InnoEnergy Startup’ları 1.741 Kişiye İstihdam Sağladı

InnoEnergy, 2011’den bu yana startup’lar aracılığıyla Avrupa’da 1.741 kişiye istihdam, gelişmekte olan ülkelerde de 56 bin kişiye enerji erişimi sağladı. Detaylar Haberimizde..

Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Birliği (EIT) tarafından desteklenen, Avrupa’nın sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy, ilk etki raporunu Danimarka’nın Kopenhag kentinde bu yıl 6.sı gerçekleşen The Business Booster etkinliğinde açıkladı. 

InnoEnergy bu yıl 6.sı gerçekleşen The Business Booster etkinliğinde 40’ı aşkın ülkeden 700’ün üzerinde katılımcıya, sürdürülebilir enerji konusunda en yeni 150 inovasyonu tanıttı.

Sürdürülebilir enerji konusunda inovatif çalışmalar yapan startup’ları,endüstrinin güçlü oyuncuları, yatırımcıları ve kamu kurumlarını bir araya getiren uluslararası networking etkinliği The Business Booster’da açıklanan rapor, InnoEnergy’nin startup’ları destekleyen çalışmalarının, Avrupa’nın temiz enerji dönüşümünü doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Rapora göre, 2011’den bu yana startup’lar aracılığıyla Avrupa’da 1.741 kişiye istihdam, gelişmekte olan ülkelerde de 56 bin kişiye enerji erişimi sağlandı.

Rapordaki diğer önemli bulgular arasında; InnoEnergy varlıklarının temiz enerji kaynaklarından 1.147 GWh enerji üreteceği, enerji maliyetlerinden 809,5 milyon Euro tasarruf sağlayacağı ve 25 yılda karbon emisyonlarını 5,5 milyon ton düşüreceği (47 bin aracın trafikten çekilmesine eşdeğer) yer alıyor.

InnoEnergy İnovasyon Direktörü Elena Bou, The Business Booster etkinliğinde düzenlenen özel basın toplantısında “Birlikte yarattığımız etkiyi görmekten ve işletmelere yolculuklarında rehberlik eden, güvenilir bir inovasyon iş ortağı olarak konumumuzu güçlendirmekten dolayı çok mutluyuz. 200 startup’ımız, değişen toplumumuzun enerji sorunlarını ele alan yenilikçi teknolojilere hayat veriyor. Bu şirketler, sera gazı emisyonlarını azaltarak ya da istihdam yaratarak, Avrupa'nın sürdürülebilir enerjiyi algılama, geliştirme ve kullanma rotasında kayda değer bir etki oluşturuyor.” açıklamasında bulundu

Raporda Yer Alan En Yeni Startup Başarı Hikayelerinden Bazıları

 1- Dalgaları Elektriğe Dönüştüren Teknolojisiyle CorPower Ocean şirketi

Raporda yer alan en yeni startup başarı hikayelerinden biri, şamandıraların yardımıyla dalgaları elektriğe dönüştüren bir teknolojiyi geliştirip test eden İsveçli dalga enerjisi teknoloji şirketi CorPower Ocean’ı anlatıyor.

CorPower CEO’su Patrik Möller basın toplantısında, “Dalga enerjisi, Avrupa’nın büyük bir istihdam ve ihracat potansiyeline sahip yeni bir endüstri kurması için müthiş bir fırsat sunuyor. Kısa bir süre önce Orkney-İskoçya’da yaptığımız son uygulamada dirençlilik ve verimlilikte elde ettiğimiz temel iyileştirmeleri sergiledik” dedi. CorPower, 2021-2023 arasında ilk pilot alanları, 2023 itibarıyla ise ticari satış öncesi evrede, Ar-Ge için kullanılacak santralleri kurmayı planlıyor.

2- Rüzgâr Türbini Kanadı Denetimleri Yapan Otomatik Drone’lar ile Pro-Drone

Bir diğeri ise rüzgâr türbini kanadı denetimleri yapan otomatik drone’ların lider geliştiricisi Pro-Drone. Pro-Drone tarafından hayata geçirilen en yeni özellik, denetçilerin değerlendirme süresini kısaltırken, tespitlerin doğruluğunu ve sağlamlığını geliştirmeye yardımcı olan bir otomatik hasar tespit aracı. Pro-Drone geliştirdiği bu teknoloji ile karasal rüzgâr türbinlerinin servis maliyetlerini, denetim başına 1.000 Euro düşürüyor.

Pro-Drone Kurucusu ve CEO’su André Moura, şu açıklamada bulundu: “Ticari faaliyete geçtiğimiz ilk yıl, Avrupa ve Güney Amerika’da 2.300’den fazla türbin kanadının denetimini gerçekleştirdik. 2019 yılında iddialı küresel büyüme planları olan 15’in üzerinde müşterimize sağlam, kaliteli ve güvenli denetimler sunacak olmaktan gurur duyuyoruz.”

EIT InnoEnergy, Türkiye'deki operasyonlarını Sabancı Üniversitesi’nin Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi SUCool'da  yürütüyor. 

Raporda yer verilen detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.650 kişi okudu.
Kategori: Etkinlik
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor