Outsourcing Sektörü 20 Milyar TL Büyüklüğe Ulaşacak!

Türkiye’de 2017 yılında 5,1 milyar TL’ye ulaşan outsourcing sektörünün 8-10 yıl içinde 20 milyar TL’yi yakalaması bekleniyor. Detaylar haberimizde..

İş yapma anlayışı son yıllarda hızla değişiyor. Günümüzde şirketler sadece ana faaliyet alanlarına odaklanmak isterken, insan kaynaklarından çağrı merkezine kadar birçok yan işi, dış kaynak şirketlerine veriyor.

Avrupa ve Amerika’da hızla yayılan bu trend Türkiye’de de kendisini hissettiriyor. Bu trendin etkisiyle Türkiye’de 2017 yılında 5,1 milyar TL’ye ulaşan outsourcing sektörünün 8-10 yıl içinde 20 milyar TL’yi yakalaması bekleniyor.

Türkiye’nin dış kaynak sağlayıcı şirketlerinden CMC’nin Genel Müdürü Aytaç Aydın “Avrupa’daki bu trend kaçınılmaz olarak bizim şirketlerimizi de etkiliyor. Rekabet ve karlılık için şirketlerimiz işlerinin dışındaki konularla uğraşmak istemiyor. Özellikle finans ve enerji sektöründe outsourcing yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu da dış kaynak şirketleri için 15-20 milyar TL’lik yeni bir pazarın oluştuğunu gösteriyor” dedi.

2017 yılında yüzde 13,3 büyüme yakalayarak 5,1 milyar TL’ye ulaşan Türkiye çağrı merkezi sektörü, her geçen gün büyüme eğilimi gösteriyor. Bu büyümede finans ve enerji başta olmak üzere büyük sektör oyuncularının, kendi faaliyetlerine yoğunlaşmak adına dış kaynak kullanımına yönelmesinin etkisi görülüyor. 

Outsourcing’in, insan kaynağını etkin ve uygun maliyet ile yönetmenin en etkin yöntemi olduğunu söyleyen Aydın, ülkelerin gelişme trendleri göz önüne alındığında outsourcing’in yükselen bir değer olduğuna vurgu yapıyor. Avrupa ve Amerika’daki bu trendin kaçınılmaz olarak Türk şirketlerini etkilediğini ve hızla önem kazandığını söyleyen Aydın, outsourcing’in çağrı merkezi sektörünü 5 yıl içinde 15-20 milyarlık bir büyüklüğe taşıyacağını öngörüyor.

Çağrı Merkezleri Artık Sosyal Medyayı da Takip Ediyor

Türkiye’nin en büyük dış kaynak sağlayıcı şirketlerinden CMC’nin Genel Müdürü Aytaç Aydın, outsourcing’in yanı sıra çağrı merkezlerine ve CMC’ye ilişkin rakamlara da değindi. Aydın, “Çağrı merkezlerinin yüzde 67’sinin sosyal medya mecralarına, yüzde 65’inin e-maile, yüzde 50’sinin SMS’e, yüzde 18’inin online chat’e ve yüzde 11’inin de chat botlara entegre olduğunu gözlemliyoruz. Sektörümüz genelinde gelen aramaların yüzde 59’unun ürün/hizmet bilgisi almak amacıyla, giden aramaların yüzde 69’unun ise satış/pazarlama amacıyla yapıldığını görüyoruz. Biz de CMC olarak chat interaction’da ve sosyal medya agresif bir görüntü çiziyoruz. Yılda 35 milyon defa müşteri memnuniyetini artırmak için müşterilerden gelen çağrıları karşılıyoruz, 130 milyon dakika boyunca güler yüzle görüşme gerçekleştiriyoruz. 54 milyon dış arama yapıyoruz ve 85 milyon dakikaya yakın dış arama görüşmeleri yapıyoruz. 1,5 milyon müşterimize e-mail ve chat üzerinden hizmet verirken, 1 milyona yakın müşterimizin sosyal medya üzerinden yönelttikleri taleplerine cevap veriyoruz. Büyümemizi sürdürürken, sektörümüzü de büyütmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 1.995 kişi okudu.
Kategori: Araştırma / Rapor
Yazar Emine Cin Ertaş Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu Emine Cin Ertaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ocak 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Girişim Haber'de Baş Editörlük yaptı. Ertaş, Şubat 2020'den bu yana Beykent Üniversitesi'nde Lojistik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Yükleniyor