Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Pazarlama ile Teknolojinin Yakınlaşması ve Getirdikleri

Her gün kullandığımız araçların yapısındaki değişiklikler ve çeşitlenme biçimleri, hepimizin farkında olduğu gibi, dikkat çekici. Tüketicilerin önlerine sunulan ürün ve servis alternatiflerinin hazırlıkları ve sunumları, bunun gelişen teknolojiler ile bezenmiş hali, kolaylaşan satınalma ve ödeme yöntemleri tüketici davranışlarına etki ediyor. Günümüzde teknolojideki değişim faktörlerini incelediğimizde en belirgin olanın “müşteri merkezli” bakış ve buna bağlı süreçlerin tasarımı. Dolayısı ile bu hareketin temel sebeplerinin ve gelecekteki yön vericilerinin anlaşılması, tanımlanması ve yorumlanması gerekli.

Öteden beri sosyal yaşamın teknolojideki gelişmelerden olumsuz etkilenebileceğine dair izlenimler sunulmaktaydı. Ama bunların karşısında değişimi ve insan ile etkileşimlerinin çoğalmasını destekleyecek yetenekli teknolojik araçların cevap olarak çıktığını gördük. Tüketicilerin bu araçları benimseyerek günlük hayatlarını kolaylaştırmak, zaman kazanmak, tekno-fonksiyonel olarak daha çok etkinliğe kavuşmak istemeleri normaldir. Akabinde, sahip olmak ile başlayan hedonik tercihlerinin de artmasını sağlamak için kullanabilecekleri çeşitli özellikler, basit kullanım ve uygulamaların sunduğu zenginlikler oluşmakta. Sosyal-yerel-mobil (“social-location-mobile”, SoLoMo) gerçeklik daha hızlı bir biçimde tüketicinin gündelik hayatındaki etkileşimini arttırdı. Yeni uygulamaların da katalizörlüğünde SoLoMo, perakendeciler, pazarlama pratiğindeki profesyoneller ve medya uzmanları için de mevcut bakış açılarını gözden geçirme sorumluluğu getiriyor.

Buradaki temel tetikleyici unsur, akıllı telefonların artan kullanımı, bunu destekleyen bağlantı hızları ve kapasitelerindeki gelişim dışında tüketicinin dışavurumcu bir paylaşım merakının da olması. Tüketicinin gücünün arttığı yeni medyaya dayalı pazarlama çağında, bunun biraz da ötesinde bir dışavurumculuk ve paylaşmacı kültürün geliştiğini gözlemlemekteyiz. Dengeleyici ve kurumsal iletişimin sürekliliğini esas alan uygulamalar, tüketici diyaloglarını dinleyen ve karşı politikaları otomatik olarak uygulayan zeki yazılımlar da bu gelişmelere reaksiyon olarak oluşmaya başladı. Bu noktada artık daha da çok önem kazanan “beğen”, “paylaş”, “tavsiye et” gibi iletişim kavramları, elektronik forumlardaki yorumların yol açtığı kararsızlıklar, sosyal mecralardaki fikir önderlerinin etrafında oluşan kalabalıkların etkileşimi ile sosyal medya güçleniyor.

Önümüzde bu yoldaki hızı arttıracak iki önemli gelişme daha var: “şeylerin interneti” (“Internet of things”, IoT) – ve telekomünikasyondaki hız ve kapasite artışı (5G gibi) teknolojileri. Bunlardan birincisi hiperyerel veri oluşumunda sadece insanların değil otonom makinelerin ya da kişisel cihazların çok daha etkin rol almasını, ikincisi de bu verilerin içeriğinin çoğalarak kapsamının genişlemesi ve daha hızlı paylaşımlası için altyapıyı oluşturacak. Bu iki gelişme de çok yeni değildir. Ancak günümüzde halen gelişim ve doğrulama süreci içinde olup önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşabilecek olgunluğa ulaşacaklar.

Bu ilerlemelerin mobil hareketliliği, veri paylaşımını, bunların video ve ses içeriğinin kalitesini, paylaşım hızını ve niteliğini arttırdıkça şehirlerin tüketicilerle ilişkilerinin değişime uğraması, perakendecilerin, alışveriş merkezlerinin, eğlence sektörünün, finansal hizmetlerin ve güvenlik sektörünün öncelikli olarak etkilendiği gözlemlenecek. Dolayısı ile tüketicinin hayatı da bu değişimlere uyum gösterecek ve hatta bunların değişim biçimlerini belirleyecektir.

Bilişimciler Üyesi Dr. Mustafa Özgür Güngör tarafından kaleme alınan makalemizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Bilişimciler Hakkında

Bilişimciler (bilisimdernegi.org), her sektörden alandan kurum ve şirketlerin BT (Bilgi Teknolojileri) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerin BT bölümlerindeki akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri-ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğudur.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız