Sanayide Güç Birliğine Tam 500 Milyon Liralık Destek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılmasına yönelik geliştirilen TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) için çağrıya çıkıldığını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılmasına yönelik geliştirilen TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) için çağrıya çıkıldığını açıkladı.

Yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkânlarla geliştirmesine katkı sağlamayı amaçlayan TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank"Sanayi kuruluşları, Ar-Ge merkezleri, KOBİ'ler, tekno girişimler ve üniversitelerin güç birliği yapacağı mekanizmayla toplamda 500 milyon liralık destek verilecek" dedi. 

100 Günlük Eylem Programı'nda yer alan hedefleri hayata geçirmek için bakanlığın yoğun mesai harcadığını dile getiren Mustafa Varank, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesiyle cari açığın azaltılmasına katkı sunulacağını söyledi.

“Yerli ve Millî Üretim Stratejik Duruşumuz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yerli ve millî üretimin stratejik duruşları olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkânlarla geliştirilmesi için ilk adımı attık. Bu kapsamda ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılması için TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizmasını devreye soktuk." diye konuştu.

Söz konusu mekanizmanın Türkiye'ye özgü bir yapıda olduğuna dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, şunları kaydetti: "100 Günlük Eylem Programı'nda yer alan TÜBİTAK SAYEM çağrısına çıktık. İlk kez başlatacağımız bu destek mekanizması Türkiye'ye özgü oldukça cazip bir program. Bütün imkânlarımızı yerli ve millî üretim için seferber ediyoruz. Bu süreçte güçlü insan kaynağımıza, bilgi birikimimize ve sanayicimizin tecrübelerine güveniyoruz. Millî teknoloji hamlemizin bir parçası olacak bu uygulama, ülkemizin bir üst lige çıkmasına ciddi katkı sağlayacaktır."

Bakan Varank, TÜBİTAK SAYEM desteğiyle geliştirilecek ürünlerin yüksek teknoloji sınıfında olması şartını aradıklarını ifade ederek, yeni mekanizma kapsamında ilk fazda özel sektör öncülüğünde bir konsorsiyumun kurulacağını, ikinci fazda ise projelerin değerlendirileceğini aktardı.

TÜBİTAK SAYEM Başvuruları İki Ayrı Aşamada Yapılacak

Yüksek katma değerli ürün veya ürün grubu geliştirilmesini sağlayacak TÜBİTAK SAYEM'in başvuru süreci iki ayrı aşamada yapılacak.

Başvuru sürecinin ilk aşamasında, konsorsiyum oluşturacak, kuruluşlar planladıkları ürün veya ürün grubu hakkında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığına (TEYDEB) bilgi aktaracak ve görüşmeler yaparak çağrı kapsamına uygun başvurular hazırlayacak.

İkinci aşamada, 1 – 30 Kasım 2018 tarihlerinde ön kayıt başvurusu yapılacak. Proje önerisi başvurularının son tarihi ise 31 Aralık 2018 olacak.  

TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.tubitak.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

TÜBİTAK kaynaklı haberimizi okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor