Türkiye'nin İlk Blockchain Hackathonu 29 Haziran'da İstanbul'da!

Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathon’u Blockcircus, yazılımcı ve tasarımcıları Blockchain teknolojisi üzerine ürün geliştirmeleri için bir araya getiriyor. Detaylar haberimizde..

Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathon’u Blockcircus, yazılımcı ve tasarımcıları 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul Levent’teki Kolektif House’da Blockchain teknolojisi üzerine ürün geliştirmeleri için bir araya getiriyor. 

Bitcoin hakkında bilgi sahibi çok fazla insan olmasına rağmen, arkasındaki teknoloji Blockchain hakkında deneyimli çok az insan var. Son dönemdeki gelişmelerle birlikte Blockchain altyapısının sektöre getirdiği yenilikler, bu alanda yeni bir çağın açılacağına dair ipuçları veriyor. Ancak bu değişimin gerçekleşmesinin önünde pek çok zorluk var. Teknik noktalar dışında, dünya genelinde en büyük problem, bu alanda yeterli yazılımcı ve tasarımcının bulunmamasıdır.

Uzun yıllar Türkiye ve Amerika’da yazılım alanında çalışmaları ile seri girişimci olarak tanıdığımız Kemal Apaydın, Blockcircus ile bu alanda yeni bir çözüm getiriyor. Kemal Apaydın liderliğinde, etkinlik alanında deneyimli Ali Perik, Ezgi Erdem ve Zeynep Özbay tarafından düzenlenen Blockcircus, Blockchain teknolojisinin Türkiye’de daha geniş kitlelere duyurulmasını hedefliyor. Yapı Kredi Ana sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlik, 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında İstanbul Levent’teki Kolektif House’da ücretsiz olarak düzenlenecek.

Blockcircus; girişimcilik ekosisteminin blockchain katalizörü olmayı hedefliyor. Etkinlik bu vizyonuyla sadece yerel bir problemi değil, global ölçekte blockchain alanında en büyük problemlerden birine çözüm olabilir. Bu nedenle Yapı Kredi ile birlikte etkinliğe IBM, 500 Startups  ve Consensys gibi global firmalar da destek veriyor. Şimdiye kadar Blockchain’i Bitcoin ile bir tutan genel kanının değişmesi gerektiğini anlatan Apaydın, ‘’Özellikle Türkiye’de kripto paralara büyük ilgi olmasına rağmen, yeni ürün geliştirme kısmında eksiklerimiz var. Yani kullanıyoruz, ancak üretmiyoruz. Ülkemizde bu alanda çalışan birçok yetenekli yazılımcı var. Blockcircus ile ülkemizdeki potansiyelin ortaya çıkmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz’’

Blockchain’in, Bitcoin’den çok daha fazlası olduğunu, bu işin teknoloji tarafında dünya genelinde çok ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Apaydın, Türkiye’nin bu treni kaçırmaması gerektiğinin de altını çizdi.

Blockchain alanında başarılı eğitmen&mentorlardan destek alarak ürün geliştirebileceğiniz, Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathon’u Blockcircus hakkındaki daha detaylı bilgiye www.blockcircus.com web adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor