Enerji Geri Dönüşümü İle 100 Bin Liralık Desteği Kaptılar

Kocaeli’nde genç mühendislerin hazırladığı projeyle araçlarda yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu sağlanacak. Proje, kayıp enerjinin tekrar sisteme kazandırılmasını amaçlıyor. İlk protipi önümüzdeki yıl tamamlanacak projeyi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destekliyor. Bakanlık, genç mühendislere 100 bin lira destekte bulundu. İşte detaylar..

Kocaeli’nde genç mühendislerin hazırladığı projeyle araçlarda yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu sağlanacak. Proje, kayıp enerjinin tekrar sisteme kazandırılmasını amaçlıyor. İlk protipi önümüzdeki yıl tamamlanacak projeyi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destekliyor. Bakanlık, genç mühendislere 100 bin lira destekte bulundu.

Devimsel Teknoloji Genel Müdürü Ersin Arslan, projeyi hayata geçirebilmek için Kocaeli’nin Derince ilçesinde gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Daha önce ‘hidrojen enerjili araba, güneş enerjisiyle çalışan araba ve tekne’yi başarıyla tasarlayan ve üreten ekipte yer alan Arslan, yeni projelerinin yakıt tasarrufu olduğunu söyledi. Projenin ayaklarının yere sağlam bastığının altını çizen Arslan, “Bilimsel olarak kanıtlanmış çıktılarımız var. Neyin ne olduğu belli. İstanbul Park’ta güneş enerjili arabalarda bu teknolojiyi denedik. Farklı araç tiplerinde sistemin verimini az çok biliyoruz. Daha önceki bilimsel çalışmaların üzerine net rakamlar ortaya koymaya başladık.” dedi.

Projeyle araçlarda yüzde 30’a varan yakıt tasarrufu sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Arslan şöyle konuştu: “Proje, hareket halindeki araçlardaki kayıp enerjiyi tekrar sisteme kazandırıyor. Hem elektrikli hem içten yanmalı motora sahip araçlarda kullanılabilecek. Tasarruf oranı, aracın ağırlığı, hacmi, durma sayısı dahil birçok etkene bağlı olarak farklılık gösterecek. Tasarruf oranı da yüzde 10 ile 30 arasında değişecek.”

Arslan, projeyi ilk olarak bir minibüs üzerinde uygulamak istediklerini de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk etapta şehir içindeki dolmuş ve yarım otobüsler hedefimiz arasında. Çünkü bu araçların yakıt masrafları daha fazla. Bu araçlar, bizim projeye çok uygun. Yakıt tasarrufu da yüzde 30’a yaklaşıyor. Ayrıca proje bütün araç tiplerine uygulanabilecek. Araç hareket edebiliyorsa bizim sistem uygulanabilir. Hatta bisiklette bile uygulanıyor.”

Arslan, sistemin araçta çok küçük bir yer kaplayacağını, büyük oranda yerli üretim sayesinde fiyatını da birkaç ay içerisinde amorti edeceğini aktardı. Arslan, projenin ilk prototipinin önümüzdeki yıl mayıs ayında tamamlanacağını, ardından seri üretime geçeceklerinin bilgisini verdi.
Non-invaziv paralel hibrit güç sistemleri ile uzun süre ilgilendiklerini, daha önce ürettikleri güneş enerjili arabalarda benzeri sistemler üzerinde çalıştıklarının altını çizen Arslan, “Üzerinde detaylı teknik çalışma yaptıktan sonra net rakamları da ortaya koymaya başladık. Teorik olarak kağıt üzerindeki verileri şu an kullanımda olan arabalar üzerinde dener hale geliyoruz.” şeklinde konuştu.

Arslan, projenin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklendiğine vurgu yaparak, “Projeyi, teknik hesaplamaları bittikten sonra bakanlığa sunduk. Onlar da projenin bilimsel ve ticari anlamda yapılabilirliğini görerek destek verdi. Çünkü bu projedeki ışığı gördüler. Biz, daha önce ürettiğimiz güneş enerjili arabalarda bu sistemi yaptık, çalıştırdık, test ettik. Sonuçlarını gördük. Bu sonuçlarla bakanlığa gittik. Bakanlık da geri planı gördüğü için destek oldu. Bize 100 bin TL destek verdi.” diye anlattı. Arslan, devletin kendilerine verdiği bu desteği boşa çıkarmayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemiz için çalışıyoruz. Ülkemiz bize bir şekilde güvendi ve destek oldu. Bu desteğin karşılığını ortaya ürünü en iyi şekilde koyarak göstereceğiz. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz.”

İştenHaber kaynaklı bu başarılı fikir projelendirme ve destek alma haberimizi siz değerli okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

İdris Cin / Girişim Haber

Yazar İdris Cin Hakkında

Matematik Mühendisi olup, 2005 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Mühendisi olarak çalışmakta olan İdris Cin, 2006'dan beri girişim analizleri yazdığı kişisel blogunu Eylül 2010'da Girişim Haber olarak profesyonelleştirdi. Girişim Haber Yayın Yönetmenliğinin yanısıra özel sektörde Yazılım Proje Yöneticisi ünvanıyla profesyonel hayatına devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor