Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
Artık Her Yol Nesnelerin İnterneti'ne IoT'ye Çıkıyor!

Teknolojide yaşanan baş döndürücü değişimlerin şirketler üzerindeki etkileri her geçen gün artıyor. Nesnelerin İnterneti yani IoT çözümlerin kullanım alanındaki artış ve büyük veri analizleri şirketlerin rekabet gücünü etkiliyor.

Teknoser, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) kullanım alanlarına ve kurumlar için önemine dikkat çekiyor. Nesnelerin İnterneti (IoT), perakendeden lojistiğe, inşaattan tekstile tüm sektörler için geleceğin trendlerini belirliyor.

2 Yılda 2 Kat Artacak

Nesnelerin İnterneti’nin kullanımındaki artışa dikkat çeken Teknoser Network ve Güvenlik Çözümleri Müdürü Aytaç Karameşeoğlu, Gartner tarafından yapılan araştırmaya göre; 2018 sonunda birbirlerine bağlı cihazların sayısının 11,1 milyar olmasının öngörüldüğünü, 2020 yılında ise bu rakamın 20,4 milyara çıkmasının beklendiğini ifade etti. 2 yıl gibi kısa sürede yaşanan yaklaşık 2 katı oranındaki bu büyük artışı öngörerek, pozisyon alan firmaların kazanacağını kaydeden Aytaç Karameşeoğlu, bu teknolojilerin bireylerin hayatını kolaylaştırırken; firmaların da iş süreçlerini hızlandırdığını ve kontrol mekanizmasını arttıran bir çözüm olduğunu söyledi.

Günümüzün Vazgeçilmezleri: Nesnelerin İnterneti, Big Data, Blockchain

Geleceğin teknolojilerini yakalama imkanı tanıyan Teknoser, Nesnelerin İnterneti uygulamalarıyla, kurumlara özel çözümler sunuyor. Nesnelerin İnterneti’nin günlük hayatımızın önemli bir parçası olduğunu ve Big Data ve Blockchain teknolojilerinin de hızla yükselişe geçtiğini belirten Aytaç Karameşeoğlu “Teknoser olarak, müşterilerimizi dijitalleşen dünyanın standartlarıyla buluşturuyor, bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Müşterilerimizin projelerinin her anında yanlarında yer alıyor, tüm süreçlerine destek oluyoruz. Müşterilerimize özel çözümler sunmak için Nesnelerin İnterneti’nden ve gerek duyulduğunda da Big Data çözümlerinden yararlanıyoruz” dedi ve farklı sektörlerdeki IoT kullanımları hakkında bilgi verdi:

  • Taşıtlar: Araçların içerisine konumlandırılan takip cihazları IoT kullanımına güzel bir örnek olarak dikkat çekiyor. Bu takip cihazları sayesinde araçların mekanik aksam verilerini inceleyerek gerek araç sahiplerine gerekse sigorta şirketlerine kıymetli datalar sunuluyor. Örneğin; lastik havasının düzeyi veya fren balatasının güncel durumu gibi. Nesnelerin İnterneti, araç sahibinin aracını kullanma şekli hakkında verilere ulaşıp, sigorta şirketinin sigorta yenilemesi esnasında fiyat arttırılması veya azaltılması gibi önemli verilere ulaşmasını kolaylaştırıyor.
  • Marketler: Marketler, tekstil firmaları, benzin istasyonları gibi çoklu lokasyonda hizmet veren kurumlar, merkezi yönetim stratejisini yine Nesnelerin İnterneti ile geliştiriyor. Bir market içerisindeki ısıtma ve soğutma gibi enerji tüketimi yapan ekipmanların çalışma esnasındaki verileri kolayca incelenebiliyor.
  • Tekstil: Tekstil firmalarının mağazalarında müşteri memnuniyetini arttırabilmek için kullanılan teknoloji yine Nesnelerin İnterneti. Mağaza tasarım ve ürün yerleştirmelerinin müşterilerin gezmesini kolaylaştırıcı veya sirkülasyonu hızlandırıcı şekilde baştan düzenlenmesine imkan tanıyor.
  • Akıllı binalar: IoT teknolojisi ile ev içerisindeki su, elektrik, ısıtma veya soğutma gibi elektrik ihtiyacı duyan tüm mekanik aksamın, uzaktan veya yerinde programlanabilmesini ve yönetilebilmesini sağlıyor.
  • İnşaat: İnşaat sektöründe ise en önemli maliyet kalemini, kullanılan ekipmanlar oluşturuyor. Nesnelerin İnterneti, tüm ekipmanın izlenmesi ve arızaların önceden anlaşılmasına imkan tanıyor. Nesnelerin İnterneti’ne bunların dışında finans, sağlık, eğitim, lojistik gibi birçok sektörde faaliyet gösteren kuruma çözüm sunuyor.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 2.402 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Analiz / Yorum, Bilişim / Yazılım / İnternet, Girişimci Rehberi
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız