Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
İnovasyona Yatkın Kişilerin Dokuz Ortak Özelliği!

İnovasyonun ortaya çıkma olasılığı, bir şeyi hep aynı şekilde yapmadaki ısrar ile ters orantılıdır. Yani, hayatınızda inovasyonun var olmasını istiyorsanız neler yapıyor ve nasıl yapıyorsanız yapın, işe bunları değiştirmekle başlayın. 

İşte, değişimle birlikte ortaya çıkan inovasyona birkaç örnek:

Gittiği her ülkede zirve olmayı başaran İKEA markası en son, mağazalarında konaklanmasını serbest kıldı. Artık geceler İKEA mağazalarında geçirilebilecek. İlk bakışta oldukça “aykırı” görülen bu fikir, şu anda bazı ülkelerde uygulanmaya başladı bile.

İkinci örnek yine Avrupa’dan: Sakın söyleme kafe. Bu kafede ne yiyeceğinize siz değil, sizin yerinize sizden sorumlu kişi karar veriyor. İlginç değil mi? Çin’de geliştirilen “yumurta kuaförler” de güzel bir örnek: Bu kuaförler, havalimanlarında ve AVM’lerde kurdukları tek kişilik yumurta tipi kabinlerde, uygun fiyatlı ve hızlı hizmet veriyor. Hem zamandan hem paradan tasarruf ettirmeleri nedeniyle de oldukça rağbet görüyor. 

Farklı düşünme ile ortaya çıkan bir diğer yenilik de deneyimle ilgili. Örneğin, bugün, Rusya’da 30 dakikalığına mezara girme deneyimi kazanmak için, başka bir ülkede ise yoğun bakım ünitesinde bir gece geçirmek için müşteriler sırada bekliyor. Talep yoğunluğuna bakılırsa “deneyim”in geleceğin piyasalarında başı çekeceği aşikâr. 

İş Dünyasındaki İnovasyon Uygulamaları

İş dünyası, çalışanların değişen istekleri paralelinde değişmeye, farkındalık oluşturmaya devam ediyor ve kesinlikle etmeli...

Bunlardan bir tanesi, hızlı çalışmanın kusurlarını bertaraf etmeye dönük bir atılım olan “işleri yavaşlatma departmanı” projesi. İşleri yavaşlatalım ki bir şeyleri gözden kaçırmayalım.

Detaylardan sorumlu bir çalışanın istihdam edilmesi de hızlı çalışmanın etkisini azaltmak için atılan bir diğer yenilikçi adım. 

Velhasıl, dikkat çeken yenilikler yapmak için değişime ve yeniliğe yakın ve yatkın olmak şart!

Peki, bu ve benzeri yenilikleri yapanların ortak özellikleri neler?

İşte, İnovasyona Yatkın Olan Kişilerin Dokuz Ortak Özelliği:

Ortaya çıkardıkları işten tatmin olmazlar.

Yaptığınız işi sevmiyorsanız gözünüz ilgi duyduğunuz başka konulara kayıyordur, kayacaktır. Bu durum, inovasyona yaklaştığınızın göstergesidir. 

Zorluklar karşısında yılmazlar.

 Zoru seviyorsanız, bir işte zorlanıyorsanız bunu fırsat olarak görün. Çünkü zorluklar, inovatif fikirlerin ortaya çıkma yollarından birisidir. 

Kurumsallıktan hoşlanmazlar.

Kurumsal olmak, inovasyonunun ortaya çıkış sürecini yavaşlatır. Kurumsallığı sevemediyseniz bu iyi bir haber: inovasyona yatkınsınız! 

Çevreden gelecek tepkilere aldırış etmezler.

Çevrenin tepkilerini fazla önemseyenlerin dikkate değer işler yaptıkları pek görülmemiştir. Dolayısıyla ne kadar kendiniz olur ve başkalarını umursamazsanız o kadar yeni oluşumlara kapı aralamış, inovasyona yakınlaşmışsınız olursunuz.

Mükemmeliyetçi değildirler.

Mükemmeliyetçiler inovatif olamazlar. Titiz, düzenli ve sistemli olmak daha çok mükemmeliyetçi karakterlerde bulunur, inovatiflerde değil… İnovatif kişilikler sıçramalı zekâlardır; bir anda hiç akla gelmedik bağlantılar yakalayıp oraya atlama özellikleri vardır. Düzenli ve mükemmeliyetçi olmanın tam tersi yani…

Bir gruba dâhil değildirler.

"Ben" değil, "biz" diyenlerin dünyasında inovasyon, sınıfta kalmaya aday olmakla eş anlamlıdır. Aslında son yıllarda inovasyon her ne kadar ekip işi olmaya doğru gitse de yaratıcı süreci başlatmak ve yenilikler ortaya koymak, aykırı zekâların, absürt tiplerin ve tabii yalnızların işidir.

Enerjilerini kendilerine saklarlar.

İnovasyona yatkın kişilikler, iç enerjilerini dışa verenler değil, bütün enerjilerini daha çok içe veren, kendi iç patlamaları için kullanan kişiliklerdir.

Kalıpların dışındadırlar.

Sıradan kişiler için bildik ölçme ve değerlendirme parametreleri neyi gösteriyorsa inovasyona yatkın kişileri tam tersi olarak ele alın. Yani okul hayatınız ne kadar başarılı geçtiyse bugün, inovasyona o derece uzaksınız.

Standart olarak sunulanı kabul etmezler.

Klasik iş yapma alışkanlıklarını koruyan, basmakalıp modellerden kurtulamayan ve kriz anında mevcut çözümleri kullanan kişilikler inovasyon dünyasına giriş vizesi alamayan kişilerdir.

İnovatif Bir Kişiliğe Bürünmek için Gerekenler

 • Bağımsız olmak, kişisel gelişimi durdurmamak. 
 • Her türlü bilgiye ulaşmak -ki günümüzde o kadar da zor değildir- ve araştırmacı olmak.
 • Özgül alanı koruyabilmek, belli serbestlik içersinde hareket etmek. Silikon vadilerinde çalışanların bu kadar yaratıcı olmasının sebebi budur.
 • Kendini ödüllendirmek. Kişinin yenilikçi olmasının ve bu konuda ilerlemesinin önemli ateşleyicilerindendir ödül. Başarının mutlaka hem maddi ve hem de manevi karşılığının olması gerekir. Olmadığında ise kişi, bir işi yapmak ya da yapmamak arasında bir fark görmemekte ve sürükleyici bir motivasyon elde edememektedir. Kişi elde ettikleri karşısında kendisini mutlaka ödüllendirmelidir.
 • Serbest düşünmek. Çocuklar yanlış yapmaktan korkmadıkları için çok yaratıcılardır çünkü angajmanları yoktur. Dolayısıyla çocuk gibi serbest düşünmeye çalışmakla işe başlayabiliriz.
 • Farlı düşünen arkadaşlar edinmek. Mümkünse aykırı kişilerden oluşan bir çevreniz olsun veya bu yoksa en azından hep aynı şekilde konuşmayan, farklı düşünmeyen birilerini bulmaya çalışın.
 • Ögeler arası bağlantı kurmak. İlgisiz şeyleri birbirine bağlamaya çalışın. Bir kitabın rastgele bir sayfasını açın, gördüğünüz ilk cümleyi ya da kelimeyi başka bir sayfadan aldığınız bir cümle ya da kelimeyle eşleştirmeye çalışın. Neler neler çıkacak ortaya, siz bile şaşıracaksınız. 
 • Yılmamak. "Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir." sözünü akıl rehberinizden çıkarın, zorlukları, imkânsızlıkları kendisine rehber edinmişlerden olmayın. Her zorluk, yeni bir çözümün doğum sancısıdır. Unutmayın, ne zaman bir şeyden umudunuz azalmışsa o şeyin gelişimini dinamitlemişsiniz demektir.

İnovatif Olmanın Önündeki Başlıca Engeller Nelerdir?

 • Yaratıcılığa vakit ayıramayan sabırsız bir anlayış.
 • Değişime karşı her türlü direnç.
 • “İcat çıkarma” sendromundan, yani tepkilerden çekinme.
 • İnovasyon yapmak için ihtiyacımız olanlar nelerdir?
 • İnovasyon yapacak bir ortam,
 • İstenilen konuda çalışma özgürlüğü,
 • İnovasyon için özel zaman ayırma,
 • İnovasyon için maddi imkânların sağlanması
 • İnovasyon için motivasyon olacak destek.
Bu içeriği 1.620 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Girişimci Rehberi, İnovasyon
Yazar Salih Keskin Hakkında

Salih Keskin, kreatif düşünce modellerinin üretimi ve inovasyon üzerine iş dünyasında, üniversitelerde ve sivil toplum örgütlerinde eğitimler vermekte, danışmanlık ve araştırmalar yapmaktadır. Halen İstanbul Kültür Üniversitesinde Öğretim Üyeliğine devam etmekte olan yazar aynı zamanda inovasyon konusunda kitaplar ve makaleler yazıyor. Yazar kaleme aldığı inovasyon odaklı yazılarıyla artık Girişim Haber okurlarının da ekranında.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız