Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Türk Girişimciler Cami Temizleme Robotu Geliştirdi

Camilerde pek bahsedilmeyen bir problem hijyendir. Camiler tüm gün sabahın erken saatinden gecenin geç saatine kadar kullanılmakta ve halılarda yüksek insan trafiğinden dolayı bakteri ve mikro organizmalar oluşmakta. Bu soruna kendi imkanlarıyla teknolojik bir çözüm geliştiren Turnaco Robotik isimli Türk şirketi, “Dünyanın ilk ve tek halı hijyen robotunu” geliştirdi.

Ultraviyole Işınları ile Sterilizasyon Yapıyor, Ozon Gazı ile Kötü Kokuları Gideriyor

Turnaco Robotik’in kurucuları Kerem Şencan ve Vedat Tavas, dünyanın ilk ve tek halı hijyen robotu  Mouro'yu şöyle anlatıyor; “Robotumuzun temizlik sistemi halıyı süpürüp tozdan arındırma, peşi sıra yüzeyin dezenfeksiyonu için ultraviyole ışınları ile sterilizasyon ve derinlemesine ozon gazı ile kötü kokuları ortamdan arındırma prensibi üzerine çalışmaktadır. Ürün kontrolü sadece yetkili kişide bulunan cep telefonu uygulamasıyla yapılmaktadır ve robot istense bile cami dışında başka ortamda kullanılamamaktadır”.

Camiyi Sürekli Temiz Tutmak Büyük Bir Sorun

Cami robotu fikrinin mahallede bulunan ve nefes alma sorunu yaşayan ve göz hastalığı bulunan iki yaşlı adamın camiye gittiğinde sorun yaşadığından dert yanınca ortaya çıktığını belirten Şencan, “Bu kişilerin doktorları camiye gitmelerinin sağlıklılarını olumsuz yönde etkileyeceğini söylemiş. Cami imamlarıyla konuştuğumuzda geniş bir alan olan camiyi temiz tutmanın büyük bir sorun olduğunu, süpürmenin ancak sınırlı yapılabildiğini ayda ise bir kere büyük temizlik yapıldığını söyleyince bu işin üstesinden sadece bir robotun gelebileceğini düşündük” diyor.

Cami Temizleme Robotu Şimdiden Dünyanın İlgisini Çekti

Ürün dünyada Ortadoğu’nun en büyük temizlik dergisi ile Norveç ve İngiltere’de bulunan temizlik dergilerinde ve Uluslararası Kuran Haber Ajansı dahil beş dilde haber yapılmış ve tüm dünyanın da ilgisini çekmiş. Turnaco Robotik şirketi bu ürüni geliştirmesinin ardından girişimcileri destekleyen Albaraka Garaj’a da kabul edilmiş.

Technologic kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.207 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Mucit Girişimciler, Tanıtım Haberi
HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız