Dünya Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği CEF’te Ele Alındı!

Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmelliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance-CEF) düzenlediği “Finans Piyasalarının Geleceği” konferans serisinin üçüncüsünde, ulusal ve uluslararası finans ve ekonomi dünyasının seçkin isimleri bir araya geldi. Detaylar haberimizde..

Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmelliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance-CEF) düzenlediği “Finans Piyasalarının Geleceği” konferans serisinin üçüncüsünde, ulusal ve uluslararası finans ve ekonomi dünyasının seçkin isimleri bir araya geldi.

Sabancı Üniversitesi’nin, Akbank’ın kurucu sponsorluğunda hayata geçirdiği, “Sabancı Üniversitesi Center of Excellence in Finance- CEF”in uluslararası konferans serisinin üçüncüsü Sabancı Center’da düzenlendi. “Finans Piyasalarının Geleceği” başlıklı konferansta; finans piyasalarının önündeki zorluklar, gelişmekte olan ülkeler ve ekonomik görünüm, ulusların düşüşü veya yükselişi, yerli ve yabancı akademisyen ve profesyoneller tarafından ele alındı. 

Konferansın açılış konuşmalarını Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer yaptı.

"Finans Sektörü, Reel Sektörün İhtiyaçlarını Anlamalı ve Karşılamalı"

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Finans sektörünün reel sektörün ihtiyaçlarını anlaması ve o ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Bunun için de eğitilmiş insan gücümüzün artması lazım. Çünkü İstanbul'un finans merkezi olmasını istiyoruz, onun için bizim de elimizi taşın altına koymamız gerekiyordu. CEF bunun en önemli yapı taşlarından biri” dedi ve CEF hakkında bilgi verdi.

CEF Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin Profesör Özgür Demirtaş’ın liderliğinde çok başarılı bir döneme imza attığını belirten Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici konuşmasında, “Üniversitemizin en başarılı merkezlerinden biri olan ve Akbank'ın kurucu sponsorluğu ile hayata geçirilen Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi tarafından düzenlenen konferans yurt içi ve yurt dışı finans dünyasına önemli katkı sağlayacak. Bugün burada finans piyasalarının karşılaşmakta olduğu zorluklar ve bundan sonra izlenebilecek yol üzerine çok değerli görüşler dinleyeceğiz. Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan başta Sn. Suzan Sabancı olmak üzere Akbank Yönetim Kurulu'na, değerli öğretim üyelerimize ve bugün bizi onurlandıran duayen konuşmacılarımıza en içten teşekkürlerimizi sunarım. Bu konferansın tüm katılımcılara yararlı olmasını diliyorum. CEF, Özgür Demirtaş’ın özverili çalışmalarıyla, seminerleri, eğitimleri, araştırmalarıyla çok kaliteli bir merkez konumuna ulaştı. Akbank olarak bundan gurur duyuyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin desteği bizim için çok değerli” dedi.

Akademisyen ve Profesyoneller “Finans Piyasalarının Önündeki Zorluklar”ı Tartıştı

Açılış konuşmalarının ardından, CEF’in “Finans Pİyasalarının Geleceği Konferansı” kapsamında düzenlenen “Finans Piyasalarının Önündeki Zorluklar” başlıklı panelin Moderatörlüğü’nü, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil üstlendi. Binbaşgil’in yönettiği panele, JP Morgan Yönetim Kurulu Başkanı Sir Winfried Bischoff, Harvard Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Dante Roscini ve ABN AMRO Bank NV. Yönetim Kurulu Başkanı Tom de Swaan katıldı.

CEO’lar “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Ekonomik Görünüm”ü Yorumladı

Konferans kapsamında düzenlenen, “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Ekonomik Görünüm” başlıklı ikinci panelin moderatörlüğünü, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu üstlendi. SOCAR Türkiye CEO'su Zaur Gahramanov, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Eczacıbaşı Holding CEO'su Muharrem Gümrah’ın katıldıkları panelde, Türkiye’nin önde gelen gruplarının gözünden, gelişmekte olan ülkeler bağlamında küresel ekonomik görünüm yorumlandı ve bu bağlamda olası gelişmeler tartışıldı.

“Ulusların Düşüşü veya Yükselişi” başlıklı panelde Massachusetts Institute of Technology Elizabeth ve James Killion Kürsüsü Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş konuşmacı oldular.

CEF Konferansı’nın “Ulusların Düşüşü veya Yükselişi” başlıklı son panelinde, küresel gelişmeler ışığında, bölgeler ve ülkelerdeki gelişmeler ve öngörüler üzerinde duruldu. Massachusetts Institute of Technology Elizabeth ve James Killion Kürsüsü Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katıldıkları panelde, iki akademisyen konferans katılımcılarına, ulusların düşüş ve yükselişlerine ilişkin farklı perspektifler çizdiler ve söz konusu gelişmelerin küresel düzeyde yansımalarını ele aldılar.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor