Katılımcıların Yüzde 80'i Yerli Olan Makine Fuarı: BUMATECH

11. Kalkınma Planı ile öncelikli sektör olarak ilan edilen makine sektörünün tüm paydaşları BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar yapmaya hazırlanıyor.

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı ile öncelikli sektör olarak ilan edilen makine sektörünün tüm paydaşları Bursa’da bir araya geliyor. Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenecek BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları28 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar yapmaya hazırlanıyor.

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 28 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihlerinde önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya ve yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını arttırmak isteyenler için etkin bir ticaret platformu olmaya hazırlanıyor.

Türk ekonomisinin dinamo taşlarından biri olan makine imalat sektörü 2018 yılında Türkiye ihracatına 17,1 Milyar dolar katkı yaptı. Şehirlerin kalkınmasında da önemli bir rol üstlenen sektörde Bursa, ihracat rakamları ile dikkat çekiyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın paylaştığı rakamlara göre; Türkiye’nin makine ihracatının yüzde 11’ini karşılayan Bursa, İstanbul ve Ankara’nın ardından 3. sırada yer alırken, makine ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 22 arttırarak, 795 Milyon dolar seviyelerini gördü. Bu kapsamda yapılan fuarlar ve organizasyonlar daha da önemli bir hale geliyor.

 

Hedef 40 Binden Fazla Ziyaretçi, 1 Milyar TL’lik Ticaret Hacmi

Makine sektöründe dijitalleşme ile birlikte değişim rüzgarları esmeye başladığını belirten Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Yaşanan değişim ile beraber sektörde geleneksel yöntemlerin yerini akıllı üretim alırken, bu uygulamanın temelinde ise daha kaliteli ve hızlı üretim yatıyor. Küresel ekonomide rekabeti yakalamak isteyen şirketler için önemli bir konu olan yeni nesil teknolojilerin makine sektöründe kullanımının en iyi örnekleri ise Bursa’da görücüye çıkacak. Ülke ekonomisi için çok önemli bir sektörü oluşturduğumuz platform ile bir araya getiriyoruz. 19 ülkeden 328 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile 7 salonda 40 bin m2 kapalı alanda gerçekleşecek organizasyona, 40 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz. Fuarların makine satışlarına yapacağı katkı ile 1 Milyar TL ticaret hacmi hedefliyoruz’’ dedi.

Katılımcıların Yüzde 80’ı Yerli Olan Tek Makine Fuarı; BUMATECH

Fuardaki katılımın yerlilik oranına dikkat çeken Ersözlü ‘’Türkiye makine imalat sektörünün her sene beklediği Bumatech Fuarları, katılımcı firmalarının yüzde 80’ nin yerli olması ile ülkemizde düzenlenen diğer makine fuarları arasında öne çıkıyor.Neredeyse tamamına yakını kendi makinelerini üreten katılımcı firmalarımız yaptıları ihracat ile de ülke ve bölge ekonomisine katma değer sağlıyor. Bu özellikleri ile Bumatech fuarlarını “Milli Fuarlar” olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca bu yıl bir yeniliğe gittik. Geçtiğimiz sene Bursa Endüstri Zirvesi olan ismimizi BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları olarak değiştirdik“ ifadelerini kullandı.

Geniş Ürün Grubu Dikkat Çekiyor

Kapsamında cnc tezgâhlarından takım tezgâhlarına, sac işleme makinalarından ölçü kontrol sistemlerine, insanlarla çalışan robotlardan yeni nesil yazılımlara ve otomasyonlara kadar geniş ürün grubu yer aldığı BUMATECH, kendi alanında ülkemizin en önemli buluşmalarından biri olarak dikkat çekiyor. Son yıllarda giderek artan katılımcı sayısı, ticari faaliyetleri ve ziyaretçi sayıları söz konusu fuarların, sektörünün “marka” fuarlarından biri olduğunu gösteriyor. Her yıl makine satışlarına yaptığı katkı ile sektör ticaretini hareketlendiren Fuarlar, bu yıl da sektör profesyonellerinin ajandasında ilk sırada yer alıyor.

Makine Sektörünün Dünyaya Açılan Kapısı

‘Makine yapan makinelerin fuarları’ olarak da tabir edilen BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları’nda, TÜYAP’ın yurtdışı ofislerinin çalışmaları ile Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan 60’ın üzerinde ülkeden organize edilen iş insanları ağırlanacak.Yurt içinden 40’dan fazla sanayi şehrinden gelecek heyetlerin de dahil olması ile oluşacak platformda dört gün boyunca gerçekleşecek iş bağlantıları, katılımcı firmaların yeni pazarlara açılması için büyük fırsatlar sunarken aynı zamanda istihdam anlamında da avantajlar sağlayacak.

BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları” adı altında eş zamanlı olarak düzenlenen Fuarlar;

  • 18. Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Donanımları, Yan Sanayileri, El Aletleri, Hidrolik ve Pnömatik Fuarı (Depolama, istifleme Özel Bölümü, Kalıp ve Kalıp ve Döküm , Teknolojileri Özel Bölümü)
  • 11.Uluslararası Sac, Boru, Profil İşleme Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı
  • Bursa 17. Uluslararası Elektrik, Elektronik ve Makine Otomasyonu Fuarı

BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.bursamakinefuari.com, www.bumatechfuari.com ve www.bursametalisleme.com web adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor