Türkiye'de Girişimcilik Ekosisteminin Güçlü Kası Fintech’ler

Global alanda da yatırımcılar açısından yükselişte olan fintech’lerde finansman hacmi 2018 yılında 53,8 milyar dolar ile rekor büyüklüğe ulaştı. 2019’un ilk yarısında ulaşılan 20,9 milyar dolarlık büyüklük, güçlü bir yılsonu rakamına ulaşılacağı beklentilerini artırıyor. Detaylar Haberimizde

Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi fonlarından Revo Capital, teknoloji ve internet odağıyla kurulduğu 2013 yılından bu yana pek çok finansal teknoloji girişimine (fintech) yatırım yaptı. Global alanda da yatırımcılar açısından yükselen olan fintech’lerde finansman hacmi 2018 yılında 53,8 milyar dolar ile rekor büyüklüğe ulaştı. 2019’un ilk yarısında ulaşılan 20,9 milyar dolarlık büyüklük, bu anlamda yine güçlü bir yılsonu rakamına ulaşılacağı beklentilerini artırıyor.

Son dönemde iki önemli fintech şirketinin gerçekleştirdiği başarılı çıkışla (exit) dikkat çeken Revo Capital’in Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, Türkiye’de start-up ekosisteminin ve fintech’lerin sunduğu güçlü potansiyele ilişkin şu görüşleri paylaştı: “Ödeme teknolojilerinde yüksek teknolojiyi hızla benimseyen Türkiye 170 milyonu aşkın kart, 2,8 milyon POS terminali ve 40’ı aşkın ödeme/elektronik para tedarikçisiyle bu alanda en büyük pazarlardan biri. 1990’lı yıllardan bu yana rekabetçi bir yaklaşımla yüksek teknolojiyi benimseme anlamında lider bir görünüm sergileyen Türkiye, Avrupa’da basılan kredi kartı ve POS terminali anlamında ilk sırada yer alıyor. AB ile uyum çalışmaları devam ederken ödeme hizmetleri ve elektronik paraya ilişkin düzenlemeler getiren kanunla birlikte e-para lisansları verilmeye başlandı. Bankacılık sektörü güncellenen Avrupa Birliği Ödeme Hizmetleri Yönergesi’ne (PSD2) ve açık bankacılık inisiyatiflerine hızla uyum sağladı.”

“Revo Portföyündeki Fintech’lerin Başarısı Büyüme Fırsatlarının Göstergesi”

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın da (GİB) zorunlu e-fatura, e-defter gibi e-belge mükellefiyetlerini giderek daha fazla şirketi kapsayacak şekilde genişlettiğini vurgulayan Bayrakdar, “ECR-POS kullanımında e-faturaya izin veren yeni düzenleme de bu anlamda son derece olumlu bir gelişme. Bu alanda Türkiye, Avrupa çapında öncü rol üstlenirken, start-up’lar için de pek çok ülkeye açılarak işlerini büyütme fırsatları bulunuyor. Revo Capital portföyünde yer alan fintech’lerin kaydettiği başarılar da bunu gösteriyor. Tedarikçi finansmanı platformu Figopara’nın üzerinden geçen fatura tutarı yıllık bazda 400 milyon TL’ye yaklaştı. 47 ülkede yurtdışına ücretsiz para gönderimi sağlayan TransferGo’da ayda +150% büyümeyle Türkiye en hızlı büyüyen pazarlardan biri olurken Dünya geneli aylık hacmi 80 milyon doları geçti. PayCore ise kurulduğu 2001 yılından bu yana 35 ülkede bankalar, finans kuruluşları, telekom operatörleri, ödeme hizmet sağlayıcıları gibi şirketler için inovatif uçtan uca ödeme teknolojileri sunuyor. İlk temassız kredi kartı, akıllı telefonla ödeme, ulaşımda temassız kredi kartı uygulaması gibi 20’yi aşkın global ilke imza atmış bir şirket. Son dönemde ise tüm akıllı telefonları ve tabletleri kolayca POS terminaline dönüştüren Soft POS çözümüyle dikkat çekiyor. PayCore Soft POS, işletmelere inovatif, güvenli, hızlı, düşük maliyetli ve karlı bir ödeme çözümü sunuyor” diye konuştu.

“Başarılı Exit’ler Girişimci Kalitesini ve Yeni Çıkışlar Gerçekleşeceğini Gösteriyor”

Türkiye’de start-up’lara yapılan yatırım miktarının 2009 yılında 10 milyon dolar olduğuna, 2018 yılında ise bu rakamın 205 milyon dolara çıktığına işaret eden Bayrakdar, “Bu 20 katlık artış büyümenin en net göstergelerinden biri. Aynı zamanda 10 yıl önce yerel ekosistemdeki melek yatırımcı ve girişim sermayesi sayısı bir elin parmaklarını geçmezken bugün 40’a ulaşmış durumda. Bu umut verici rakamları destekleyen bir diğer veri ise son dönemdeki başarılı exit’ler. Sadece 2018 başından bugüne 1,5 milyar doların üzerinde çıkış işlemi gerçekleşti. Bu hem girişimci kalitesini gösteriyor hem de önümüzdeki yıllarda yaşanacak yeni çıkışların haberciliğini yapıyor” dedi.

Son dönemde Revo Capital de portföyünde yer alan iki önemli fintech’ten çıkış yaptı. Yerel yazılım şirketi Foriba, finans, vergi yazılımları ve raporlama çözümlerinde dünya lideri olan ABD menşeli Sovos tarafından; online ön muhasebe girişimi Paraşüt ise Mikro Yazılım ve Zirve Yazılım’ı da barındıran yerli DST Teknoloji tarafından satın alındı.

Devlet Destekleri ve Artan Yatırımcı İlgisiyle Ekosistem Büyüyor

Cenk Bayrakdar, start-up ekosisteminin büyümesinde devlet desteklerinin ve artan yatırımcı ilgisinin altını çizerek, “Devletin exit’lerde varlık vergisi muafiyeti, vergi ve diğer alanlarda ayrıcalıklar sunan melek yatırımcı lisansları ve Ar-Ge harcamalarındaki teşvikleri girişimciliği destekleyen önemli adımlar. Bu teşviklerin daha da artması konusunda kamu tarafıyla sürekli iletişim halindeyiz. Bunun yanında büyümede yerli melek yatırımcı ağlarının, girişim sermayelerinin ve kurumsal girişim sermayelerinin sayısındaki artış çok değerli. Yeni fonların oluşturulması, şirketlerin ve büyük ailelerin bu alana daha fazla ilgi göstermesi, gelecek yıllarda ekosistemin büyümesinde yerli fonlamanın önemli bir büyüme motoru olacağını gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Yıl Sonuna Kadar 90 Milyon Euro’luk Fonu Devreye Alacağız”

Geçen 10 yılda gözlemlenen başarılı büyüme grafiğinin önümüzdeki dönemde süreceğine inancını ifade eden Bayrakdar, “Hızlı bir büyüme yaşadık ancak hala ekosistem olarak çok erken bir aşamadayız. 80 milyonluk nüfusu, ciddi büyüklüğe sahip ekonomisi, iyi üniversitelerde yetişen güçlü insan kaynağıyla Türkiye’de girişimciliğin çok daha büyük potansiyeli olduğuna inanıyorum. Geçen 10 yılda hem girişimciler hem de yatırımcılar tarafında önemli bir deneyim ve bilgi birikimi oluştu.  Daha donanımlı girişimcilerle dünyaya açılma fırsatları da artacaktır. Biz de Revo Capital olarak bu inançla yıl sonuna kadar 90 milyon Euro’luk bir fonu devreye almayı planlıyoruz. Özellikle finansal teknolojiler alanında artan yetkinlik, bu alanda daha da güçlü bir büyüme sergileyeceğimizin habercisi. Yeni fonda da odak alanlarımızdan biri fintech’ler olacak” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor