E-İhracat Hedefleyen Modacı Girişimcilere Milyon Liralık Teşvik!

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un son gününde e-ticaretin tüm yönleriyle değerlendirildiği DHL E-Commerce Forum Talk'ta yurtdışına e-ticaret ile açılmak isteyen girişimcileri bekleyen fırsatlar anlatıldı. Detaylar haberimizde..

Lojistik hizmetleriyle global e-ticaretin büyümesine katkı sağlayan DHL, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un son gününde e-ticaretin tüm yönleriyle değerlendirildiği DHL E-Commerce Forum Talk panelinin ev sahipliğini gerçekleştirdi. Forumda yurtdışına e-ticaret ile açılmak isteyenleri bekleyen fırsatlar anlatıldı.

DHL’in ana sponsoru olduğu Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI) kapsamında, World E-Commerce Forum'un (WEF) katkılarıyla gerçekleşen DHL E-Commerce Forum Talk’ta uluslararası pazarda e-ticarette başarıya ulaşmak için bilinmesi gerekenler, konularında uzman konuşmacılar tarafından katılımcılara aktarıldı.

Moderatörlüğünü DHL Express Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan’ın yaptığı oturumda DHL Gümrük Hizmetleri ve Düzenlemeleri Müdürü Işın Sarıkaya, Uğurlu Danışmanlık Kurucusu Gülgün Korkusuz, WEF Kurucusu Ömer Nart ve Eğitim Koordinatörü Orxan Isayev e-ticaret ile dünya pazarlarına açılmak isteyenlere önemli tüyolar verdi.

150 kg ve 7.500 Euro’ya kadar mikro ihracat fırsatı

Forumun açılış konuşmasını yapan Işın Sarıkaya, yurtdışına açılmak isteyenleri mikro ihracat fırsatı konusunda bilgilendirdi. Işın Sarıkaya, “150 kg ve 7.500 Euro’ya kadar emtialarda mikro ihracattan faydalanabiliyorsunuz. Hem KDV iadesi alabiliyor hem de daha az evrak işiyle kolaylıkla ihracat yapabiliyorsunuz” dedi.

Milyon Doları Aşan Destekler Var

Etkinlikte e-ihracat yapmak isteyenleri bekleyen birçok destek ve teşvik konusunda bilgiler verildi. Gülgün Korkusuz, tasarım ve ürün geliştirme projeleri için sunulan desteklere değindiği konuşmasında, “Tasarım ve ürün geliştirme projelerinde 3 yıl için istihdam edilen tasarımcı, modelist ve mühendislerin brüt maaşları toplam en fazla 1 milyon doları, alet teçhizat ve yazılım giderlerinin en fazla 250 bin doları, seyahat ve web sitesi üyeliğine ilişkin giderlerin ise en fazla 150 bin doları olmak üzere proje bazında yüzde 50 civarında destek sağlanıyor” dedi.

Yurtdışında Müşteri Nereden Bulunur?

Oturumun üçüncü bölümünde ise alınan destekler sonrası hedef pazarlarda ürünlerin nasıl satılacağı konusuna değinildi. Markaların kendi e-ticaret siteleri, Etsy, Amazon gibi pazar yerleri ve sosyal medya gibi üç alternatif satış kanalı olduğunu söyleyen Ömer Nart, özellikle hedef pazarlara uygun pazar yerlerinin önemine vurgu yaptı. Nart, “Amerika’da Amazon’da yapılan aramalar Google’da yapılanları geçmiş durumda. Amerika e-ticaret pazarının büyümesinin yüzde 53’ü Amazon’dan geliyor” dedi.

Bu pazarlarda satış için yerel ödeme sistemleri adaptasyonun da önemini de vurgulayan Nart, “Almanya’da yerel ödeme sistemlerini sitenize entegre etmezseniz pazarın çok önemli bir kısmını kaybedersiniz. Sınır ötesi ticarette en önemli bariyerlerden biri de kargo. Kargoyu ücretsiz yapıp, müşterilere iade imkanı sunmalısınız” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’da Instagram, Rusya’da Odnoklassniki Kral

Oturumun son bölümünde ise sosyal medyanın e-ticaretteki doğru kullanımı tartışıldı. Bugün sadece Instagram üzerinden günde 1.000-1.500 paket seviyesinde satış yapan markalar bulunduğuna dikkat çekildi. Orxan Isayev, “E-ihracat yapan markalar hedef pazarlarını belirledikten sonra o bölgeye uygun sosyal medya kanallarını tespit etmeli ve ona göre doğru bir içerik ve özel gün stratejisi uygulamalı. Bugün Avrupa’da Facebook, Ortadoğu ve Türkiye’de Instagram, Rusya ve bölge ülkelerinde ise Odnoklassniki ön plana çıkan sosyal medya kanalları. Bu kanallarda kendi paylaşımlarınızdan da öte influencer kullanarak satışları geliştirme imkanınız var” değerlendirmesinde bulundu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor