Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
İş Görüşmesinde Hiç Hata Yapmayanları İşe Almayın!

Trend, “kendin olmak”tır: doğrusuyla yanlışıyla, eksiğiyle gediğiyle... Günümüzde saptırılmamış olsaydı zaten böyle de olacaktı.

Kişisel gelişim metodolojilerinin kişilere yararı olduğu gibi zararları da dokunmuştur. Kişilerin mükemmelliğe odaklanma ve hatayı kabullenmeme seviyesine gelmesi, bu olumsuz etkilerin başındadır. Hâl böyle olunca ve “mükemmellik” mümkün olmayınca kurtarıcı olarak “rol yapmak” devreye girer.

İş görüşmesine katılanlar, büyük bir öz güvenle ve mükemmellik maskelerini takmış olarak dikilirler işverenlerin karşısına. Bu hâlleriyle kendileri değillerdir, doğallıktan uzaktırlar: plastikten duruşlar, tavırlar ve konuşmalar…

Hatta bazıları rol yapmada o kadar uzmanlaşmıştır ki yılların insan kaynakları uzmanları bile onlarda eksik bulamaz, raporlarına ‘hatasız’ diye kayıt düşerler. İşte böylelerini değil işe almak, kapıdan içeri bile sokmamak lazım; çok iyi rol yaptıkları tescillenmiştir çünkü... ‘Kendi’ olmayanların ne olduklarını hiçbir zaman bilemeyeceğinizi bu noktada aklınızdan çıkarmayın…

İhtiyacımız olan şey, bize kendisini iyiymiş gibi gösterenler değil, ilgili iş için aradığımız yeteneklere sahip olan kişilerdir. 

Bir diğer trendde“aykırı” olmaktır. Uyumlu insanlardan randıman alamayan yöneticiler, bugün, aykırı insanlara karşı çok daha toleranslı… Çünkü ezber bozan, çoğunluğun göremediğini gören ve farklı bir pencereden bakanlara ihtiyacı var artık.

Aykırı kişiler,“ters düşünmeye” daha yakın olmaları açısından da ayrı bir öneme haiz.

Dünyanın en büyük firmalarının bu aykırı zekâlara yatırım yaptığını biliyoruz; diplomalardan daha çok bireysel yeteneklere ve yaratıcılığa değer verdikleri, herkesin malumu... Çünkü aykırı kişiler, bilinen düşünme metotlarının dışına çıkarak kurumlara ciddi değer katıyorlar.

Mesela:

YouTube, 2006 yılında Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alındı. Çalışan sayısı o zaman 65’ti, dolayısıyla çalışan başına değer, 25 milyon dolardı.

Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Çalışan sayısı o zaman 13’tü, çalışan başına değer, 77 milyon dolar. 

WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından yaklaşık 16 milyar dolara satın alındı. Çalışan sayısı o zaman 32’ydi, çalışan başına değer, 500 milyon dolar dolar. 

Dünyanın en eski araba üreticisi ve uzun süre dünyanın ilk 10’u içinde olma başarısını elde etmiş bir firma olan Ford’un piyasa değeri şu an 45.4 milyar dolar seviyelerinde civarında; çalışan sayısı ise yaklaşık 200 bin kişi. Yani çalışan başına değer, 227.000 bin dolar 

Çalışan değeri açısından bakıldığında Ford ile verilen diğer örnekteki firmaların arasındaki fark, dünyanın ne yönde değiştiğini göstermesi açısından oldukça önemli…

Yeni nesil firmaların, satın alındıkları tarihteki değerleri ile bugünkü piyasa değerleri arasındaki fark, ayrı bir yazının konusu olabilir, ancak, kendilerini birkaç defa katladıklarını söylemekte fayda var.

Peki, Neden Aykırı Zekâlar Öne Çıkmaya ve Aranan Kişiler Olmaya Başladı?

Yakın zamana kadar piyasayı çekip çeviren konularda “ortalama yetenekler”, iş yapma biçimleriyle mevcut durumla başa çıkabiliyordu, ancak günümüzde, sistemler ve işleyişler o kadar karmaşık hâle geldi ki ortalama algı düzeyi ve bildik yetenekler, bu karmaşayla başa çıkmada yetersiz kalmaya başladı. 

Herkes, belli seviyede eğitim alınca da yarışta standart dışı olanlar öne çıkar oldu.

Ayrıca bilginin kodlara indirgenmesi sayesinde bilgi işlerini bilgisayarlar devralınca da “bilgiye ulaşma” sorun olmaktan çıktı ve bu sefer, bilme eyleminin dışına taşan yeteneklere ihtiyaç doğdu. Ve dahi bilgisayarların yapamadığı yaratıcılık, yorumlama, sezgi gibi konularda iyi olan kişiler mumla aranmaya başladı…

Durum değerlendirmesi yapıldığında eğitim sisteminin çocukların yaratıcı olanlarını bulmaya ve onları en iyi şekilde yetiştirmesine ihtiyaç var. Zira fabrikasyon eğitim anlayışı, yaratıcı çocukların var olan yaratıcılıklarını da alıp götürüyor.

Yaratıcılık konusunda çalışan George Land’in yaptığı bir araştırmaya göre, Amerika’da 5 yaşındaki çocukların %98 olan yaratıcı düşünce seviyesi, 15yaşına geldiklerinde %12 'ye düşmektedir. 5 yaşındaki çocuk için kaşık sadece yemek yeme aracı değil, aynı zamanda davul çalma, masaj yapma, kulak karıştırma eylemlerinde de kullanılabilecek bir araçtır. 

Çalışma kapsamında 100 kişi içinde yaratıcılık derecelerinin ölçümlenmesiyle aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 

Bütün çözümler içindeki % Değeri(100 kişi baz alınarak)

Bilinen Çözüm %32 Kişisel Bilgi (10 Deneme)
Küçük Yenilikler %45 Ortalama Bilgi (100 Deneme)
Büyük Yenilikler %18 Çapraz Bilgi (1.000 Deneme)
Yeni Kavram (Konsept) %4 Sofistike Bilgi (10.000 Deneme)
Buluş %1 Tüm Bilgive Kişisel Özellik (100.000 deneme)

Yaratıcı insanlar bir ülkenin kaderini değiştirme potansiyeline sahiptir. Yapmamız gereken şey, eğitim esnasında %4’lük ve %1’lik dilimdeki insanları bulmak ve onlara kendilerini geliştirme imkânları sunmaktır. 

Keza, zekâ çeşidi olarak yaratıcılığa diğer milletlere göre daha açık oluğumuz bilinmektedir.

Sonuç olarak:

Daha bugünden düşünmeye başlamamız gereken konular da var.

Mesela:

Yaratıcılık, yorumlama, sezgi konuları da standart yapılabilen konular arasına girince bu sefer hangi yetenekler aranmaya başlayacak?

Bu içeriği 3.070 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Girişimci Rehberi
Yazar Salih Keskin Hakkında

Salih Keskin, kreatif düşünce modellerinin üretimi ve inovasyon üzerine iş dünyasında, üniversitelerde ve sivil toplum örgütlerinde eğitimler vermekte, danışmanlık ve araştırmalar yapmaktadır. Halen İstanbul Kültür Üniversitesinde Öğretim Üyeliğine devam etmekte olan yazar aynı zamanda inovasyon konusunda kitaplar ve makaleler yazıyor. Yazar kaleme aldığı inovasyon odaklı yazılarıyla artık Girişim Haber okurlarının da ekranında.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorumlar

Ercan
Ercan
Peki buna işverenin, İK çalışanlarının cesareti var mı? Smile http://arastirhayaletkesfet.com/

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız