Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Robotlar, Biz, İşsizlik ve Değerlerimiz Üzerine

Çocukken severdik robotlu çizgi filmleri. Heyecanlandırırdı bizi. Savaşlar, kavgalar, oyun, yenilmezlik ve güç denince aklımıza hep onlar gelirdi. Çocukluğumuzun kahramanıydı birçoğumuzun belki de! Zira günümüzün en büyük tehlikelerinin onlar olduğunu hiç bilmezdik…

Yapay zeka, akıllı cihazlar, dijital cihazlar… Her geçen gün hayatımıza girmeye ve değiştirmeye devam ediyor bu kelimeler. İş hayatlarımız da buna dahil. Gelişen teknolojiyle 1960’lı yıllardan bu yana robotlar işimizi elimizden alıyor. Yıllardır küresel şekilde işsizliğe sebep olan bu icatlar milyonlarca insanı işsiz bıraktı ve bırakmaya da devam ediyor. Robotik teknolojilerin bizim için mi yoksa bize karşı mı kullanılacaklarını belirlemek insanların elinde. Kimimize göre insanlarla aynı işi yapan, kimimize göre hatasız iş yapan ve kimimize göre ise bizden daha iyi iş yapan icatlar olarak tanımlayabiliriz. 1900’lü yılların robotları, otomatik makineler ve otomobil üretimine yardımcı olan robotik kollardı.

2000’li yılların robotları ise marketlerde kasiyerlik yapan, araçlara yol gösteren ve hatta restoranlarda yemek servisi yapmak için yola çıkan robotlardan oluşuyor.  Evet biz insanlar aslında onların olduğu yerde gereksiz hale gelmedik. İnsanların yaptığı işleri yapabilirler, uygulayabilirler fakat gerçek bir zekaya sahip değiller. Düşünemiyorlar, sadece hareket ediyorlar ve ve bizim sınırladığımız alanlarda ve programladığımız şekilde uygulayabiliyorlar. En azından bozulduklarında onları tamir edecek tek canlı insanlar. Tabi ne kadar daha!

Öyle öngörüyorum ki Endüstri 4.0 devrimi, robotların kendi ortamlarını algılayabilecekleri , uzaktan çalıştırabilecekleri, endüstriyel bir ağ üzerinde iletişim kurabilecekleri,  herhangi bir robot üzerinde aksaklık yaşandığı zaman diğer robotların sistematik olarak algılayabileceği ve birbirlerini yenileyerek, bakımını yapabileceği; verimsizlik, zaman kaybı gibi durumları ortadan kaldırabileceği, her şeyin bir sistem üzerinde ilerleyebileceği bir dönem de yaşanacak. Bu olasılığı yüksek bir muhtemel. Yani bu demek oluyor ki, insanların “düşünebilme” farkındalığı da ortadan kalmış olacak. İnsanın farkı sadece düşünebilmesi mi? Tabii ki hayır. İnsanın bir karakteri var, onların olmayacak. Ama insanın karakteri de değişiyor. Niye mi? Çünkü insan yaşadığı dönemin sunduğu imkanlara göre değişir. Yani yaşadığı toplum değiştikçe insan da değişir. Bunun kaynağı ne olur bilinmez ama insanın karakteri bundan etkilenmektedir ve yaşadığımız topluma bakılırsa en büyük değişimin de teknoloji olduğunu görüyoruz. Böylece insan karakterinin değişmesine en büyük etkiyi teknolojik gelişmeler yapmaktadır. Değişen teknolojik imkânlar toplumsal hareket anlayışını, iletişim teknolojilerini ve dolayısıyla bunları kullanan insanları doğrudan etkilemektedir. Bu değişimlerle birlikte hayatımıza kattığı güzel şeyler olduğu gibi, bizden de götürdüğü değerlerimiz vardır!

Teknolojinin gelişme gösterdiği bu noktada hiç şüphesiz, insanlara daha kolay bir hayat sunmaktadır ve bir o kadarda insani değerleri yok etmektedir. Tam da bu sırada teknolojiyi doğru bir şekilde kullanmak değerlerimizi köreltmeden ve insanlığa fayda sağlayacak şekilde yaşantımıza dahil etmeliyiz.

Bilişimciler Üyesi Doğan Topkaya tarafından kaleme alınan makalemizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Bilişimciler Hakkında

Bilişimciler (bilisimdernegi.org), her sektörden alandan kurum ve şirketlerin BT (Bilgi Teknolojileri) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerin BT bölümlerindeki akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri-ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğudur.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız