İSKAP: Sokak Köpekleri İçin Bayat Ekmek Kumbarası Girişimi

Konya'da hayvan sever demirci Ergin Girgin, sokak köpeklerinin aç kalmaması ve bayat ekmeklerin de israf olmaması için 'iskap' adını verdiği bayat ekmek kumbarası yaptı. Atölyesinin arka bahçesinde sokak köpekleri için barınak yapan, özellikle şiddete uğramış köpeklerin tedavi ve bakımlarını yaptıktan sonra serbest bırakan Ergin Girgin, bu kez de sokak köpeklerinin aç kalmaması için bir proje geliştirdi. Detaylar haberimizde..

Konya'da hayvan sever demirci Ergin Girgin, sokak köpeklerinin aç kalmaması ve bayat ekmeklerin de israf olmaması için 'iskap' adını verdiği bayat ekmek kumbarası yaptı.

Atölyesinin arka bahçesinde sokak köpekleri için barınak yapan, özellikle şiddete uğramış köpeklerin tedavi ve bakımlarını yaptıktan sonra serbest bırakan Ergin Girgin, bu kez de sokak köpeklerinin aç kalmaması için bir proje geliştirdi.

Girgin, aldığı girişimcilik eğitimiyle geliştirdiği bu projesinde kendi atölyesinde bayat ekmeklerin bırakılacağı, israf kabından kısaltarak ’İskap’ adını verdiği bayat ekmek kumbarası üretti.

Kumbaraları atölyenin çevresindeki sokaklara bırakan Girgin, "Bayat ekmek kumbarası sayesinde hem sokak köpekleri aç kalmayacak, hem de bayat ekmekler israf olmayacak. Çünkü Türkiye’de günde 10 milyon ekmeğin çöpe atıldığı öne sürülüyor. Konya’da da bu rakamın fazla olduğunu düşünüyorum." dedi.

Ürettiği ekmek kumbaralarını sosyal projeleri kapsamında belediyelerin de satın aldığını belirten Girgin, şunları söyledi:

"Şu an Konya Selçuklu Belediyesi kumbaralardan aldı ve kentin farklı noktalarını konuşlandırdı. Bunun yanı sıra internet üzerinde gönüllü hayvan severlere kumbaranın satışını yapıyorum. Kumbaraya üsten bayat ekmek atılıyor. Alttaki gözden de köpek gelip alıyor. İlk etapta ekmek için kumbara yaptım ama atık yemekler içinde yapacağım. Hatta atık yemeklerin yaz aylarında çevreye koku yaymaması için bir sistem geliştireceğim."

Proje ilgili daha fazla bilgi edinmek ve gelişmeleri takip etmek için Facebook sayfasını beğenebilir, Twitter profilini takibe alabilirsiniz.

DHA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyor, Ergin Girgin'i İSKAP projesi için tebrik ediyoruz. Umarız bu sosyal girişim, benzer ve farklı alanlarda uygulanmak üzere tüm ülkemize örnek bir proje olur.

İdris Cin / Girişim Haber

Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor