Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Farkında mısınız? Canlılar-Cansızlar Arası İletişim Kuruldu!

Resmen sohbet edebiliyoruz. Karşılıklı konuşabiliyor ve belirli konular hakkında birlikte istişare ederek ortak çalışmalar yapabiliyoruz. Nasıl mı? Cevabı oldukça basit. Nesnelere internet yeteneği vererek…

Yolda yürüyorsunuz ve hava karanlık, yakınınızdaki sokak lambasının aydınlatma bölgesine girdiğinizde kendiliğinden yanabiliyor. Lambada herhangi bir sorun olduğunda merkezden takip edilmekte ve ilgili birimlere haber verilebiliyor. Akabinde ise sorun gideriliyor. Tüm bu süreç otonom sistemlerce izlenebiliyor ve ilgili birimlere rapor edilebiliyor.

Aracınızla seyahat ediyorsunuz; uykunuz geldi fakat farkında değilsiniz. Göz hareketlerinizi inceleyip aracı bu şekilde kullanmayacağınızı belirleyen aracınız kendisini sağa çekiyor ve sizi dinlenmeye teşvik eedbiliyor.  Dilerseniz araç yola sizin adınıza devam edebilir. Yollardaki tüm trafik ışıklarını ve levhalarını sizin adınıza takip edecek ve sizi varmak istediğiniz adrese hiçbir ceza yemeden, hız sınırları aşılmadan sizi ulaştıracaktır.

Daha önce hiç gitmediğiniz bir adreste bir işiniz vardır ve oraya en kısa sürede ulaşmanız gerekmektedir. Hemen cebinizdeki telefonu elinize alıp en kolay kullandığınız bir harita uygulamasını çalıştırdığınızda size en kolay yolu gösterecektir. Uydu üzerinden sizi ve önünüzdeki trafiği izleyerek daha konforlu bir yolculuk için size bir takım önerilerde bulunacaktır.

Bir hayvan çiftliğiniz var. Binlerce hayvanın merkezi bir noktadan takip edilmesi gerekmektedir. Hayvanlara takılan küçük bir elektronik cihazlar ile hayvanların besin ihtiyaçları, sağlık sorunları, vücut sıcaklıkları vb. tüm süreçleri uzaktan takip edilmektedir.

Toplu taşımacılıkla seyahat edeceksiniz. Bekleme noktasındaki panellerden size en yakın otobüsün kaç dakika sonra size ulaşacağı, varış noktasında aktarmaları hangi alternatifler ile yapabileceğinizi birbirine entegre edilmiş ulaşım koordinatörlükleri  vasıtası ile kolayca göre bilmektesiniz.

Kolunuza taktığınız bir saat ile kalp atışlarınız, tansiyonunuz ve buna benzer sağlık reçeteniz size ve eğer izin verirseniz hekiminize iletilmektedir.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Lakin dikkatli bakıldığında bize akıllı şehirleri, akıllı evleri, akıllık sağlık sistemleri, akıllı hayvancılık sistemlerini ve buna benzer tüm başlıkları içeren nesnelerin interneti kavramını işaret etmektedir. Nesnelerin interneti kavramı canlılar ve cansız varlıklar arası iletişimi sağlamaktadır.

İnsanların birbiri ile iletişimini sağlayan, uzakları mili saniyeler içinde yakın eden internet; teknolojinin ilerlemesi ile ilk başta başladığı http protokolü üzerinden makineler, diğer bir ifade ile nesneler arası iletişim kurulmasına öncülük etmektedir. Milyonlarca verinin anlık olarak ilerlediği internet kanalı üzerinden yakın gelecekte geçecek olan verilerin boyutlarını hesap etmek için yeni ölçü birimine ihtiyaç duyula bilinir.

Bu bağlamda olumlu ve olumsuz yönlerini karşılaştırmalı olarak aşağıdaki gibi sıralana bilir.

İnsan sağlığı daha yakından izlenerek hastalık nedeni ile ölümlerin büyük oran da önüne geçile bilinir.
Ölümlerin azalması başlangıçta çok iyi bir gelişme olarak görülse de nüfusun hızla artması dünyanın fiziki olarak yetersiz hale gelmesine neden olabilir.

Ülkede yaşayan tüm bireylerin sağlık bilgilerin anlık izlenebilir halde olması bilgi güvenliği açısından büyük risk teşkil edebilir. Aynı zaman da yoğun bilgi giriş çıkışını anlık olarak kayıt altına alacak disk teknolojisi ciddi yatırım gerektirebilir.

Yazılım hatalarından ötürü can kaybı yaşanması, yeni kanunlar çıkarılması gereksinimini ortaya çıkaracaktır.

Akıllı evler, enerji tasarrufu açısından ciddi kazanımlar sağlayabilir. Akşamları otomatik olarak yanan ışığın, sabah kalkıldığında otomatik olarak sönmüş olması ve perdelerin otomatik olarak açılması gibi olanaklar insan hayatını kolaylaştıracaktır.

İnsanların aileleriyle vakit geçirdikleri evlerinde uyguladıkları tüm süreçler makineler tarafından yapıldığında, evlerin otelden bir farkı kalmayacaktır.

Akıllı şehirler ve akıllı trafik altyapıları; trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiği otomatik olarak organize ederek taşıtların en iyi şekilde istenilen adreslere ulaşmalarını sağlayabilir.

Büyük bir aracın önüne aniden çıkan bir araca çarpmamak için otomatik olarak otobüs durağına yönelme ihtimali düşünüldüğünde yapılacak yazılımların çok iyi bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Kararlar bir yazılım tarafından verildiğinden, hatalı verilen bir karar için yazılıma ceza verilmesi mümkün olmayacaktır.

Bu ihtimaller göz önünde bulundurulur ise, bütün sokak lambalarının baz istasyonu haline gelme ihtimali çok yüksektir. Birçok insanın kişisel verileri anlık olarak havada dolaşacağından hem gizlilik anlamında risk içerecek hem de radyasyon mağduriyetleri artacaktır. Teknoloji gelişmekte iken hem insana hem de doğaya saygılı olmalıdır.

Bilişimciler Üyesi Emre Albayrak tarafından kaleme alınan makalemizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.269 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Bilişim / Yazılım / İnternet, Girişimci Rehberi
Yazar Bilişimciler Hakkında

Bilişimciler (bilisimdernegi.org), her sektörden alandan kurum ve şirketlerin BT (Bilgi Teknolojileri) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerin BT bölümlerindeki akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri-ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğudur.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız