Dikkat: Gelecekte Bu Meslekleri Yapay Zeka Yapacak!

Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte pek çok iş kolunda da önemli revizyonlar gerçekleşecek gibi görünüyor. Yapay zeka çalışmaları ile hatırı sayılır bazı mesleklerin de tarihe karışacağı ve işleri robotların yapacağı bir gerçek. Peki bu meslekler hangileri? Detaylar haberimizde..

Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte pek çok iş kolunda da önemli revizyonlar gerçekleşecek gibi görünüyor. Yapay zeka çalışmaları ile hatırı sayılır bazı mesleklerin de tarihe karışacağı ve işleri robotların yapacağı bir gerçek. İstihdam oranlarında ciddi düşüşlere neden olacağı konuşulan yapay zekanın bazı sektörleri derinden etkileyeceği tahmin ediliyor.

İşte Yapay Zekanın Ele Geçireceği Bazı Meslekler;

  1. Sigorta çalışanları: Sigorta alanında çalışan pek çok kişiyi gelecekte riskli bir dönem bekliyor. Yeni oluşturulan sigorta inceleme programlarıyla birlikte sigorta işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor ve firmalarla daha az maliyet sunuyor. Japonya'da sigorta şirketleri yapay zeka kullanımına başladı bile.
  2. Finans analistleri: Finans alanı da yapay zekanın tehdidi altında. Yeni yazılan trend analizi tabloları ile finansal alanda verimli sonuçlar elde etmek mümkün. Amerika'da finans sektöründe gelecek yıllarda en az %30 iş kaybı olacağı öngörüler arasında bulunuyor.
  3. Çiftçiler: Önümüzdeki 10 yıl içinde yapay zeka robotları çiftçilerin yaptığı pek çok işi yapabilir konuma gelecek. Sadece Amerika'da en az 1 milyon işçinin bu nedenden ötürü yakın gelecekte işsiz kalabileceği tahmin ediliyor.
  4. Gazeteciler: Yapay zeka basın yayın organlarına da girmiş durumda. Çeşitli yayın, makale ve raporlar önemli kuruluşlarda yapay zeka yazılımları tarafından oluşturuluyor. Ünlü medya kuruluşu olan Associated Press yapay zeka yazılımlarını 2004 yılından beri kullandığını açıkladı.
  5. Şoförler ve pilotlar:  Ulaşım ve taşımacılık alanında da yapay zeka sağlam adımlarla geliyor. Sürücüsüz araç denemeleri sürerken bir yandan da pilotsuz uçak ve helikopter uçuşlarının da yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanıyor. Bu yanıyla taşımacılık sektörü de yapay zekaya yenik düşecek gibi görünüyor.
  6. İşçiler: İnşaat ve ağır yük işçileri tuğla dizme ve yük kaldırma gibi işlemleri yapay zeka robotlarına kaptırmak üzere. Basit inşaat işlerinde ilerleme kaydeden robotlar ayrıca buldozer ve vinç kullanımını da gerçekleştirebiliyor.
  7. Banka çalışanları: Bankada çalışanların yaptıkları pek çok iş halihazırda makineler ve dijital teknolojiler tarafından yapılmaya başlandı. Müşteri temsilcilerinin yaptığı işlerin de yakın zamanda yapay zekalar tarafından yapılması planlanıyor. Böylece bankaların da yapay zekanın en aktif kullanıldığı alanlardan biri olması bekleniyor.

Bu meslekler ileride yok olma tehlikesi ile karşı karşıya! Yapay zeka teknolojisi son hızla ilerlerken bazı meslekleri tarihe karıştıracak gibi görünüyor

TGRT Haber kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.026 kişi okudu.
Kategori: Bilişim / Teknoloji

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor