Bağcılar'da Engelli Kursiyerler 45 Metrekarelik Atölyede Mantar Yetiştiriyor

Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'ndaki 45 metrekarelik atölyede 38 engelli kursiyer, bir ayda 300 kilogram mantar yetiştirdi. Hedef bir yılda 1,5 ton mantar hasat etmek. Detaylar haberimizde..

Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'ndaki 45 metrekarelik atölyede 38 engelli kursiyer, bir ayda 300 kilogram mantar yetiştirdi. Hedef bir yılda 1,5 ton mantar hasat etmek. 

Bağcılar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, engellilerin istihdamına yönelik kurulan Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'ndaki 45 metrekarelik atölyedeki üretim faaliyetlerine down sendromlu, hafif zihinsel ve ortopedik engelli 38 kişi katılıyor. Engelli gençler, mantar üretim atölyesinde teorik bilgiyi pratiğe dökerek hem motive oluyor hem de bir meslek öğreniyor.

Eğitmen Derya Subaşı koordinesinde kursiyerler, kompost hazırlanmasından sulamaya, hasadından pazarlanmasına kadar üretimin her aşamasında görev alıyor. Engelli kardeşlerimizde takım ruhunu oluşturduklarını ve bunun da başarıyı beraberinde getirdiğini belirten Eğitmen Derya Subaşı, bir ayda bir ton komposttan 300 kilogram mantar elde ettiklerini ve bir tonda yüzde 30 başarı sağladıklarını dile getirdi.

Hedeflerinin bir yıl içinde 1,5 ton mantar hasat etmek olduğunu belirten Subaşı, "Engelli kardeşlerimiz bu atölyeyi çok sahiplendi. Kursiyer gibi değil, buranın işçisi gibi çalışıyorlar. Artık profesyonel oldular. Aralarından en az 15'i bir firmada rahatlıkla çalışabilir." ifadelerini kullandı.

AA kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor