Filistin Ekonomisini Güçlendirmek İçin Bir Araya Geldiler

Filistin’i ekonomik alanda ayağa kaldırmaya çalışan iş adamları ve iş kadınları Filistin’in Umm El-Fahm şehrinde gerçekleştirilen zirvede bir araya geldi. Detaylar haberimizde..

Filistin’i ekonomik alanda ayağa kaldırmaya çalışan iş adamları ve iş kadınları Filistin’in Umm El-Fahm şehrinde gerçekleştirilen zirvede bir araya geldi.

Merkezi Türkiye’de bulunan İzdihar Filistin Derneği Başkanı ve Filistinli İşadamı Naim Abu Riash’ın çağrısıyla bir araya gelen iş insanları, Filistin ekonomisini güçlendirecek ve Filistinli iş insanları arasındaki işbirliğini arttıracak projeleri konuştu.

Bu toplantının ilişkileri güçlendirmek, Arap toplumundaki ekonomik gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunmak için acil bir ihtiyaç olduğunu ve bu nedenle düzenlendiğini belirten Av. Hannan Hatib, toplantının açılışını Cibran Halil Cibran’ın şiirinden şu bölümü okuyarak yaptı: “Yazık o millete ki giydiği kumaşı kendi üretmez, hasat etmez yediği ekmeğin buğdayını ve içtiği kendi testisinden akmaz.”

Güçlü bir ekonominin bir toplumun gelişmesi ve kalkınması için en önemli şartlardan biri olduğunu söyleyen Hannan Hatib, bu toplantının bir ilk olduğunu ve gelecek toplantılara öncülük ettiğini söyledi. Topluma yatırım yapma noktasında tüm Filistinli iş kadınları ve işadamlarının omuzlarında dini ve millî bir sorumluluk olduğunu, servet toplama yarışına giren bencil kişilere dönüşmeyen, toplumuna karşı sorumluluklarının farkında kişiler olunması gerektiğine dikkat çekti.

Riash'tan Seferberlik Çağrısı

İzdihar Filistin Derneği Başkanı ve Filistinli işadamı Naim Abu Riash, küçük projelerin kar topu misali çok büyük projelere dönüştüğünü, bu toplantının, ekonomik projelerin ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Yurtiçi ve yurtdışındaki tecrübeleri ve dünyanın dört bir yanından gelen iş adamlarıyla yaptığı görüşmelerden bahseden Riash, iletişimin önemini ve seferberlik içinde olunması gerektiğini vurguladı.

Sunono şirketinin sahibi Vesim Sunono, İstanbul Fatih’teki şirketin kurulmasında iki yıldır büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini ve bu yardımlaşmanın sonucu olarak birçok yatırım yapıldığını iletti. Hedeflerinin ortak olduğuna vurgu yapan Sunono, Arap toplumunun kalkınması ve gelişmesi için çalıştıklarını ifade etti.

"Ekonomi Bir Medeniyettir"

Ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine vurgu yapan Şeyh Raid Fethi Barik ise, “Ekonomi bir medeniyettir. Tüm toplum iş olarak onu yüklenir ve herkes için fayda sağlar. Ekonomi fikrinin önemi herkesin yapabilmesi ve kolay uygulanabilmesinde gizli. Projelerin ve atılımların toplumun ihtiyaçlarını karşılıyor olması gerekir. Savaş kolay değil çok zor, bu yüzden hedeflerimizi gerçekleştirmek için uzun soluklu çalışmalar yapmamız gerek” dedi.

"İhracat ve Pazarlama Ciddi Bir Şekilde Düşünülmeli"

E-ticaret ve dijital pazarlama alanında uzman olan Ömer Asi, teknolojik gelişmelerin günden güne arttığını ve ayak uydurmanın zorunlu olduğunu belirtti. İsrail ekonomisine değinerek, küçük projelerle başlayıp dünya genelinde hızla büyüyen bazı başarı hikayelerinden bahsetti ve iş adamlarının dış ülkelere ihracat ve pazarlama yapma konusunda ciddi bir şekilde düşünmelerini isteyerek Arap toplumunun bunu başarabileceğine vurgu yaptı.

Tüm bu konuşmalar muazzam bir akşam yemeği eşliğinde ve başarılı iş adamlarının sunumlarıyla gerçekleşti. Katılımcılar, faaliyetleri arttırmak ve yeni toplantılar düzenlemek için grup üyeliğine davet edildi. Toplantının yapılmasında öncülük eden Filistinli İşadamı Naim Abu Riash, özellikle büyük şirketlerin ve kurumların katılımıyla her sene bu toplantıların düzenleneceğini söyledi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor