Türkiye'nin Finansal Okuryazarlık Platformu Herkes İçin Açıldı!

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) koordinasyonunda tüm vatandaşlar için Finansal Okuryazarlık Platformu kuruldu. Platfomunda tanıtım toplantısı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımı ile yapıldı. İşte detaylar..

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Finansal Okuryazarlık Platformu'nun açılış toplantısında yaptığı konuşmada vatandaşlara yönelik yatırım uyarısında bulunarak, "Birileri size çok yüksek getiri vadediyorsa, mutlaka o son derece riskli bir faaliyettir, uyarı açısından söylüyorum, tüyolar ve duyumlarla hareket etmeyelim, gelin Sermaye Piyasası Kurulumuzun Finansal Okuryazarlık Platformu'na uğrayın ve eğitim alın." dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Finansal Okuryazarlık Platformu'nu kadın ve gençler başta olmak üzere hemen her kesime finansal konularda temel bilgileri vermek için oluşturduklarını söyledi. 

Katılımcıların kariyerine de katkı sağlayacak

Paydaşlarıyla işbirliği içinde gerek sosyal medyayı gerek dijital platformları aktif kullanma niyetinde olduklarına dikkati çeken Gönül, eğitim programlarının katılımcıların hızlı ve etkili şekilde temel bilgileri edinmelerini sağlayacak şekilde oluşturulduğunu söyledi.

Gönül, verilecek katılım sertifikalarının eğitimin bir kanıtı olarak gelecek dönemlerde katılımcıların kariyerlerine de katkıda bulunacağına inandıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu projenin her adımını titizlikle planladık ve uygulamaya koymaya başladık. Temel hedefimiz toplumumuzun çeşitli kademelerinde eğitim ve gelişim fırsatları sağlayarak yaşam kalitelerini artırmak ve toplumda pozitif değişimlere neden olmasını sağlamaktır. Yaptığımız bu çalışma ile ülkemiz finansal okuryazarlık düzeyinin daha da gelişeceğini umuyoruz."

Finansal Okuryazarlık Platformu nedir?

Finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi, yurt içi tasarruf oranlarının artırılması ve tasarrufların finansal sistem aracılığıyla ekonomiye aktarılması Türkiye'nin kalkınma stratejisi açısından önemli bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor.

Ülke çapında, finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi sonucunda, daha farkındalığı yüksek, risk algısı gelişmiş bireyler haline gelen yatırımcılar, sağlıklı yatırım kararları vererek finansal sisteme optimal bir katılım sağlayabilecek ve tasarruflarını finansal piyasalara aktarılabilecek. Bu itibarla, 12. Kalkınma Planı’nda finansal okuryazarlığın artırılarak yaygınlaştırılması alanında önemli politika ve tedbirler alındı.

SPK öncülüğünde oluşturulan Finansal Okuryazarlık Platformu ile toplumun tüm kesimlerine hitap edecek eğitici içerikler sunuluyor. Platform üzerinden 6 kategoride toplam 51 video bulunuyor.

Video içerikleri tüm yaş gruplarına uygun hazırlanmış olup, bünyesinde temel finansal bilgiler yanında, bireylerin finansal beklenti ve ihtiyaçları çerçevesinde oluşturulan eğitimler de sunuluyor.

Platformun video içerikleri belirlenirken finansal okuryazarlık konusunda uluslararası en iyi uygulamalar analiz edildi ve videolar ülkede yoğun kullanılan finansal ürünler de dikkate alınarak ve mevzuatla sentezlenerek üretildi.

Finansal Okuryazarlık Platformu'na finansalokuryazarlik.spl.com.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. Unutmayın, platformlardaki eğitim videolarını tamamlayanlara ücretsiz katılım sertifikası veriliyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor