STM ThinkTech, Terörle Mücadelede Yapay Zekayı Gündeme Taşıdı!

Türkiye’nin ilk teknolojik düşünce merkezi STM ThinkTech önemli bir panele daha imza attı. STM ThinkTech, “Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zeka” başlığı altında gerçekleştirdiği üçüncü paneli ile tüm dünyanın tartıştığı ve yatırım yaptığı konuyu gündeme taşıdı. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin ilk teknolojik düşünce merkezi STM ThinkTech önemli bir panele daha imza attı. STM ThinkTech, “Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zeka” başlığı altında gerçekleştirdiği üçüncü paneli ile tüm dünyanın tartıştığı ve yatırım yaptığı konuyu gündeme taşıdı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın çizdiği vizyon kapsamında Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech, konusunda uzman, yetkin kişilerle gerçekleştirdiği paneller ile ülkenin gelecek vizyonuna katkı sunmaya devam ediyor.

STM ThinkTech, “Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zeka” başlığı altında gerçekleştirdiği üçüncü panelinde, tüm dünyanın tartıştığı ve yatırım yaptığı konuyu Hakan Çelik'in moderatörlüğünde gündeme taşıdı.Panele konuşmacı olarak; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Bşk. Hava Tümgeneral Reha Ufuk Er, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, TÜBİTAK Bilgem Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ile Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersel Aydınlı katıldı.

Panelde konuşma yapan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin hem bölgesel hem de küresel ölçekte, savunma sanayi alanında önemli bir güç olduğunun altını çizdi. Artan ilgi ve giderek genişleyen uygulama alanlarıyla birlikte, yapay zekânın yalnızca bilim adamlarının konuştuğu bir konu olmaktan çıktığını, ülkeleri ve dolayısıyla tüm insanlığı ilgilendiren bir tartışma konusuna dönüştüğünü belirten Demir, "Askeri kabiliyetlerin ve ülke güvenliğine dair stratejilerin gelişimi teknolojiyle doğrudan bağlantılıdır. Stratejik, ekonomik ve teknolojik öngörü yetisi bir arada kullanıldığı zaman, modern ihtiyaçlara yanıt verebilen bir savunma kapasitesinin inşası da mümkün olur. Bu açıdan bakıldığında STM, ThinkTech Düşünce Merkezi ile Türkiye’nin savunma gücüne ve ülke güvenliğine yönelik öngörülere önemli bir katkı sunacaktır" ifadelerini kullandı. Demir, yapay zekanın başlıca özelliklerinin, hızlı karar alabilmek, kendini iyileştirme, öngörü yapabilme, özerklik, yenilenme, başarım, eğitim, keşif ve istihbarat olduğunu hatırlatarak bu konudaki çalışmaların önemine de dikkat çekti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren STM Genel Müdürü Murat İkinci ise STM’nin, mevcut danışmanlık tecrübesini, bilgi birikimini, veri analiz ve işleme yeteneğini, teknolojik alt yapı ve insan kaynağı gücünü, ThinkTech ile teknoloji tabanlı öngörülere çevirdiğini belirtti. İkinci, "Oluşturacağımız öngörü, senaryolar ve gerçekleştirmeye devam ettiğimiz panellerle Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir güç olmasına katkı sunuyoruz. Bugün yapay zekanın, yeni savunma stratejilerinde özellikle de terörle mücadele boyutunda kullanılmaya başlanmasının etkilerini ve geleceğini gündeme taşıyoruz. Karar vericilerin bilgi ihtiyacını amacına uygun ve stratejik bir şekilde sürdürülebilir bir şekilde karşılamayı hedefliyoruz" dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor