İnsan-Makine Entegrasyonun Arttığı Dünyaya Doğru Gidiyoruz!

Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi, kümelenmeye üye 100’e yakın firmadan 170 katılmcı ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımıyla Bolu’da gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde..

Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi, kümelenmeye üye 100’e yakın firmadan 170 katılmcı ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in katılımıyla Bolu’da gerçekleştirildi.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi'nin kapanışında konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, siber güvenliğin öneminin giderek artacağına işaret ederek, "Artık giderek insansız sistemlerin hayatımıza daha çok girdiği, birbirine bağlı, birbiriyle konuşan insan-makine sistem entegrasyonun girişiminin arttığı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu dünyanın temel unsurları olan donanım, yazılım, akıl ve düşünme yöntemlerinin kurgulanması gerekiyor." diye konuştu.

Prof. Dr. İsmail Demir, yolun başında olduklarını belirterek, ülkenin milli güvenlik unsurları, emniyeti, ticari güvenliği, geleceği açısından çalışmalarla farkındalığın sağlanması ve tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Siber güvenlik kümelenmesinin, bir sivil hareket olarak firmalar bazında bir hareket olarak başlatıldığını aktaran Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: "Tabii ki devlet zirvesinde bilişim alanında, siber güvenlik alanında çeşitli kurumlarımız yetkilendirilmiş durumda. Siber güvenlik yapılanmaları içinde kendi kendine yeten bir ülke olmamız en büyük hedeflerimizden birisi. Sektörde yerli ve milli kapasitenin oluşturulması amacımız da şu anda çarklar dönerken, bu dünya devam ederken halihazırda uzun süredir belirli sistemlerle, donanımlarla, yazılımlarla dışa bağımlı olduğumuz bir yapıya yeniden şekil verme zorunluluğunun farkındayız. Sizlerin hem rekabet unsuru olarak hem de çeşitli teknoloji konularında desteklenmeye ihtiyacınız olduğunun farkındayız."

Kamu, akademi ve iş dünyası arasında köprüler kuracak iş birliklerinin ve insan sermayesiyle ilgili yatırımların, refahın çok daha geniş kitlelere yayılması ve çok daha müreffeh bir toplum oluşturulmasına zemin olacağına inandıklarını dile getiren Prof. Dr. Demir, ülkenin dünyaya birçok teknolojik alanda liderlik edeceği konuma hazırlanması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Demir, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren 100'e yakın firmanın iştirak ettiği, 40'a yakın üniversitenin öğrenci kulüpleriyle desteklediği kümelenmede, siber güvenlik altyapılarında kendi kendine yeten bir ülke olunması gayesiyle sektörde yerli/milli teknoloji kapasitesinin oluşturulması, yurt içi ve yurt dışı pazara erişim mekanizmalarının kurulması, sektörel iş birliği ve ihtiyaç duyulan insan kaynağının geliştirilmesi kapsamında çalışmaların devam ettiğini anlattı. Bu kapsamda fikirler üreterek firmaları pazara hazır girişimlerde konumlandırmak amacıyla Siber Güvenlik Fikir/Girişimcilik Yarışması ile yeni girişim ve küçük şirketlerin büyük şirketlerle bağlantılar kurması için KOBİ-İnovasyon Yarışması çalışmaların ve insan kaynağı yetiştirmeye yönelik faaliyetlerin sürdüğünü bildirdi.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Demir, şunları kaydetti:

"Türkiye, Yerli ve Milli Sistemlerle Donatılmış Durumda"

İletişim ve siber güvenlikle ilgili yerli ve milli sistemlere değinen Demir, "Siber güvenlik zirvesi, bizim önderlik yaptığımız siber güvenlik kümelenmesi ki Türkiye'de siber güvenlik alanında çalışan firmalarımızın bir araya getirildiği bir kümelenme. Aslında bütün dünyada giderek önemi ve farkındalığı artan bu konuda Türkiye'nin de sinerji doğuracak katkıda bulunacak hiçbir kuruluş ve şirketin dışarıda bırakılmadığı bir yapıyla bu alanda söz sahibi olması gerekiyor. Türkiye'de kullanılan tüm ürünlerin, ülkenin kendi bilişim, iletişim ve siber güvenlik altyapısının ve kullanım alanlarının emniyetli, yerli ve milli sistemlerle donatılmış olması, bu anlamda şirketlerimizin ve kamu kuruluşlarımızın yerli üretimi, yazılımı ve donanımı destekleyerek bu anlamda Türkiye'nin bir bakımda güvenliğini sağlamaları önemli." dedi.

Terör örgütlerinin siber saldırılarıyla ilgili olarak da dünya genelinde bu tür tedbirlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Demir, "Hiçbir ülke 'Ben tamamen emniyetteyim.' diyemiyor. Bunu sağlamak üzere de sürekli uyanık olmanız, sürekli çalışma yapmanız ve sürekli olarak bu konuda dünyadaki gelişmeleri takip edip tehditleri fark edip tedbir almanız gerekiyor. Bu devam eden bir süreç. Bugün 'Her şey olup bitti, tamamen emniyetteyiz.' demek hiçbir ülke açısından söz konusu değil çünkü tehditler sürekli değişiyor. Ortam ve teknoloji sürekli değişiyor." ifadelerini kullandı.

Zirvenin sonunda, Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi Ödülleri Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç tarafından takdim edildi. Katılımcılar, iki gün süren zirvenin sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.  

İşte Siber Güvenlik Kümelenmesi Sektör Zirvesi Ödülleri 
Kategori Ödül Alan Kişi/Kurumlar
Siber Güvenlikte En Fazla Nitelikli İstihdam Ödülü
 • STM - Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.
Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Faaliyetlerine Katılım Ödülü
 • Ölçsan Genel Müdürü Sn. Burak Sondal,
 • BTRisk şirket ortağı Sn. Fatih Emiral
 • Labris Networks Kurucu Ortağı  ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Oğuz Yılmaz
Siber Güvenlik Kümelenmesi Eğitime Destek Ödülü
 • Havelsan
Yılın Parlayan Yıldızları Ödülü
 • Trapmine,
 • Picus Security,
 • Usishi 
Küme Özel Ödülü 
 • TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Sn. Prof.Dr. Hacı Ali Mantar

Savunma Sanayii Başkanlığı kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
 •   Yorum  
 •   Önizle  
Yükleniyor