İhracatın Metalik Yıldızları 21 Kategoride Ödüllendirildi!

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini 21 farklı kategoride 64 ödül ile ödüllendirdi. Detaylar haberimizde..

Bu yıl 10 milyar dolarlık ihracat hedefi ile yola çıkan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini 21 farklı kategoride 64 ödül ile ödüllendirdi.

Geçen yılı 8,2 milyar dolarlık bir ihracat ile kapatan ve 2019 yılında ise 10 milyar dolarlık bir ihracat hedefleyen İDDMİB, İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreni’nde, geçen yıl gerçekleştirdikleri ihracat ile yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki’nin ev sahipliğinde, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla gerçekleştirilen, 21 farklı kategoride 64 ödülün sahiplerini bulduğu İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödül Töreni’nde, bu yıl ilk kez sektörlerine verdikleri katkılarından dolayı sektör Sivil Toplum Kuruluşlarına ve uluslararası başarıları nedeniyle kültür ihracatçısı olarak adlandırılan yetenekli çocuklara ödüller verildi. Bu kapsamda 8 ay önce babasının yönlendirmesiyle piyanoyla tanışan ve Almanya'daki yarışmada Dünya İkincisi seçilen Doğu Balyemez ile Prag’ta düzenlenen keman yarışmasında Dünya Birincisi seçilen Defne Güngör ödül aldı.

“8,2 Milyar Dolarlık İhracat Guru Verici”

Ödül töreninde konuşan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, 13 yıl önce kendisinin TİM üyesi bir ihracatçı olduğunu hatırlatarak, “Sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Birlikte aşacağız. Dertlerinizi gelin bize anlatın, ancak bunu yaparken empati kurmanızı istiyoruz. Size göre en öncelikli sıkıntınız ne ise onu bize anlatın, ilk önce onu birlikte çözelim. Sektörün geçen yıl gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracat gurur verici. İhracatınızı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artırdınız. Türkiye ihracatı yüzde 1,33 artarken, siz yüzde 4,6’lık bir orana ulaştınız. Dünya ihracatından aldığınız pay yüzde 1,5 olurken, Türkiye’nin payı ise yüzde 0,9. Bu rakamlar aslında sektörde katma değer olarak ne kadar önemli bir rol oynadığınızı gösteriyor. Bu gerçekten de bizleri gururlandırıyor. Bu yılın ilk 4 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızı yüzde 4 artırmayı başardık. Nisan ayında 15,3 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attık. Bunlar hep sizlerin sayesinde oluyor. Üretip ihraç ediyorsunuz ve ülke ekonomisine çok değerli katkılar sağlıyorsunuz. Bugün Türkiye’nin büyümesinde en fazla katkıyı ihracattan alıyoruz. İç piyasada sıkıntılar var, biliyoruz, ancak buna yönelik adımlar da atıyoruz. Kararlıyız, önümüz düz. İnşallah güzel günler bizleri bekliyor.” dedi.

“Nisan’da Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Kırdık”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise törende yaptığı konuşmasında Nisan ayın ihracatta yaşanan 15,3 milyar dolarlık rekordan söz ederek, “Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Üretmek kolay değil. İhraç etmek ve bunu devamlı kılmak da kolay değil, ama artık sağ olsun bakanımız, bakan yardımcılarımız ihracatı çok benimsiyor ve desteklerini esirgemiyorlar. Sorunlarımız ile ilgili her zaman bir araya geliyor, birlikte çözümler üretiyoruz.Eğer siz birine inanıyorsanız, ona gözünüz gibi bakarsınız. Ülkenin yüzünü güldürenler ihracatçılar, bu sebeple önemli bir değeri hak ediyorlar. Geçen hafta Ankara’da bakanlık nezdinde ticaret ataşelikleri ile bir toplantı yaptık ve ihracat ailesi olarak bazı sorunların analizini gerçekleştirdik. İhracatta bir mükâfat olması taraftarıyız. Bu fikrimizi paylaştık ve kabul gördü. Biz artık içimizdeki çalışan ve çalışmayanı, iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çalışanı, doğruyu ve iyiyi ödüllendirmeliyiz. Biz ne söylesek ülkemiz insanlarımız için söylüyor ve yapıyoruz. Bu iş bir takım işi.” dedi.

“2019 Yılı Hedefi 10 Milyar Dolar, İhracata Her Zamankinden Fazla İhtiyacımız Var”

Ödül töreninde konuşan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, sektörün 2018 yılında gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracat ile tarihi bir rekora imza attığını belirtti. Bir önceki yıla oranla sektör ihracatının yüzde 18,8 oranında arttığına da dikkat çeken Tahsin Öztiryaki, “200 ülke ve bölgeye ihracat yaparak neredeyse dünyanın ulaşmadık köşesini bırakmadık. 2019 yılında ise sektör ihracatını 10 milyar dolara ulaştırma hedefini ortaya koyduk. Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Başta ihracat olmak üzere döviz kazandırıcı işlemlerin çok daha önem kazandığı bu dönemde ihracat yapmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunmaktadır. Bugün burada ödül almak için bulunan ve sektör ihracatımızın 3’te 1’inden fazlasını temsil eden firmalarımıza, bu anlamda da büyük bir görev düşüyor. Türkiye ihracatında 2023 yılı hedefleriyle çıkılan yolda İDDMİB olarak payımıza düşeni yapmaya ve dünya pazarlarındaki payımızı artırmaya devam ediyoruz. 2019 yılının ilk 4 ayını geride bırakmış bulunmaktayız. Tüm ihracatçılarımızı 2019 yılında çabalarımızı yoğunlaştırmaya ve ülke ekonomisinin geleceğe daha kararlı ilerleyebilmesi adına payımıza düşeni yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Konuşmasında 21 kategoride gerçekleştirilen ödüller ile ilgili bilgiler de veren Tahsin Öztiryaki, bu sene ödül alan firmaları belirlerken bazı ilave kategoriler eklediklerini ifade etti. Öztiryaki, sözleri şöyle sürdürdü:“Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün ana mal gruplarında en fazla ihracat yapan firmaları sektörün öncülüğünü yaptıkları için, üyemiz olsun olmasın, ödüle layık gördük. Ayrıca son 5 yılda sürekli ihracat artışını yakalayanlar arasında ilk 3’e giren firmalarımızı da ödüllendirerek istikrarlı ihracat artışına verdiğimiz önemi de vurgulamak istedik. Bunun yanı sıra yurt dışında inşaat işleri yapan ve ülkemizden en çok Türk yapı malzemesi ihraç eden inşaat firmalarının da ödüllendirilmeye layık olduklarını düşündük. Bu ödüllerin ihracatçı firmalarımızın moralini yükseltmesini arzu ediyoruz.”

İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödülleri ve Sahipleri

 1. Alüminyum Çubuk ve Profiller Kategorisi: Sistem Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 2. Alüminyum Yassı Ürünler Kategorisi: Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş
 3. Alüminyumdan Mamül Ürünler Kategorisi: Arslan Metal ve Plastik San. Dış Tic. Ltd. Şti.
 4. Alüminyum Döküm Mamüller Kategorisi: Arslan Alüminyum A.Ş.
 5. Bakır Çubuk ve Profil Kategorisi: Sarbak Metal Ticaret ve Sanayi A.Ş.
 6. Bakır Tel ve Örme Halatlar Kategorisi: Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 7. Bakır Yassı Ürünler Kategorisi: Altek Döküm Hadde Mamülleri San. ve Tic. A.Ş.
 8. Alüminyum Mutfak Eşyası Kategorisi: Mehtap Mutfak Eşyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 9. Endüstriyel Mutfak Kategorisi: Öztiryakiler Madeni Eşya San. ve Tic. A.Ş. 
 10. Paslanmaz Çelik Mutfak Eşyası Kategorisi: İsfa Metal Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 11. Alüminyum İnşaat Malzemeleri Kategorisi: Sistem Metal Yapı Reklam Malzemeleri ve İnşaat San. Tic. A.Ş.
 12. Demir Çelik İnşaat Malzemeleri Kategorisi: Asil Krom Evye San. ve Tic. A.Ş.
 13. Binalar ve Cephe İçin Metal Aksamlar Kategorisi: Vorne Pencere Kapı Sistemleri Pazarlama Dış Ticaret A.Ş.
 14. Metal Hırdavat Kategorisi: Kale Kilit ve Kalıp San. A.Ş. 
 15. Demir Çelik Döküm Mamüller Kategorisi: Trakya Döküm San. ve Tic. A.Ş.
 16. Kaynak Malzemeleri Kategorisi: Asa Kaynak Ve Metal Alaşımları San. ve Tic. A.Ş.
 17. Metal Ambalaj Kategorisi: Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
 18. Demir Çelikten Mamül Ürünler Kategorisi: Vestel Ticaret A.Ş. 
 19. Metal Mobilya Kategorisi: Hmy Teknogon Dış Ticaret A.Ş. 

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor