NASA'dan Büyüleyici Tur: 6500 Işık Yılı Uzaklığa Yolculuk!

NASA, Hubble ve James Webb uzay teleskoplarından elde edilen verileri kullanarak Kartal Nebulası'nın içinde yer alan ve 6 bin 500 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yaratılış Sütunları'nı üç boyutlu olarak gözler önüne seren bir video hazırladı. İşte detaylar..

NASA, Hubble ve Webb'in yardımıyla yaklaşık 6 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki devasa Kartal Nebulası'nın kalbinde yer alan kozmik mucizenin üç boyutlu turunu hazırladı.

Baltimore'daki Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü'nden Frank Summers şunları kaydetti;

İzleyiciler sütunların yanından ve arasından geçerek onun üç boyutlu yapısını deneyimliyor ve Hubble ile Webb verileri arasındaki farkı görüyor. Video, aynı nesnenin farklı yönlerini gözlemlemek için neden birden fazla uzay teleskobuna ihtiyacımız olduğunu ortaya koyuyor.

Yaratılış Sütunları Nedir? 

Aynı zamanda bu görsel çalışma izleyicilere yıldız oluşumunun nasıl gerçekleştiğine dair genel bir fikir vermeyi hedefliyor.

Yaratılış Sütunları, ilk kez 1995 yılında NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen ve Kartal Nebulası'nda bulunan dikkat çekici bir kozmik yapıdır. Bu sütunlar, genellikle genç yıldızların çevresinde oluşan ve morötesi radyasyon tarafından şekillendirilen devasa gaz ve toz bulutlarıdır.

İsimlerini, içlerinde yıldız oluşumunun gerçekleştiği uzun ve ince sütun şeklindeki yapılarından alırlar. Yaratılış Sütunları'nın detaylı incelemesi, yıldızların nasıl doğduğunu ve evrim geçirdiğini anlamamıza yardımcı olur. 

Ntv kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor