Konut ve Otomobilde ‘Katılım Bedeli İadeli’ Dönem Başladı

Faizsiz konut ve araç edindirme sektöründe hacim 25 milyar TL’ye ulaşırken sektör önemli yeniliklere de ev sahipliği yapıyor. Sektörde en yenilikçi şirket olmayı hedefleyen Vakıfevim, katılım bedeli iadesi, dilediğin teslimat tarihini seç, mini tasarruf gibi çözümleri ilk kez sektöre kazandırıyor.

Faizsiz konut ve araç edindirme sektöründe hacim 25 milyar TL’ye ulaşırken sektör önemli yeniliklere de ev sahipliği yapıyor. Sektörde en yenilikçi şirket olmayı hedefleyen Vakıfevim, katılım bedeli iadesi, dilediğin teslimat tarihini seç, mini tasarruf gibi çözümleri ilk kez sektöre kazandırıyor. 

Faizsiz konut ve araç edindirme sisteminde sektörün büyüklüğü yıllık 25 milyar TL’ye ulaştı. 2019 yılı sektörün büyümesinde en verimli yıllardan biri oldu. Özellikle yüksek faizler nedeniyle sektör yüzde 120 büyüdü. 2020 yılında ise yüzde 50 büyümesi bekleniyor. 

Vakıfevim’in sektöre getirdiği yenilikler Vakıfevim Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo ve Vakıfevim Genel Müdürü Nurullah Günay’ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı.

Sağlam Tasarruf ile Hedef 10 Bin Katılımcı

Finans ve konut sektöründe 10 yıllık deneyime sahip dinamik girişimciler tarafından kurulan Vakıfevim’in yenilikleriyle tanınacağını belirten Serdar Kolo hedeflerini şöyle anlattı: “Sektörde 2 yılda Finansevim markasıyla 300 çalışan ve 35 şubeye ulaştık. Şimdi de konut, otomobil ve dar gelirli ailelerin mini ihtiyaçları için Vakıfevim’le hizmet vereceğiz. 50 kişilik kadroyla yoluna başlayan Vakıfevim, 2020 sonunda 200 kişilik ekip ve 41 şubeye ulaşacak. Küçük ve büyük tasarrufların birleşmesine teşvik etmek ve ülke ekonomisine katkı sağlayarak istihdam yaratmak için çalışacağız. 2020’yi 200 milyon TL’lik sözleşme hacmiyle tamamlayacağız. Ayrıca sektörde ilk olacak birçok yeniliği de 1 Kasım itibariyle sunduk. Katılım bedeli iadesi, murabaha yöntemiyle satış, mini tasarruf sistemi ve taksit seçimi bu yeniliklerin başında geliyor. Rekabet nedeniyle verilen düşük tutarlı katılım payları sektöre zarar veriyor. ‘sağlam tasarruf’ ile bu işi sağlam yapacağız. Müşteri istediği konut ya da otomobili ileri tarihli almak isterse normal maliyetle alacak. Ancak erken tarihte almak isterse maliyetleri artacak. Bu sistemle altyapımızı sağlam tutarak güçlü finansal yapımızı koruyacağız. Sürdürülebilir bir sistemle yolumuza sağlam adımlarla devam edeceğiz.”

2020 için 10 bin katılımcı hedeflediklerini anlatan Kolo, “Tüm Türkiye’deki 41 şube ile 5 binden fazla konut, otomobil ve diğer ihtiyaçlarla ilgili sözleşmeye imza atacağız. Bu rakamlarla Vakıfevim, en büyük 5 tasarrufa dayalı konut ve araç edindirme kurumundan biri olacak.” dedi.

Yüzde 100 Türkiye sermayeli bir şirket olan Vakıfevim’in birikimini ülkeye yatırım olarak kazandıracağını söyleyen Kolo, “Şartlar ne olursa olsun ülkemize yatırım yapmaktan vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Ülkemizin yatırıma en çok ihtiyaç duyduğu şu günlerde elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmedik, çekinmiyoruz. Yatırımlarımız birkaç büyük ili değil tüm Türkiye'yi kapsıyor. Enerjimizi kamu kurumları ile işbirliği içerisinde hem sektörümüzün hem de ülke ekonomimizin gelişimi için kullanmaya devam ediyoruz” dedi.

Vakıfevim’in sektörde dengeleri değiştirecek yenilikleri ise şöyle:

  • Katılım Bedeli İadesi: Sektörde ilk kez katılım bedeli iadesini Vakıfevim sunacak. Bu bedel sadece sistemde kalındığı süre boyunca alınacak. Müşteri çıkmak isterse masrafları hariç tutularak iadesi yapılacak.
  • Taksit Artışına Müşteri Karar Verecek: Taksit artışları müşteri teslimatını aldığında değil kendi belirleyeceği tarihte olacak. Sektörde ilk kez sunulan bu hizmetle katılımcılara taksit tutarıyla ilgili bir özgürlük tanınacak.
  • Mini Tasarruf Sistemi: Sektörde ilk kez sunulan hizmetle katılımcılar 5.000 TL’ye kadar tutarlar için sisteme girebilecek. Sözleşmeden sonraki ay istediği tutarı alarak sağlık, eğitim veya özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Katılımcılar geri ödemesini ise 12 aylık eşit taksitle yapabilecek.
  • Murabaha Yöntemiyle Satış: Sektörde hiçbir kurumda uygulanmayan murabaha yöntemiyle (peşin alım, vadeli satış) alım-satımlar gerçekleştirilecek.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor