2025'e Kadar Hayatımıza Girecek Yeni Teknolojiler

Günümüzde gelişen yeni teknolojiler kadar, teknolojinin gelişim hızı da şaşırdığımız konulardan biri. Bu yazımızda, 2025'te yaşamımızın bir parçası haline gelecek, yeni normallerimiz olarak kabul edeceğimiz teknolojileri yer verdik. Detaylar haberimizde..

Her sabah yeni teknolojik gelişmelere gözümüzü açıyoruz. Hatta, geçmişte "yok artık" dediğimiz bir çok gelişmeye gözümüzle şahit olur hale geldik. Günümüzde gelişen yeni teknolojiler kadar, teknolojinin gelişim hızı da şaşırdığımız konulardan biri.

Bu yazımızda, 2025'te yaşamımızın bir parçası haline gelecek, yeni normallerimiz olarak kabul edeceğimiz teknolojileri yer verdik.

İşte 2025'e Kadar Hayatımıza Girecek Yeni Teknolojiler

Sınırsız Veri Depolama Hakkı

Dünya halklarının yüzde 90'ı, 2025'e kadar, sınırsız ve ücretsiz veri depolama imkanına sahip olacak. Artık bilgisayarınızda bir dosya depolamak için eski, kullanılmayan dosyaları silmenize gerek yok. Ya kendi bilgisayarınızdaki muazzam veri depolama imkanını ya da bulut teknolojisinin sınırsız kapasitesini kullanıyor olacağız. Daha şimdiden Google Photos ve Amazon, sınırsız fotoğraf ve video depolama hakkı veriyor.

Eczacımız Bir "Robot" Olacak

Robotlar zaten günlük hayatımıza girdi. Biz görmesek de kullandığımız pek çok üründe robotların payı bulunuyor. Eczacı robotlar da 2021'e kadar mesailerine başlamış olacak. ABD'de yanlış ilaç kullanımı, büyük sorun. Bu yüzden ölümler oluyor ve köklü bir önlem alınamıyor. Sadece ilaç isimleri değil, miligram ve mikrogram birimleri de karışıklığa neden oluyor. Tıp çevreleri, raflardan doğru ilacın alınıp hastaya verilmesi konusunda robotlara güveniyorlar.

Sensörler İş Başında

2022 yılına kadar bütün dünyada bir trilyon kadar sensör (algılayıcı), internete bağlanmış olacak. Sensörler ucuzladıkça ve bilgisayarların bu sensörlerden gelen bilgileri işleme kabiliyeti arttıkça, internet ağı bu tip cihazlarla enformasyon seline kapılacak. Pekiyi bu sensörler ne işe yarayacak? Çok çeşitli sensör var. Darbe sensöründen alarm sensörüne, güvenlik sensöründen, meteorolojik şartları gözetleyen sensörlere kadar. Örneğin kışın boş kalan yazlığınızı kontrol altında tutmak istiyorsunuz. Sensörler size evinizin su basıp basmadığından, içeri zorla girme teşebbüsü olup olmadığından, evin ısı durumuna, nemlenme ya da küflenme durumuna kadar size sayısız bilgi verebilecek.

Yazıcıdan Çıkan Otomobiller Kullanacağız

Üç boyutlu (3D) yazıcılar, sınırlı ürünlerde de olsa kullanılıyor. Bu özellik, 2022'de daha da geliştirilecek. Öyle ki üç boyutlu yazıcıdan çıkmış otomobiller satın alabileceğiz. Böyle otomobiller tek parça çıkacağından, bir başka deyişle kaynaklı parçaları olmayacağından daha ucuz, daha sağlam araçlar piyasalarda olacak. Pek çok otomobil üreticisi, şimdiden denemelere başladı bile. Ya otomobillerin bazı parçalarını 3D olarak imal ediyorlar ya da tamamını bu yöntemle yapabilmek için prototipler üzerinde çalışıyorlar.

Eliniz Bir Telefon Olacak

İlk implant mobil telefonlar, ticari olarak 2025'te kullanılmaya başlanacak. İmplant telefon, elinizin içine küçük bir operasyonla çip takılması demek. Bu çip, hayatınız boyunca elinizde kalacak ve hem internet hem de fiziki bir cep telefonuyla bağlantılı olabilecek. Çip aynı zamanda sahibinin sağlığını da gözetecek. Biraz uçuk gelecek ama bu çip, beyin dalgalarıyla da iletişim kurabilecek. Bu durumda sözlü komutlara bile gerek kalmıyor. Sevgilinizi düşünmeniz ve onunla konuşma isteğinde olmanız yeter. Çip bunu anlayıp hemen kendisini arayacak.

Gözlükler de İnternet Bağlantılı

Özellikle okuma gözlüklerinin yüzde 10'u, 2023 yılına kadar internet bağlantılı olacak. İnternette aradığınız bir site ya da sayfayı gözlerinizin önüne getirebilecekler. İnternet, sizin göz hareketlerinizi takip ederek sayfada nerelere baktığınızı saptayıp sevdiğinizi düşündüğü siteleri de size tavsiye edebilecek. İnternet bağlantılı giysiler de yaygınlaşacak.

Yüzde 80'imiz Dijitalleşecek

Günümüzde dijital teknolojiyi ve interneti kullananların oranı dünya genelinde yüzde 50'ye yaklaştı. 2023'te insanların yüzde 80'i dijitalleşmiş olacak. Artık dijital hayat, kişinin fiziki yaşantısıyla kaçınılmaz bir şekilde bağlantılı. Facebook ve Google gibi şirketler, dijital teknolojiyi dünyanın en uzak noktalarına kadar yaymak için projeler üretiyor.

Vergi Toplama da Dijital

Bitcoin gibi dijital para birimleri, para transferlerinde çok sık kullanılacak. Öyle ki, hükümetler bile vergi toplamada bu yöntemlerden yararlanacak. Böylece vergi kayıplarını da önlemiş olacaklar. Blok zinciri (blockchain) sistemi, son derece güvenli bir şekilde para hareketlerine imkan tanıyacak. Blok zinciri teknolojisi, 2008'de tanıtıldı. On yılda büyük gelişim geçirdi. Kısaca bu sistemde veriler bir yerde veya birden fazla yerde saklanamıyor. Bu da internetteki herkes tarafından erişilebilir durumda olduğu anlamına geliyor. Elbette güvenli olarak...

Herkes, Süper Bilgisayarlı Olacak

Dünya nüfusunun yüzde 90'dan fazlası, 2023 yılında süper bilgisayarlı olacak. 1990'lı yıllarda süper bilgisayar dendiğinde, odaları dolduran, saniyede trilyonlarca işlemi birden yapabilen bilgisayarlar akla geliyordu. Yaklaşık dört yıl sonra herkesin elinde bir akıllı telefon ya da daha küçük bir cihaz şeklinde bir süper bilgisayar olacak. 30 yıl önce milyonlarca dolar değeri olan süper bilgisayarlar, herkesin satın alabileceği kadar ucuz olacak.

İnternete Giriş Temel Hak Olacak

2024'te herkesin internete giriş hakkı olacak. Hükümetler bunun için gerekli yasaları düzenleyecek ve kişinin temel hak ve hürriyetleri listesine "internete giriş" de eklenecek. Halen dünyada dört milyar kişi, internete giriş yapamıyor. Dev internet şirketleri, bu dört milyar insanın da sisteme dahil olması için çalışıyor. Bunun için ya uydular kullanılacak ya da dünyanın uzak köşeleri için havada yüzer dev balonlardan yararlanılacak.

3 Boyutlu Karaciğer

Üç boyutlu objeler ortaya çıkarabilen 3D yazıcıların insan organları da üretebilecek kabiliyete ulaşması biraz ürkütücü. Sağlık endüstrisi, insanlar için yedek parçalar üretmeye hazır. Doktorlar şimdiden bazı kemikler için biyo-mühendislikten faydalanıyor. 2024 gibi yakın bir gelecekte yapay organlar üreten sektörler filizlenmiş olacak. Yine aynı yıllarda kullandığımız fiziki ürünlerin yüzde 5'i de üç boyutlu yazıcılardan çıkacak.

Şirketlere Yapay Zeka

2025 yılına doğru şirketler, yapay zeka imkanlarından yararlanarak stratejilerini belirleyecek, denetimler yapabilecek, şirket yönetebilecek. Yapay zeka, günümüzde bile bazı beyaz yakalı personelin işini elinden aldı. McKinsey Enstitüsü'nün raporuna göre bir şirkette çalışanların yüzde 45'inin işi, yapay zeka teknolojisiyle yanlışsız yürütülebilir. Bu, ABD'de yıllık 2 trilyon dolarlık ücrete karşılık geliyor. Bu durumda kalifiye olmayan işçilerin şirkete verebileceği potansiyel zarar da önlenmiş olacak.

Trafik Işıksız Kentler

Nüfusu 50 binden fazla olan bazı kentler, 2025'te trafik ışıksız motorlu araç sirkülasyonunu gerçekleştirecek. Akıllı kentlerden söz ediyoruz. Enerji, hammadde akışı, lojistik, trafik gibi kent sorunları, akıllı uygulamalarla bertaraf edilecek. Trafik ışıksız kent ne demek? Motorlu araçların akıllı sistemlerle donatılması ve kavşaklarda birbirine çarpmadan geçebilmeleri demek

Sabah kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor