Weekend Teknodahileri Avlayacak

Yeni ekonomi, arkasına aldığı teknoloji rüzgârıyla yenilikçi girişimlerin oluşmasını teşvik ediyor. Araştırmalar üniversitede okuyan gençlerin çoğunun mezun olduktan sonra kendi işlerini kurmak istediğini gösteriyor. Son zamanlarda kurulan yeni işlerin dikkate değer bir bölümü ise teknolojiyle ilgili. Bu yüzden de son zamanlarda birçok şirket girişimcilikle ilgili üniversite gençlerini desteklemeye başladı.

Yeni ekonomi, arkasına aldığı teknoloji rüzgârıyla yenilikçi girişimlerin oluşmasını teşvik ediyor. Araştırmalar üniversitede okuyan gençlerin çoğunun mezun olduktan sonra kendi işlerini kurmak istediğini gösteriyor. Son zamanlarda kurulan yeni işlerin dikkate değer bir bölümü ise teknolojiyle ilgili. Bu yüzden de son zamanlarda birçok şirket girişimcilikle ilgili üniversite gençlerini desteklemeye başladı. Bu şirketlerden biri de Microsoft.

Türkiye'nin nitelikli gençlerini özendirmek amacıyla bu yöndeki etkinlik ve programlara destek vermeye çalıştıklarını söyleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, yazılım ve girişimciliğe ilgi duyanlar için Startup Weekend yarışmasında rol aldıklarını belirtiyor. 2007'den beri düzenlenen Startup Weekend aralarında New York, Washington DC, Toronto ve Hamburg'un bulunduğu pek çok şehirde gerçekleşiyor. Yarışma, bu ülkelerin en yetenekli girişimci, yönetici, pazarlamacı ve tasarımcılarını bir araya getiriyor. Ayrıca Imagine Cup, Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor, DreamSpark, BizSpark, WebsiteSpark gibi programlarla da genç girişimcileri özendirdiklerini söylüyor Özmen.

Fon Desteği Veriliyor 

Türkiye'de Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe yazılıma sadece yüzde 20 oranında yatırım yapılıyor. Bu nedenle Microsoft Türkiye olarak yerel yazılımın geliştirilmesi yolunda yatırımlarını sürdürürken, aynı zamanda Türkiye'deki girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını da çok fazla önemsediklerini söyleyen Tamer Özmen, girişimciler ve girişimcilik kültürünü geliştirmeye yönelik tüm çabaların, Türkiye ekonomisi için büyük bir anlam taşıdığına dikkat çekiyor. Türkiye'nin dinamizminin etkili girişimciler sayesinde artacağını söyleyen Özmen, bu nedenle girişimci olmak isteyen gençler için Startup Weekend'in çok önemli olduğunu savunuyor. Sıra dışı düşüncelerin, hızlı kararların ve yenilikçi çözümlerin masaya yatırıldığı etkinliğin sonunda düzenlenen panelde ise olgunlaşan projelerin potansiyel fon desteği için değerlendirilebileceğini söylüyor Özmen. Startup Weekend'e iş fikri olan, yazılım geliştiren, web tasarlayan ve web geliştiren, kendini girişimci olarak tanımlayan herkes katılabiliyor.

 O da Bir İnternet Harikası

Tamer Özmen de kariyerini internetle özdeşleştiriyor. Her zaman mutluluk ve heyecan veren bir alanda kariyer yapmak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Özmen, meslek hayatının internet ve online girişimlerin rüştünü ispatlamaya başladığı bir dönemde başladığına dikkat çekiyor. "Bu sektörün girişimcilikten yöneticiliğe kadar farklı pozisyonlarda 20 yılda gösterdiği gelişime tanık oldum. Amerika ve İngiltere'de teknoloji alanında üst düzey yöneticiliğe kadar her kademede görev aldım ve her zaman gerçek olabilecek hayallerin peşinden koştum" diyen Özmen yeni girişimcilere bilgi birikimi, beceri ve davranışlarını geliştirmelerini tavsiye ediyor. Özmen'e göre girişimcilik sadece bilgi ve beceri değil buna uygun karakter de gerektiriyor. Bu nedenle uygun davranış özelliklerine sahip olmayan bir girişimci sıkıntılarla karşılaştığında ısrarcı olmayacağı, fırsatları görüp değerlendiremeyeceği ya da yeni bir işe girmek için risk alamayacağı için başarılı olamayacak.

İş'te İnsan da Eylem Aktay'ın kaleme almış olduğu yazıyı başta girişimcilerimiz olmak üzere tüm okurlarımızın ilgisine ve bilgisine sunuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımızla

Erdem Öztürk / Girişim Haber

Bu içeriği 3.108 kişi okudu.
Kategori: Girişimci Destekleri, Etkinlikler, Yarışma
Yazar Erdem Öztürk Hakkında

2006 yılından beri bilişim sektöründe Yazılım Uzmanı olarak yer alan yazar, 2010 Eylül ayından itibaren Kurucu Ortak olarak başladığı Girişim Haber servüneninde; 2014 Nisan ayına kadar girişimcilere ve kobi'lere yön veren haberler yayınladı. Yazar kariyerine bilişim sektöründe özel bir firmada Yazılım Uzmanı olarak devam etmektedir.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor