Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Kripto Paralar ve Blockchain Üzerine Bilinmesi Gerekenler!

Kripto Paralar; genel olarak Blockchain teknolojisini bir kaç farklı şekilde kullanarak üretilmiş dijital ve çift harcama olanağı olmayan dijital varlıklardır. Kripto paraların en önemli ortak özelliği hemsi temel olarak Blockchain teknolosi kullanır. Kimi direckt olarak Blockchain temenile bağlıdır, kimi ise dağıtık Node adı verilen bir ağ üzerinde çalışır. fahat her biri kendi içerisinde farklı bir protokol kullanır.

Eğer Bitcoin gibi bu işin en bilinen ve güçlü olan dijital varlığını ele alacak olursak. Diğerlerine göre çok data kararlı, kayda değer ve tutarlı şekilde hareket eder. Eleştirilere aldırış etmeden sadece 1 veya iki kez Fork yapmış olan aynı zamanda Segwit’i başarılı şekilde gerçekleştirmesi ile bir üst katmanı Blok yoğunluğunu ve diğer ufak hataları güncellemesi sonucu ortadan kaldıran bir dijital varlıktır Bitcoin.

Bitcoin‘in temel amacı konusunda aslında birçok spekülasyon bulunuyor. Şahsi fikrim; “Ne bankaları bitirmek, ne de aracı kurumları ortadan kaldırmak için tasarlanmadı” Bitcoin’in tasarlanmasında 3 temel amaç vardı. Bunlar şu şekilde sıralanıyor.

  1. Kağıt Paranın Kopyalanabilir Olması: Bildiğiniz gibi kağıt paralar her ne kadar önemli kalıplar ve dijital bazı araçlar ile oluşturulmuş olsada günümüz teknolojisinde bir kağıt parayı bire bir kopyalayabilen bir teknoloji bulunuyor. Dolayısıyla ne yaparsanız yapın Dolar, Euro ve Türk Lirası gibi paraların kopyalanmasının önüne geçemezsiniz. Ekonomik darbeler bu şekilde vuruluyor. Ülke içerisinde basılmış olan paralar çeşitli ticari işlemler ile farklı ülkelere taşınıyor ve ülke içerisinde ekonomik problemlerin yaşanması sağlanabiliyor. 3. Dünya ülkelerinde bu paranın basılarak kullanılıp kullanılmadığını bilemiyorsunuz. Bunu devletler dahi yapıyor olabilir. Kendi ülkesi içerisinde bu organizasyonu yapması kadar kolay bir işlem yok devletler için.
  2. Küsürat ve Tam Karşılıklı Ödeme: Genel olarak tüm dünya ülkelerinde kredi kartı ödemeleri dışında genel ödemelerde küsürat kıyası vardır. Avrupa küsüratlarda çok dikkatlidir ancak diğer ülkeler aynı şekilde değil. haksız kazançlar küsüratlar sayesinde oluşabiliyor. Buna bağlı olan bir diğer konu ise metal paralar. Dünya genelinde bozuk paraların kaybı konusunda tüm ülkeler muzdarip aslında. Örneğin 80 milyonluk Türkiye’yi ele alalım. 1 yıl içerisinde 52 Milyon kişinin bozuk paralar ile işlem yaptığını kabul edelim. Bu 52 Milyon kişinin 1 yıl içerisinde 0.5 kuruş tan 50 kuruş 1 lira 2 lira gibi değişik miktarlarda 10 TL kaybettiğini düşünelim koltuk arasına düşürmesi, yolda düşürmesi , çeşitli sebeplerden dolayı kaybetmesi diyelim. 52 Milyon x 10 TL dediğimiz zaman 520,000,000,00 TL 1 yıl içerisinde kaybettiğimiz gerçeği ortaya çıkıyor. Bu kesinlikle resmi bir hesaplama değildir afaki de olabilir oldukça düşükte. Bunu belirlemek devletin kurumlarının işi. Dolaşımda olan metal parayı ve olmayanı hesapladığında ortaya çıkan rakam içler acısı olacaktır. Kaybettiğiniz her kuruş milli sermayeye vurduğunuz büyük darbedir.
  3. Kişiler Arasında Değişim ve İletişim:  Bir ticari ilişkiyi Banka ve Aracı Kurumlara ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilmenize olanak tanıyan Bitcoin ve Kripto paralar, aslında ilk olarak Hacker olarak adlandırdığımız Bilgisayar Korsanları arasında yaygın olarak kullanılmıştır. Sonrasında piyasa değeri oluşmuş ve global ölçekte bir değer sahibi olmuştur. 2017 ve 2018 yılları Bitcoin ve diğer Kripto Paralar için önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Burada anlattığım araçların dışında birçok şey söylenebilir. Ancak buna bağlı ve bağımlı olan birçok konu bulunuyor.

Finans ve Kripto Para dünyasını kısa metinlerde anlatmak oldukça zor açık oturumlarda konuşmak, tartışmak ve uzmanlar ile bazı fikir birliklerine varmak gerekir. Ancak herkesin çok bildiği yerde aslında hiç kimsenin hiç bir şey bilmediği nedense hep ortaya çıkmıştır. Gerek Merkez Bankamız’ın atmış olduğu adımların geç kalınmış adımlar oluşu. Gerekse Siyasilerin Merkez Bankası ve Poltikalarını eleştirerek onlar üzerinde be piyasada Merkez bankası itibarı konusunda kötü etki yaratması ülkemizin çıkarını gözeten bir yaklaşım ve davranış olduğundan pek emin değilim.

Elbette herkesin kendine göre sebepleri ve nedenleri vardır, ne de olsa çıkar ilişkilerinin döndüğü bir dünyada ülke çıkarları kişisel çıkarlardan her zaman önde olacaktır. Eğer ülke batarsa kişisel çıkarları olanlarda batan ülkenin içinde batacağı için temkinli hareket etmek zorundalar.

Ülkemiz katmadeğer üreten bir ülke, silah sanayi ve üretim alanında başarılı çalışmalar ortaya koymaya devam ediyor. Bu hemen bir katma değer üretebilir mi? Ciddi bir soru işareti ancak öünümüzdeki bir kaç yıl içerisinde hem Silah Sanayi hem de çeşitli kalem ürünlerde dışa bağımlılık tamamen ortadan kalkacaktır. Buna inanmak başarımızın anahtarı olabilir. Ülke yandı bitti haberleri yapanları bu ülkenin ne Dolar nede Euro ile yönetilmediğini bilmesi gerekir. Alternatifler artık gün geçtikçe artıyor. Petrol ürünlerinde Rusya İran gibi pazarlar bulunuyor. Bunların yanı sıra diğer ithalat ve ihracatlarda yine Çin ile yapılan anlaşmaya göre Çin Yuanı kullanılması muhtemel. Dolayısıyla hiç bir ülkenin artık Dolar veya Euro’yu baz alması söz konusu değil. Herkes kendine çok kısa süre içerisinde çekidüzen vermek zorunda kalacaktır.

Bilişimciler Üyesi Hakan Atabaş tarafından kaleme alınan makalemizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Bilişimciler Hakkında

Bilişimciler (bilisimdernegi.org), her sektörden alandan kurum ve şirketlerin BT (Bilgi Teknolojileri) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerin BT bölümlerindeki akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri-ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğudur.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız