Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Geleceğimizin Anahtarı: Yerli ve Milli Teknoloji Üretimi!

Bu makalemizde Bilişimciler üyesi Samet Bayrakcı; günümüzün en güncel konusu olan Yerli ve Milli Teknoloji üretiminin neden arttırılması gerektiği ve bunun için neler yapılmalıdır konularını kaleme alıyor.

Öncelikle Yerli ve Milli Teknolojinin önemine değinmeden bu kavram üzerinde oluşturulmuş bakış açısına hakkında bir kaç görüşümü bildirmek isterim . Yerli ve Milli Teknoloji kavramı ile Türkiye sınırları içerisinde bulunan firmanın ürettiği teknoloji kastedilir. Yani bir A ülkesinde lisanslanan B teknolojisi derlendikten sonra üzerine Türkçe dilinde ifadeler ,yazılar eklendiği taktir de asla Yerli ve Milli Teknoloji olmayacaktır. Bu şekilde yerli ve milli teknoloji ürettiğini düşünenler yanılıyorlar. Öncelikle bu konuda ki araştırmalarımızı yaparak yerli ve milli teknoloji kavramını kendi içimizde belirli bir kriter haline getirmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Ayrıca “yerli” ve “milli” üretim faaliyetinin kavramlarını ayrı ayrı değerlendirmelidir. Çünkü yerli ve milli üretim yapan firmalar ülkelerine farklı boyutlarda katkı sağlayabilirler. Bir firma bir teknolojiyi baştan sona geliştirmesini yaparken, başka bir firma sadece montaj faaliyetlerini sürdürüyor olabilir. Bu sebepten ötürü “yerli” ve “milli” kavramları ayrı değerlendirilmelidir.

Yerli ve Milli Teknoloji’nin ülkemizde belirli bir noktaya gelmesi ülke ekonomimize katkı sağlayabilmesi için başlıca yaklaşım olan ithal ürün daha kalitelidir, güvenlidir, stabildir anlayışını hızlı bir şekilde terk etmemiz yerli ve milli teknolojilerimize, firmalarımıza şans vermeliyiz.

Birçok kurumun düzenlediği ihalelerde yerli ve milli üreticiler alım garantili teşvikler ile desteklenmelidir. Uygulanan fiyat avantajı yeterli değildir.

Devlet destekleri çoğaltılarak üretici güven altına alınmalıdır. Devlet, üreticisi ile birlikte bir süre süreçleri yürütmelidir ki üretici sektörde yer edinebilsin.

Son olarak bir çok madde ile Yerli ve Milli Teknoloji üretimi desteklenmesi gerektiğini görebiliriz. Ülkemiz geleceği , kalkınması ,güçlü bir yapıyı pekiştirmesi açısından yerli ve milli üreticilerimizi destekleyerek dışa bağımlılık azaltılmalıdır.

Ülkemizde 2023 stratejisi ile hedefelenen yerli ve milli teknolojilerin geliştirilemesi hedefine ulaşmak için üreticilere şans verilmesi gerekmektedir.

Geleceğe açılan kapı Yerli ve Milli Teknolojiler, Milli gücün kapısını aralamak için üretim şart. Teknolojiyi takip eden değil teknolojiyi üreten, geliştiren ve kullanan ülke olmalıyız.

Bilişimciler Üyesi Samet Bayrakcı tarafından kaleme alınan makalemizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.710 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilim / Ar-Ge / Teknoloji, Bilişim / Yazılım / İnternet, Ulusal
Yazar Bilişimciler Hakkında

Bilişimciler (bilisimdernegi.org), her sektörden alandan kurum ve şirketlerin BT (Bilgi Teknolojileri) bölümlerinde çalışanlar, Üniversitelerin BT bölümlerindeki akademisyenler, BT alanında faaliyet gösteren üretici/distribütör/çözüm sağlayıcı şirketlerin sahipleri-ortakları ve çalışanları, BT alanında çalışan basın mensupları ve BT alanına ilgi duyan kanaat önderlerinden oluşan Türk bilişim sektörünün en geniş tabanlı düşünce topluluğudur.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız