Türkiye'den İki Şirket Emerging50 Listesine Girmeyi Başardı

KPMG ve H2 Ventures tarafından hazırlanan ve Hong Kong’ta yapılan Fintek Haftası’nda yayınlanan 2019 Fintech100 Raporu, ‘Emerging50’ listesine iki Türk şirketi girdi. Detaylar haberimizde..

KPMG ve H2 Ventures tarafından hazırlanan ve Hong Kong’ta yapılan Fintek Haftası’nda yayınlanan 2019 Fintech100 Raporu‘Emerging50’ listesi açıklandı. Listede Türkiye'den iki şirkette yer aldı.

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG ile risk sermayesi yatırım firması H2 Ventures tarafından her yıl açıklanan ve finansal teknolojiler alanında küresel çapta en iyi 100 şirketin yer aldığı Fintech100 Raporu, Hong Kong’ta yapılan Fintek Haftası’nda açıklandı. İnovatif çözümler ile hızla büyüyen şirketlerin bulunduğu ‘Emerging50’ listesine girmeyi başaran iki Türk şirketten biri MenaPay, diğeri ise Papara oldu.

MenaPay’in Global Büyüme Başarısı

KPMG ve H2 Ventures tarafından hazırlanan raporda MenaPay, ortalama yıllık yatırım miktarı, son yatırım miktarının toplam yatırım miktarına oranı, coğrafi ve sektörel çeşitlilik, ürün, hizmet ve iş modeli yeniliği gibi alanlarda olumlu değerlendirildi ve listeye girmeyi başardı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerini kapsayan MENA Bölgesinin ilk blok zinciri (Blockchain) tabanlı ödeme sistemi MenaPay'ın CEO’su Çağla Gül Şenkardeş, 2017 yılında yola çıktıkları günden bu yana istikrarlı bir şekilde doğru hedeflerle büyümeye ve başta MENA bölgesinde olmak üzere dijital dönüşümü desteklemek vizyonuyla finansal araçları dijitalleştirdiği, tüm insanların bütün kaynaklara eşit erişimini sağlamak amacıyla çalıştıklarını söyledi. 2019 Fintech100 Raporu’nda MenaPay’in yer almasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Şenkardeş, “Türk şirketlerinin global olarak teknoloji alanında ne kadar başarılı olabileceğinin de bir göstergesi olan bu gelişmeden dolayı sevinçliyiz. MenaPay olarak kısa zamanda önemli başarılara imza attık. Hedeflerimizi kararlı ve tutarlı bir şekilde gerçekleştirerek büyümek ve global bir blok zinciri şirketi haline gelerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Raporda yer alan ‘Top50’ listesinde finansal teknolojiler alanında büyük ve değerlemeleri milyar dolarlık seviyelere ulaşan şirketler yer alırken; ‘Emerging50’ listesi ise yükseltmekte olan ve inovatif yaklaşımlarıyla potansiyel barındıran girişimlerden oluşturuyor. Bu açıdan MenaPay olarak bu listede yer almanın önemli bir başarı olduğunu ve MenaPay’in geleceğine çok olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Türkiye’nin Dijital Cüzdanı Papara, ‘Emerging50’ Listesinde

Türkiye’nin dijital cüzdanı olarak kendini tanımlayan Papara ise ‘Emerging50’ listesinin neobank kategorisinde yer almayı başardı. 2016 yılı Nisan ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan "Elektronik Para Kuruluşu" olarak faaliyet göstermek üzere aldığı izin ile aynı yılın Ağustos ayında faaliyetine başlayan Papara, MasterCard ve Bankalararası Kart Merkezi üyesi olarak Türkiye'de ilk defa banka bağımsız MasterCard logolu bir ön ödemeli kart üreterek, kullanıma sunan ilk şirket olma özelliği taşıyor.

2019 Fintech100 listesinde 27 ödeme ve işlem şirketi, 19 varlık yönetimi şirketi, 17 sigorta şirketi, 15 kredi şirketi, 9 neo/challenger bank ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren 13 şirket bulunuyor.

2019 Fintech100 Raporu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradaki dokümanı inceleyebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor