Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
YİDER: Sıkıntılarımızı Ancak Yerli Üretimle Aşabiliriz!

Yerli İşletmeler Derneği (YİDER) Başkanı Erdem Eriş, yerli ve milli kalkınmanın önemini vurguladı. Eriş, Türkiye’nin kalkınma hamlesine, şirketlerin yerlilik ve millilik notunu hesaplayarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.

Yaptığı yazılı açıklamada son dönemde dövizde yaşanan sert dalgalanmaya dikkat çeken Eriş, yerli ve milli kalkınmanın önemini vurguladı ve “2.238 yıllık bir devlet ve bu devletin geleneği, elbet zorlukların üstesinden gelecektir” dedi.

“Sıkıntılarımızı Dolar Yakıp, Telefon Kırarak Değil, Yerli Üretimle Aşarız”

Yerli İşletmeler Derneği (YİDER) Başkanı Erdem Eriş, “Türkiye’nin geçirdiği bu olağanüstü dönemde firmalarımız, kurumlarımız ve insanlarımız elbette sıkıntılar yaşıyor. Diğer ülkelere tepki göstermek ya da dolar yakmakla, telefon kırmakla aşılamayacak bir süreçten geçiyoruz. Bu yarışta yerli ve milli üretim, yerli ve milli kalkınma odak noktası. Ürettiğimiz ürünleri markalaştırmamız, en üstteki çatı marka olan kendi ülkemizin markasını sağlamlaştırmamız; Türk malı olan ürün ve hizmetleri aslında aynı zamanda rakibimiz olan ülkelerdeki tüketiciler ile buluşturmamız gerekiyor. Öte yandan, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerin de özellikle katma değerli yatırımlarının önünü açmalıyız. YİDER olarak, yerli ve milliği ölçen Mildeks Skorumuz vasıtası ile sayısal bir baz etrafında yerli ve milli kalkınma için güzel ve anlamlı bir yarış başlattık” dedi.

Yerli ve Millilik Endeksi

Mildeks (Yerli ve Millilik Endeksi) ile şirketlerin faaliyet alanlarındaki tüm parametrelerin dikkate alınarak matematiksel verilerle bir skorun ortaya çıkarıldığını ifade eden Eriş, bu konuda YİDER Akademik Kurulu bünyesinde, çeşitli üniversitelerden bir araya gelen akademisyenlerin çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Eriş, “Ancak ölçebildiğiniz bir şeyi yönetebilirsiniz. Bu noktadan hareketle Mildeks puanlarının önemli bir karar verme ve satın alma kriteri olması gerektiğine inanıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve kurumları olarak; önce kendimiz, Türk Malı olan ürün ve hizmetlere hak ettiği değeri vermeliyiz” dedi.

Ortak akılla krizin aşılabileceğini ifade eden Eriş, “2.238 yıllık bir devlet ve bu devletin geleneği, elbet bu zorlukların da üstesinden gelecektir. Fakat umudum odur ki bu kez yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkiler saman alevi gibi olmaz. Hepimizin bu gelişmeleri bir milat olarak kabul edip yerli ve milli kalkınmaya destek olabilecek tüm adımlarımızı hem bireyler olarak hem kurumlar olarak en güçlü şekilde ve samimiyetle atmaya başlayacağımızı umuyorum” dedi.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.073 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Sivil Toplum Örgütleri, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız