Sanayide Kadın Olmak Zor, Ama Başarılı Olmak Kolay!

MAKTEK Konya Fuarı kapsamında gerçekleşen ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ panelinde başarılı işlere imza atmış olan mühendis kadınlar, kız öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Detaylar haberimizde..

MAKTEK Konya Fuarı kapsamında gerçekleşen ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ panelinde başarılı işlere imza atmış olan mühendis kadınlar, kız öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Büyük ilgi gören panelde konuşmacılar; sanayide kadın mühendis olmanın zor olduğunu, ancak kadın olmanın verdiği avantaj ile başarıya daha kolay erişilebileceği vurgusu yaptı.

Bu sene ilk kez kapılarını açan olan MAKTEK Konya Fuarı, sanayide kadın istihdamını artırmayı amaçlayan önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tezmaksan Akademi, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Faydasıçok Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ isimli panelde sektöründe büyük başarılara imza atmış mühendis iş kadınları tecrübelerini anlattı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı “Üniversitelerden mezun olan kız öğrencilerimizin çalışma hayatına kısıtlı olarak katılıyor. Hem sanayideki iş gücüne katılım hem de kız öğrencilerimizin iş hayatına katılımını desteklememiz gerekiyor” dedi.

MESA Makine Döküm Ticaret A.Ş İcra Kurulu Başkanı Şeyma Ayhan gerçekleştirilen seminerin, özellikle mühendis olmak isteyen kız çocukları için önem taşıdığını belirterek “Seminerin kız çocuklarımıza mühendis olarak özel sektörde kariyer ve başarı elde etme, aynı zamanda kadın girişimci olmak için cesaret ve özgüven sağlamada ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Aile şirketleri olan mühendis kızlarımıza da aile şirketlerinde başlayacakları iş yaşamlarında yol haritaları sunacağını düşünüyorum. Kızlarımızın rol modellerden dinledikleri başarı ve hayat hikayelerinin kendilerine ilham olacağına ve onların hikayelerinde de çarpan etkisi oluşturacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Tülin Tezer: "Ön Yargıları Yendim"

Seger Ses ve Elektrikli Gereçler San. A.Ş. Genel Müdürü Tülin Tezer ise çalışma hayatının ilk yıllarında bazı önyargılarla karşılaştığını belirterek “Özellikle ilk 10 yıl kalite bölümünde proses kontrol görevim sebebiyle atölye ortamında çalışırken, insanlar atölye ortamında, preshanede, plastik enjeksiyonda yada kaplama atölyesinde kadın görmeye çok alışkın olmadıkları için bazı önyargılar elbette ki oldu. Ancak bu önyargıları çok fazla ciddiye almadım. Çünkü ben sorumlu olduğum işleri en iyi şekilde yaparsam, kararlı olursam ve yaptığım işte bir fark yaratırsam bu önyargıların kırılacağına inandım ve öyle de oldu” dedi.

Hatice Kesin: "Mühendislik Mesleğinin Cinsi Yok, Vazgeçmeyin, Kariyer Yapın"

Şakalak Tarım Makineleri Teknik Müdürü Hatice Kesin de mühendislik mesleğinin cinsi olmadığını belirterek “Mühendislik için gerekli olan Matematik zekâsı ve yaratıcılık yeteneği de cinsiyete bağlı değildir. Erkekler gibi kadınlar da bu mesleği başarılı bir şekilde icra edebilir ve etmektedir. Sadece Çocukluktan itibaren yerleşen bir algı söz konusudur. Erkek çocukları pozitif bilimlere yatkındır, kız çocukları ise sosyal bilimlere yatkındır algısı kızlarımızın meslek tercihlerini etkiliyor. Bu algının sonucu olarak mühendislik bölümlerinde kadınlar hem öğrenci hem de öğretim üyesi olarak düşük paya sahibiz. Ben 25 yılı aşan çalışma hayatımda mesleğimi hep çok severek ve isteyerek yaptım. Genç mühendislere tavsiyem asla işinizden vazgeçmeyin ve kariyer yapın” dedi.

Haberimizi mühendislik fakültelerinde okuyan kadın okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor