‘İlk İşim Girişim’ 2018 Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız TTO ortaklığında bu yıl dördüncüsü düzenlenen, ‘Yeni Girişimler’ ve ‘Yeni Fikirler’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen ‘İlk İşim Girişim’ yarışmasının kazanan projeleri belli oldu. Detaylar haberimizde..

Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız TTO ortaklığında bu yıl dördüncüsü düzenlenen, ‘Yeni Girişimler’ ve ‘Yeni Fikirler’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen ‘İlk İşim Girişim’ yarışmasının kazanan projeleri belli oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ortaklığında düzenlenen; inovatif, topluma faydalı ve aynı zamanda ticarileşme potansiyeli yüksek olan iş fikirlerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmayı amaçlayan ‘İlk İşim Girişim’ yarışmasının kazananlarına ödülleri, 6 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen törende takdim edildi.

Ülkemizde girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasını, vizyoner genç girişimcileri ortaya çıkarmayı, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanımayı ve uluslararası pazarlarda yer almalarını teşvik etmeyi hedefleyen yarışmanın finalistleri jüri önünde gerçekleştirdikleri sunumlarla projelerini anlattılar.

Yeni Girişimler ve Yeni Fikirler Ödüllendirildi

İlk İşim Girişim Yarışması 2018’in kazananları iki ayrı kategoride farklı ödüllerin sahibi oldu.

‘Yeni Girişimler’ kategorisinde Meinox İlaç Teknolojileri projesiyle Fatih Kocabaş birinci olurken, Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Göz Tembelliği Tedavisi Destek Sistemi projesiyle Ufuk Çoban ikinci ve Haus Freeze Dry projesiyle Hazel Topçu üçüncü sırada yer aldı. İlk üç dereceye girenler ödüllerini Sanayi ve Teknolojisi Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bahri Şahin, Çalık Holding Bankacılık Grup Başkanı Galip Tözge ve Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof.Dr. Mesut Güner’in elinden aldılar. Ödül kazanalar Yıldız Kuluçka’da kapalı, açık ve sanal ofis imkânlarına da sahip olacaklar.

‘Yeni Fikirler’ kategorisinde başarı göstererek dereceye giren yarışmacılar arasında FilameX – Mini 3D Filament Ekstrüzyon Makinesi projesiyle Burak Horuz birinci olurken, Blok – Z projesiyle Erhan Yıldırım ikinciliği ve Md-Led Therapy projesiyle Talha Korkmaz üçüncülüğü kazandı. Bu kategoride dereceye giren tüm adaylara ayrıca Yıldız Ön Kuluçka Merkezi’nde 6 ay boyunca ücretsiz ofis imkanı sunulacak.

Dr. Çetin Ali Dönmez: “Tüm Girişimcilerin Destekçisiyiz”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, girişimciliğin artık Türkiye’de yerleştiğine vurgu yaparak gençlere seslendi: “Türkiye’nin geleceği sizlersiniz. Ülkemizin büyümesine olan inancınızı kaybetmeyin. Çalışmalarınız sırasında fizibiliteyi iyi yapmalısınız. Mühendis arkadaşlar, bulduğunuz fikirlerin fizibilite çalışmasını yaparken işletme, finans, bankacılık ve iktisat konularında bilgi sahibi olan arkadaşlarınızın bilgi birikiminden mutlaka faydalanın. Her yaşta her şeyi yapmak mümkün, hiçbir şey için geç değil. Gayret sizi ve ülkenizi yükseltir” ifadelerini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak tüm teknoparkların arkasında olduklarını vurgulayan Dönmez, “Tüm girişimcilerin destekçisiyiz. Başta Çalık Holding ve Yıldız Teknopark’a ve böyle bir olanağın gerçekleşmesinde katkısı bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin de üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çekerek, toplumun tüm paydaşlarının milli hedeflerimizi maksimize etmek için çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. “Eğitim ve araştırma sadece üniversitelerin işi değil, sanayi şirketlerinin de işi olmalı ve bu doğrultuda üniversiteler ile sanayi arasında güçlü iş birliği olmalı” diye konuşan Şahin, “Esas olan bilginin üretilmesi, üretilen bu bilginin ticarileşmesi. Girişimcilerin bilgi ve bilim ile destekleyici çalışmalar yapmaları, üniversitelerin de buna öncü olmaları gerekiyor” dedi.

Çalık Holding Bankacılık Grup Başkanı Galip Tözge, “Biz Grup olarak Türkiye'nin üreten ve değer yaratan, rekabet edebilen bir ülke olma yolundaki dönüşümünü hızlandırmak için girişimciliğin çok önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu ekosistemi oluşturmak, büyütmek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek konusunda kararlıyız.” dedi. Gençlerin girişimcilik heveslerinin grup olarak kendilerini heyecanlandırdığını belirten Tözge, genç girişimcilere başarılı olmak için azimle, vazgeçmeden, pes etmeden çalışmalarını tavsiye etti.

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Girişimci maaşlı iş bulamayan kişi ya da işsiz değildir. Fikri olup onu hayata geçirmek isteyen, bunun için çalışan, çabalayan kişidir. Ancak fikir toplam işin yüzde 20’sidir, hayata geçirmekse ekip işidir. Başarı, fikir pazara sunulduğunda gelir” dedi. Güner sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadan ve ülkemizden çıkan örnekler bilimin ne kadar değerli olduğunu sürekli kanıtlıyor. Bilim sayesinde, tonlarca ürün satıp kazanacağınızdan çok daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde girişimciliğin artmasından, devlet ve STK teşviklerinin de her geçen gün artarak girişimcilik ekosistemini beslemesinden, bu ekosistemin bir parçası olarak mutluluk duyuyoruz.”

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor