63 Milyar Liralık Endüstriyel Temizlik Sektörü İstanbul'da Buluşuyor!

Endüstriyel Temizlik Sektörü’nün en önemli buluşma noktası haline gelen INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı, 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Detaylar haberimizde

Endüstriyel Temizlik Sektörü’nün Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en önemli buluşma noktası haline gelen INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı, 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Ülkemizde gerçekleştirilen toplu konut, şehir hastaneleri, havalimanları ve AVM yatırımlarıyla, diğer sektörlere oranla daha hızlı bir büyüme ivmesine sahip olan Türk endüstriyel temizlik sektörü, yıllık ortalama 10,5 milyar Avro ciro ve yaklaşık 5.000 firma ile 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Tesis Hizmetleri Yönetimi İş Adamları Derneği TESHİAD, temizlik endüstrisinin Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en önemli uluslararası etkinliği, INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı’nın destekçileri arasında yer alıyor. Fuara, 70 ülkeden 4.500 profesyonel ziyaretçi ve 40 ülkeden 150 markanın katılımı bekleniyor.

Türkiye'de İlk Kez Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu Düzenleniyor

Her yıl 1.7 milyon kişinin yakalandığı hastane enfeksiyonları, dünya genelinde hem ölümlere neden olan hem de tedavi süreçlerine ek ve yüksek maliyetler getiren önemli bir sorun. INTERCLEAN İstanbul, ülkemizde ilk defa yapılacak “Sağlık Hizmetleri Temizlik Forumu”na ev sahipliği yapacak. 10 Nisan 2019 tarihinde saat 11:00’de İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Forumda, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, İsviçre Cenevre Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Didier Pittet ve Cenevre Üniversitesi Hastanesi Hasta Güvenliği Merkezi’den Ermira Tartari, Cenevre Üniversitesi Hasta Sağlığı ve Enfeksiyon Kontrolü Bölümü’nden Alexandra Peters ve Londra Imperial Üniversitesi’nden Salgın Hastalıklardan Korunma Uzmanı Dr. Jon Otter konuşmacı olarak yer alacak.

Son 5 Yılda Sektörün Pazar Payı 35,5 Milyar TL’ye Yükseldi

TESHİAD Başkanı Zafer Mumcular sekötrün gelişim hakkında şu bilgileri verdi; “TESHİAD olarak pek çok üye firmamızla Nisan ayında İstanbul’da yapılacak Türkiye’nin tek endüstriyel temizlik fuarı ve konferansı INTERCLEAN İstanbul’da yer alacağız. Fuarın, sektörümüze ihtiyacı olan yeni iş birliği fırsatlarını sunacağına inanıyoruz. Son 10 yılda pazar payımızı 19,4 milyar TL’den 63 milyar TL’ye yükseltmeyi başardık. Yıllık ticari iş hacmimiz yaklaşık 10,5 milyar Avro. Kamu binaları da dahil edildiğinde 1,5 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, ülke ekonomimize daha fazla katkı sağlayacak potansiyele sahip. 20 yıldır edindiğimiz deneyimlerle bulunduğumuz coğrafyada hizmet ihracatı yapabilecek konuma eriştik” dedi.

Temizlik Sektörünün En büyük Sorunu: İnsan Kaynağı

Temizlik sektörünün önündeki en büyük engelin, temizlik alanında yapılan işlerin meslek olarak görülmemesi olduğunu belirten Mumcular, “En başta temizlik işinin bir meslek olarak kabul edilmesi gerekiyor. Çalışanlar açısından da, hizmet alanlar açısından da buna değer verilmiyor, içselleştirilmiyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropollerde nitelik dışında nicelik açısından da insan kaynağı sorunu mevcut. Yüzde 10-15 eksik kadroyla çalışılıyor. Temizlik işi bir meslek olarak görülmüyor ve çalışanlar, farklı bir iş bulana kadar temizlik sektöründe geçici olarak görev alıyorlar. Hastane temizliği gibi, temizlik sektörü açısından en kutsal yerlerden birinde çalışanlar bile; meslekleri sorulduğunda marangoz, demir doğramacı gibi yanıtlar veriyorlar. İnsan hayatının söz konusu olduğu hastanelerde bile bunu kabul ettiremediğimiz sürece sektörün dengeli ve hızlı bir gelişim göstermesi çok zor” dedi.

“Temizlik Sektörünün Yasal Açıdan Meslek Olarak Kabülü Sağlanmalı”

Temizlik sektörünün, birkaç segment dışında yasal düzenlemelerden yoksun olduğunu vurgulayan Mumcular, “Yasal açıdan bir meslek olarak kabulü sağlanmalı. TESHİAD olarak 11 farklı alanda uzmanlık için, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda yetki aldık. Bunlardan 3 tanesinin ulusal meslek standartları hazırlandı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Diğer 5 tanesi hazır ve 3 tanesinin de üzerinde çalışıyoruz. Temizlik görevlisi açısından seviye çalışmalarını yaptık. Ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda yoğun bir tempo var ve yüzlerce tanımlanmamış, standarda ihtiyaç duyan meslek mevcut. Dolayısıyla çok hızlı yol alamıyoruz. Türkiye’de ne yazıkki en hassas olunması gereken hastane temizlik görevlileri bile asgari ücret standardı üzerinden değerlendiriliyor. Tabii ki asgari ücretle çalışan temizlik görevlileri olacaktır, ancak gıda ve sağlık gibi sektörlerdeki belgeli personellere, asgari ücretin üzerinde bir ücret ödenmediği sürece insanları sektöre özendirmek çok mümkün olmuyor” dedi.

INTERCLEAN İstanbul Endüstriyel Temizlik Teknolojileri ve Hizmetleri Fuarı ve Konferansı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.intercleanshow.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.599 kişi okudu.
Kategori:
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor