daha önce bünyesine kattığı Geocities ve Flickr'ın akibetlerini anımsayacaklardır. Yahoo'nun reklam gelirlerini artırmak ve etki kitlesini sağlamlaştırmak için ihtiyaç duyduğu aşının Tumblr olup olmadığını, Yahoo'nun ve David Kapr'ın bu satınalma gerçekleşmesi haline nasıl hamleler yapacağını göreceğiz.

Büyük bir ihtimalle gerçekleşecek olan bu satınalma işleminin akibetini hep beraber izleyeceğiz. Haberimizi internet girişimcilerimiz başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

İdris Cin / Girişim Haber

Bu içeriği 3.375 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Dünya'dan, Bilişim / Yazılım / İnternet, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Yatırım
Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalıştı (2005-2011). Tekstil sektöründe yöneticilik yaptı (2011-2016). 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber adıyla profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra Hedef Dijital şirketi ile müşterilerine yazılım, içerik, sosyal medya ve pr konularında Ajans Çözümleri sunuyor, Danışmanlık veriyor.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız