Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Hizmetlerimiz   |   Arşiv   |   Bulut   |   Bülten Gönder   |   İletişim                       
 Girişim Haber
"2019" Kripto Paraların Altın Yılı Olacak mı?

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler, kripto paralar için 2019’un verimli bir yıl olacağına işaret ediyor. Adından sıkça söz ettiren Blockchain teknolojisi, sağladığı kolaylıklarla ve güvenilirliğinin kanıtlanmasıyla hayatımızdaki kalıcı yerini aldı. Blockchain teknolojisinin altyapı sağladığı kripto paralar da tüm dünyada son dönemin popüler yatırım araçları arasına girdi.

2017 yılının sonundaki sert yükseliş tüm dikkatleri kripto paraların üzerine çekerken 2018 yılı daha durağan geçti. 2019’un insanların kripto paraları daha iyi anlayacağı bir yıl olacağını öngören uzmanlar bu yıldan çok ümitli.

Türkiye’nin ilk yerli kripto parası olan Intexcoin’i yatırımcılarla buluşturan Erdoğan Köse kripto para piyasasının 2018 yılını şöyle değerlendirdi: “Bugün dünyanın en güvenilir teknolojilerinden biri olan Blockchain, kripto paraları yatırım aracı olarak hayatımıza soktu. Bugün geldiğimiz noktada, artık kripto paraların balon olup olmadığından ziyade, gelecekte paranın yerini alıp almayacağını konuşuyoruz. 2017 sonunda Bitcoin’in inanılmaz yükselişi ve Elon Musk gibi popüler iş adamlarının açıklamaları 2018 için de beklentileri artırmıştı. Bitcoin ile birlikte alt coinlerde de hareketlenme yaşandı. 2018’in ilk 10 ayına baktığımızda çeşitli spekülasyonların da etkisiyle kripto paralarda inişli çıkışlı bir seyir gözlemliyoruz. Son dönemeçte büyük şirketlerin Bitcoin yatırımlarına olanak vermek için harekete geçmesi, 15 Ekim’den itibaren %10 oranında bir yükselme sağlayarak yatırımcıların yüzünü güldürdü. Bunun hemen akabinde dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri milyarlarca dolarlık yatırım portföyüne Bitcoin ve kripto paraları eklemek istediğini söyledi. Böyle şirketlerin bu tip faaliyetleri önümüzdeki dönemde kripto para piyasası için kırmızı halı serilmesi anlamına geliyor.”

2019’un kripto paralar için “Aydınlanma Yılı” olacağını belirten Erdoğan Köse, “Gerek devletler gerekse de insanlar kripto paralara karşı çıkmak yerine, onları anlamaya çalışarak kendilerini bu yönde eğitmeye başladılar. Bu açıdan baktığımızda 2019, beklentilerin yüksek olduğu ve giderek yaygınlaşan Blockchain teknolojisi ile kripto paralar için verimli bir yıl olacak. Yakın tarihli bir araştırmanın sonuçlarına göre kripto paralara odaklı serbest yatırım fonlarının sayısında bu yıl artış yaşandı. Yıl boyunca piyasaya hakim olan “Ayı Trendi” ne rağmen yatırım fonlarının artış göstermesi kullanıcılara umut veriyor. Kripto para yatırım fonları geçtiğimiz yıla oranla %1.69 oranında artış gösterdi. Bu oran 2016 yılındaki verilerden yaklaşık %471 daha fazla. Uzun bir süredir 6.000 dolar seviyesinin altını görmeyen Bitcoin’in yakın bir zamanda yükselişe geçmesi beklentisi var. Ayrıca piyasaya birçok kurumsal yatırımcının da dahil olacağı söylentileri bunu tetikliyor. Mevcut fiyat seviyesi tren kalkmadan önceki son istasyonu temsil ediyor olabilir” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Not: Bu haberimizi beğendiyseniz bizi takibe alın, diğer haberlerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Finans / FinTech
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
Google + Sayfamız
RSS Kaynağımız