Dünya Sağlık Örgütü ve IMF'ten 1 Trilyon Dolarlık Destek Fonu

Dünya çapında Koronavirüs (KOVİD-19) vakalarının 1 milyonu geçmesi ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandeminin sebep olduğu ekonomik durgunlukla baş edebilmek adına yardımlarda bulunacaklarını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Dünya çapında Koronavirüs (KOVİD-19) vakalarının 1 milyonu geçmesi ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) pandeminin sebep olduğu ekonomik durgunlukla baş edebilmek adına yardımlarda bulunacaklarını açıkladılar.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus salgının insanlığa etkisinin “hayat ve insanların geçimlerini korumaları için müşterek bir mücadele” yarattığını belirtti.

Tedros, salgın süreci boyunca bedava test yapan ve salgın yüzünden etkilenen herkese mali yük bindirmeyen bütün ülkelere teşekkür ettiğini belirtti.

Tedros’a basın açıklamasında katılan Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva artık Dünya’nın ekonomik durgunluğa girdiğini ve KOVİD-19’un etkilerinin küresel finansal krizden çok daha kötü olduğunu söyledi. Georgieva, piyasaları korumak adına 1 trilyon dolarlık “ihtiyat” parası olarak değerlendirdiği yardım fonunu açıkladı. IMF Başkanı, bu paranın en fazla hasar almış ekonomilere “gerektiği kadar” kullanılıcağını söyledi.

KÜRESEL EKONOMİ İÇİN 3 EYLEM ALANI

Küresel ekonomi için 3 eylem alanı olduğuna işaret eden Georgieva, bunlardan ilkinin maliye politikası olduğunu ve uzun süreli ekonomik hasarı önlemek için ek mali teşvikler gerektiğini kaydetti.

Georgieva, "Hükümetler salgından en fazla etkilenen insanlara ve işletmelere ulaşmaya yönelik çabalarını, ücretli hastalık izinleriyle vergi indirimi politikalarını artırarak sürdürmeli." ifadelerini kullandı.

İkinci eylem alanının para politikası olduğunu aktaran Georgieva, "Gelişmiş ekonomilerde merkez bankaları finansal koşulları iyileştirerek ve reel ekonomiye kredi akışını sağlayarak talebi desteklemeye ve güveni artırmaya devam etmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN SWAP HATTI İHTİYACI

Georgieva, gelişmekte olan ekonomiler için swap hattlarına ihtiyaç olabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Uluslararası Finans Enstitüsü'nün geçen hafta söylediği gibi, yatırımcılar krizin başlangıcından bu yana gelişmekte olan piyasalardan yaklaşık 42 milyar dolar çıkardı. Bu şimdiye kadar kaydettikleri en büyük çıkış. Dolayısıyla merkez bankalarının gelişmekte olan ve gelişen ekonomilerdeki politika eylemlerinin, sermaye akışı dönüşleri ile emtia şoklarını giderme zorluklarını dengelemesi gerekir. Günümüzde olduğu gibi kriz zamanlarında, döviz müdahaleleri ve sermaye akışı yönetimi önlemleri, faiz oranları ve diğer para politikası eylemlerini tamamlayabilir."

Üçüncü eylem alanının da mevzuata ilişkin konular olduğunu belirten Georgieva, finansal sistem denetçilerinin finansal istikrarı koruma ile bankacılık sisteminin sağlamlığını ve ekonomik faaliyetin sürdürülebilirliği arasındaki dengeyi korumayı amaçlaması gerektiğini ifade etti.

Georgieva, bankaların sermaye ve likidite tamponlarını kullanarak baskı altındaki borçlular için kredi koşullarını yeniden müzakere etmesi gerektiğinin altını çizerek, parasal politikadan maliye politikası ve mevzuat düzenlemelerine kadar tüm bu çalışmaların iş birliği içinde yapılması gerektiğini aktardı.

1 TRİLYON DOLARLIK KREDİ KAPASİTESİ

Kovid-19'un ekonomik etkilerine karşı IMF'nin yapabileceklerine de değinen Georgieva, "IMF, üyelerine yardımcı olmak için 1 trilyon dolarlık kredi verme kapasitesini harekete geçirmeye hazır." ifadesini kullandı.

Georgieva, gelişmekte olan ülkelere 50 milyar dolarlık bir kaynak sağlanabileceğini belirterek, sıfır faizli finansman olanaklarıyla düşük gelirli ülkeler için de 10 milyar dolarak yakın kaynağın ayrılabileceğini bildirdi.

IMF'nin Afet Etkilerinin Sınırlanması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu'nun da yoksul ülkelere acil kredi yardımı sağlayabileceğini anımsatan Georgieva, söz konusu fonun yaklaşık 400 milyon dolarlık kredi kapasitesi bulunduğunu, amaçlarının bağışlarla bunu 1 milyar dolara çıkarmak olduğunu ifade etti.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor