Mucitler BTM Mucit Girişimci Programı'nda Sahne Aldı!

İstanbul Ticaret Odası’nın girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, Tüm Mucitler İcat-İnovasyon ve Araştırma Derneği işbirliği ile düzenlediği Mucit Girişimci Programı’nın ikincisini de tamamladı. Detaylar haberimizde..

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimciliği desteklemek amacıyla kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), Tüm Mucitler İcat-İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) işbirliği ile düzenlediği Mucit Girişimci Programı’nın ikincisini de tamamladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından faaliyetleri desteklenen BTM’nin TÜMMİAD ile birlikte hayata geçirdiği Mucit Girişimci Programı’nın proje destekçileri arasında bu kez Keiretsu Forum Türkiye de yer aldı. Program çerçevesinde mucit girişimciler 8 hafta süren bir çalışmaya tabi tutuldu. Ardından da icatlarını BTM’nin Fulya’daki yerleşkesinde dün düzenlenen “BTM Mucitler Sahnesi”nde yatırımcılara tanıtma olanağı buldu. 

"Artık İcat Çıkarma Zamanı"

BTM’nin girişimcilik ekosistemi içerisinde multifonksiyonel bir girişimcilik merkezi olduğunu dile getiren BTM Direktörü İbrahim Elbaşı, Mucitler Sahnesi’nde yaptığı konuşmada, “Al fikrini gel, fikrin iş yapsın sloganı ile faaliyete başladığımız günden bu yana 1,5 yıl gibi kısa bir zaman geçti ve burada birçok fikir yatırımcı ile buluştu. Bugün ikincisi düzenlenen BTM Mucitler Sahnesi’nde de birbirinden değerli icatlara şahitlik edeceğiz. Bu geceye katılan bütün yatırımcılarımızdan, programımıza katılan mucitlerimize yatırım yaparak destek olmalarını rica ediyorum. Çünkü ülkemizin geleceğinin, gençlerimizin icat çıkarmasından geçtiğini artık biliyoruz” dedi. 

"Anlatılmayan Proje Değer Kaybeder"

TÜMMİAD Başkanı Bülent Kavaklı ise BTM ile gerçekleştirdikleri Mucit Girişimci Programları’nın çok verimli olduğunu belirtti. Kavak, Türkiye’ye yeni mucitler kazandırmaktan dolayı hem mutlu hem de gururlu olduklarını ifade etti. TÜMMİAD Genel Müdürü Dr. Ayhan Dadaş ise 13 yaşından itibaren sürekli bir icat geliştirdiğini belirterek, programa katılan girişimcilerin iyi birer mucit olduklarını ama iyi bir pazarlamacı ya da reklamcı olmayabileceğini kaydetti. Projelerin anlatılmadıkları takdirde değerini kaybedeceğini belirten Dadaş, bu sebeple de daha ileri görüşlü olmak ve globale açılmak gerektiğini kaydetti. 

Proje destekçileri arasına katılan Keiretsu Forum Türkiye’nin Girişimci İlişkileri Direktörü Emir Uzunoğlu da yaptığı açıklamada, “Anadolu’nun girişimcilerine ‘Başımıza İcat Çıkar’ diyen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin ‘Mucit Girişimciler’ programındaki çabası Türk girişimcilik ekosistemine destek ile kamusal sosyal sorumluluk bilincini biraraya getiriyor. Sanayiye uygulanabilen yenilik geliştiren mucitler, BTM’nin ev sahipliğinde eğitim ve danışmanlık hizmeti alıp, yatırımcılarla buluşuyor. Mucit Girişimci programının genel katkısını girişimcilik ekosistemi perspektifinin daha ilerisinde kamusal bir değer ürettiğini düşünüyorum. Paydaşı olduğumuz bu programda emeği geçen herkesi tebrik ederim” dedi. 

Konuşmaların ardından Mucit Girişimci Programı’na katılan 7 mucit sahne alarak projelerini tanıttı. İşte o projeler ve yatırımcılardan beklentileri olan destekler:

Sahne Alan Projeler 
Proje Mucitler Açıklama
Policapr Ayhan Olcay Mobil Çoklu İlaç Kombinasyon Cihazı (Policapr); birden fazla sabit ilaç dozlarını hastane, eczane ve aile hekimlerinin muayenehanelerinde tek bir kapsül haline getiriyor. 
Iff  Ersin Aykaç Şarj kablolarının eklem bölgelerindeki kırılma ve kopma problemini çözen, renk seçenekleriyle kişiselleştirme sağlayan kablo koruyucu aparatı. Aynı zamanda yeni bir reklam alanı oluşturuyor. 
GK Biotechnology Gizem Coşar GKBio sinir tüpü kopmuş sinirlerin rejenerasyonunu sağlamak ve kaybolan işlevi yeniden kazandırmak için tasarlandı. Sinirlerin iki ucu arasında köprü görevi görerek sinir uçlarını uygun yön ve doğrultuda birbirine bağlıyor. GKBio sinir tüpü;  kesilmiş sinirlerin, yanmış sinirlerin, radyoterapi sonucu hasar görmüş sinirlerin, iatrojenik faktörler sonucu hasar görmüş sinirlerin rejenerasyonu için kullanılabilir.
Pinna  Uğur Çılgınoğlu Topraksız domates ve çilek kültürü seralarında bitki yetiştirmesi amacıyla kullanılan ve hindistan cevizi lifinden yapılan cocopeat torbası; yoğun köklenme, bitki besin artıkları birikimi, hastalık riskinden dolayı 1-2 sezon kullanılmaktadır. Pinna makinesinin sağladığı geri dönüşüm formülü ile cocopeat torbası kullanım süresi 8-10 sezona kadar çıkıyor. 
Sanotech  Muzaffer Kanaan Diyabetik nöropati (diyabet sonucu kandaki artan şeker miktarından kaynaklanan sinir tahribatı) kaynaklı ayak şikayetleri (yanma, batma, ağrı vb.) semptomatik tedavisinde kullanılan TENS cihazlarını giyilebilir ve kullanımı kolay bir formata indirgemeyi hedefliyor. 
Kalptaşı  Hüseyin Vatansever Klasik satranç oyununu farklılaştırarak bütünleşik öğretim sistemini içeren ve temel bilimlerin başlangıç bilgilerini günlük yaşam ile ilişkilendiren bir oyun. Özellikle 4-9 yaş arasındaki çocukların beyin bağlantı sayısını oyunlaştırarak hızlı bir şekilde oluşmasını sağlıyor.
Neurobil  Seyfullah Sepet EEG teknolojisi baz alınarak geliştirilen, eğitim ve sağlık alanları için beyin sinyallerinin ölçümlenmesi ve odak kitle için anlamlandırılmasını amaçlayan cihazlar tasarlıyor. Bu cihazlar beynin sadece ölçümlenmesinden çok aynı zamanda bu verinin diğer cihaz ve teknolojilerle de konuşmasını sağlıyor. 

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor