Liseli Genç Mucit Fatih Gökkurt'tan Müthiş Buluş: ALGAN

Aydın’da ikamet eden 18 yaşındaki lise öğrencisi Fatih Gökkurt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için icat ettiği “ALGAN” isimli mini insansız kara aracı, askeri harekâtlarda kolaylık sağlayacak. İşte detaylar..

Aydın’da ikamet eden 18 yaşındaki lise öğrencisi Fatih Gökkurt, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için icat ettiği “ALGAN” isimli mini insansız kara aracı, askeri harekâtlarda kolaylık sağlayacak. 

Özel Aydın Yüksek Teknoloji Kolejinde öğrenim gören Gökkurt, çocukluğundan bu yana elektroniğe ilgisi olduğunu belirterek projesine dair özel açıklamalarda bulundu. Türkiye’de hızla yükselen savunma sanayi projelerinin kendisini teşvik ettiğini belirten Gökkurt, ALGAN isimli askeri insansız kara aracı ile TSK personelinin harekât kabiliyetini artırmayı amaçladığını ifade etti. ALGAN’ın askeri harekâtlarda personelin çantasında kolaylıkla taşınabildiğine dikkat çeken Gökkurt şunları kaydetti;

Aracımız her türlü arazi şartlarında görev yapabilecek şekilde tasarlandı. Aracın küçük olması ise büyük avantaj sağlıyor. Dar alanlardan kolayca geçip sessiz çalışmasından dolayı düşman unsurlar tarafından haberdar olunamaz. 

Açıklamasına devam eden genç mucit, tasarladığı aracın kesintisiz 6 saat çalışarak 50 metrelik alanın kontrol edilebildiğini belirtti. Bunun yanı sıra görüş açısının zor olduğu durumlarda görüş rahatlığı sunduğunu söyleyen Fatih Gökkurt konuşmasına şöyle devam etti;

ALGAN pratik hareket eden bir araç. Şu anda prototip olarak üretilmesine rağmen üzerinde birçok modülü barındırıyor. Kesintisiz fotoğraf ve video çekme özelliği ile mağara taraması ve pusu kontrolü gibi birçok alanda güvenlik güçlerimize kolaylık sağlayacak.” dedi. ALGAN’ı geliştirmeye devam ettiğini ifade ederek açıklamasını sürdüren Gökkurt, “Araştırmalarım devam ediyor. Öğrendiğim her yeni bilgiyi ALGAN’ı geliştirmek için kullanıyorum. Şu anda görüntü işleme modülü üzerinde çalışıyorum. Görüntü işleme modülü eklendiğinde askeri personelimiz hızlı ve anında uygulama yapabilecek. Ayrıca görüntü işleme modülü ile alandaki kişi sayısı tespit edilebilecek ve GBT sorgulamasına gerek kalmadan aranan kişiler uzaktan belirlenebilecek.

Öte yandan öğrenim gördüğü Özel Aydın Yüksek Teknoloji Kolejinde 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşen bilim fuarında ALGAN’ın sergilendiğini açıklamasında yer veren Gökkurt konuşmasını şöyle tamamladı;

Üç dört yıldır bu alanda araştırmalar yapıyorum ve TSK’nın hangi alanlarda ihtiyacı olduğunu araştırarak bu projeye başladım. Hatta öğrenim gördüğüm okulu da bu nedenle tercih ettim. Gerçekleşen fuarda ise projem büyük ilgi gördü. Başta ailem olmak üzere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.

18 yaşındaki liseli girişimci Fatih Gökkurt'u tebrik ediyor, Türk Silahlı Kuvvetleri için icat ettiği “ALGAN” isimli mini insansız kara aracıp projesinde yürekten başarılar diliyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor