YİDER: Sıkıntılarımızı Ancak Yerli Üretimle Aşabiliriz!

Yerli İşletmeler Derneği (YİDER) Başkanı Erdem Eriş, Türkiye’nin kalkınma hamlesine, şirketlerin yerlilik ve millilik notunu hesaplayarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Yerli İşletmeler Derneği (YİDER) Başkanı Erdem Eriş, yerli ve milli kalkınmanın önemini vurguladı. Eriş, Türkiye’nin kalkınma hamlesine, şirketlerin yerlilik ve millilik notunu hesaplayarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.

Yaptığı yazılı açıklamada son dönemde dövizde yaşanan sert dalgalanmaya dikkat çeken Eriş, yerli ve milli kalkınmanın önemini vurguladı ve “2.238 yıllık bir devlet ve bu devletin geleneği, elbet zorlukların üstesinden gelecektir” dedi.

“Sıkıntılarımızı Dolar Yakıp, Telefon Kırarak Değil, Yerli Üretimle Aşarız”

Yerli İşletmeler Derneği (YİDER) Başkanı Erdem Eriş, “Türkiye’nin geçirdiği bu olağanüstü dönemde firmalarımız, kurumlarımız ve insanlarımız elbette sıkıntılar yaşıyor. Diğer ülkelere tepki göstermek ya da dolar yakmakla, telefon kırmakla aşılamayacak bir süreçten geçiyoruz. Bu yarışta yerli ve milli üretim, yerli ve milli kalkınma odak noktası. Ürettiğimiz ürünleri markalaştırmamız, en üstteki çatı marka olan kendi ülkemizin markasını sağlamlaştırmamız; Türk malı olan ürün ve hizmetleri aslında aynı zamanda rakibimiz olan ülkelerdeki tüketiciler ile buluşturmamız gerekiyor. Öte yandan, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerin de özellikle katma değerli yatırımlarının önünü açmalıyız. YİDER olarak, yerli ve milliği ölçen Mildeks Skorumuz vasıtası ile sayısal bir baz etrafında yerli ve milli kalkınma için güzel ve anlamlı bir yarış başlattık” dedi.

Yerli ve Millilik Endeksi

Mildeks (Yerli ve Millilik Endeksi) ile şirketlerin faaliyet alanlarındaki tüm parametrelerin dikkate alınarak matematiksel verilerle bir skorun ortaya çıkarıldığını ifade eden Eriş, bu konuda YİDER Akademik Kurulu bünyesinde, çeşitli üniversitelerden bir araya gelen akademisyenlerin çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Eriş, “Ancak ölçebildiğiniz bir şeyi yönetebilirsiniz. Bu noktadan hareketle Mildeks puanlarının önemli bir karar verme ve satın alma kriteri olması gerektiğine inanıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve kurumları olarak; önce kendimiz, Türk Malı olan ürün ve hizmetlere hak ettiği değeri vermeliyiz” dedi.

Ortak akılla krizin aşılabileceğini ifade eden Eriş, “2.238 yıllık bir devlet ve bu devletin geleneği, elbet bu zorlukların da üstesinden gelecektir. Fakat umudum odur ki bu kez yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkiler saman alevi gibi olmaz. Hepimizin bu gelişmeleri bir milat olarak kabul edip yerli ve milli kalkınmaya destek olabilecek tüm adımlarımızı hem bireyler olarak hem kurumlar olarak en güçlü şekilde ve samimiyetle atmaya başlayacağımızı umuyorum” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Ertaş Hakkında
Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yapan Ertaş, aldığı iş hayatına akademisyen olarak devam etme kararı ile Şubat 2020 itibairyle Beykent Üniversitesi Lojistik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor