70 Bin Km Mesafeden Haberleşmede Yerli CTech İmzası

Türkiye’nin yerli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın proje ortakları arasında yer alan CTech, sağladığı alt sistem sayesinde 70 bin km mesafeden haberleşme gerçekleştiren ilk yerli firma oldu. İşte detaylar..

Üretiminde TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, ASELSAN ve CTech’in proje ortağı olduğu TÜRKSAT 6A uydusu, Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD’den uzaya gönderildi. Fırlatmadan sonra yörünge transferi sırasında 70 bin km irtifaya kadar çıkacak uydunun CTech tarafından sağlanan haberleşme alt sistemi, yer istasyonuyla bu mesafeden haberleşecek. Böylece CTech, 70 bin km mesafeden haberleşme gerçekleştiren ülkemizin ilk yerli firması oldu.

Türkiye’nin yanında Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bölümünü kapsama alanına alarak 5 milyarlık bir nüfusa hizmet sağlayacak Türkiye’nin ilk yerli geosenkron haberleşme uydusu, sonrasında görevini sürdüreceği 42 derece doğu boylamında ve 35 bin kilometre irtifadaki yörüngesine yerleşerek 15 yıl boyunca burada hizmet verecek.

7/24 Kesintisiz Haberleşme

TÜRKSAT 6A uydusu ile ülke tarihimizde ilk defa 70 bin km mesafeden haberleşme gerçekleştiren yerli firma olacaklarının altını çizen CTech Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat şu bilgileri veriyor;

“CTech olarak uydunun üzerinde üretilen kritik veriler olan telemetrilerin uydu yer kontrol istasyonuna gönderilmesini, uzaktan kontrolünü sağlayan telekomutların uydu bilgisayarı tarafından alınmasını ve yörüngesinin yüksek hassasiyetle belirlenmesini sağlayan mesafe ölçüm sinyalinin iletimini sağlayan Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm Alt Sistemini geliştirdik. Bu alt sistem sayesinde TÜRKSAT 6A uydusu, kesintisiz olarak 7 gün 24 saat yer istasyonu ile haberleşebilecek.”

Denizde, Karada, Havada ve Şimdi Uzayda

2005 yılında kurulan CTech, 2007 yılında uydu haberleşme ürünleri üzerine çalışmalarına başlamış, 2014 yılında da TÜRKSAT 6A - Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm Alt Sistemi sözleşmesini imzalamıştı. TÜRKSAT 6A’nın uzaya gönderilmesiyle teknolojik ürünler sunduğu deniz, hava ve kara alanlarına uzayı da ekleyen firma uydu alanında yeni iş birlikleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Uzayda da Yerli Üretim İmzası

Deneyim ve yenilikçi ruhu birleştirerek yerli üretimi uzaya da taşıdıklarını belirten CTech Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat şöyle konuştu:

CTech olarak daha önce yurt dışından tedarik edilen haberleşme uydularında yine yabancı üreticiler tarafından geliştirilmiş olan bu alt sistemin tamamını oluşturan ekipmanları, yerli olarak geliştirmekte ve üretmekteyiz. Bu kapsamda uyduda üretilen verilerin yer istasyonuna aktarımını sağlayan telemetri vericiler, yer istasyonundan gönderilen komutların uydu tarafından alınması ve işlenmesini sağlayan telekomut alıcılar, verilerin uydudan yer istasyonuna veya yer istasyonundan uyduya aktarımını sağlayan antenler ile uydu içerisinde sinyallerin doğru noktalara iletimini sağlayan dalga kılavuzu ekipmanlar CTech tarafından sağlandı. 2014 yılından itibaren üzerinde çalıştığımız ve uydu üzeri son entegrasyon işlemini de 9 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirdiğimiz projedeki her bir arkadaşımız büyük özveri ve titizlikle çalıştı, zorlu kabul ve kalite kontrol testlerinin üstesinden geldi. Süreç kalifikasyonu konusunda çok değerli bir birikim edindik. TÜRKSAT 6A ile birlikte deniz, kara ve hava platformlarından sonra uzayda da ürünlerimizin olması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Gelecekte de Türkiye’den veya başka ülkelerden uzaya belli segmentlerde uydu gidecekse CTech Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm Alt Sistemiyle gitmesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

TÜRKSAT 6A uydusunda proje ortakları olan TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, ASELSAN ve CTech'i tebrik ediyoruz. CTech hakkında detaylı bilgi için ctech.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor