Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  Arşiv  |  Bulut  |  Bülten  |  Reklam ?  |  İletişim                 
 Girişim Haber
İleri Teknolojiye Sahip Yurtdışı Şirket Alım Desteği Nedir?

Türkiye’de sınai ve/veya ticari faaliyette bulunan şirketler ile işbirliği kuruluşlarının pazar araştırması ve pazara giriş faaliyetleri kapsamında; ileri teknolojiye sahip yurtdışı şirket ve rapor alımlarına ilişkin giderlerinin bir kısmı Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanıyor.

Rapor ve Yurtdışı Şirket Alım Desteğinin Kapsamı Nedir?

Destek; şirketler ile işbirliği kuruluşlarının yurtdışına yönelik pazara giriş stratejileri ile eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla satın alınan sektör, ülke, yurtdışında yerleşik şirket veya marka odaklı rapor giderleri ile yurtdışında yerleşik şirket alımlarına yönelik mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri kapsıyor.

Destek Oranı ve Miktarı Nedir?

  • Destek oranı; şirketler için yüzde 60, işbirliği kuruluşları için yüzde 75.
  • Destek miktarı ise yıllık en fazla 200 bin dolar.

Raporların Süresi Var mı?

Satın alınan raporların ödeme belgesi tarihi itibarıyla en fazla iki yıllık olması gerekiyor.

İleri Teknolojiye Sahip Yurtdışı Şirket Alım Desteğinin Kapsamı Nedir?

İleri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak yurtdışında yerleşik şirketlerin alımına yönelik mali ve hukuki danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri kapsıyor.

Destek Oranı ve Miktarı Nedir?

  • Destek oranı; şirketler için yüzde 75, destek miktarı ise yıllık en fazla 500 bin dolar.

Kredi Faiz Desteği Ne Kadar?

İleri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak yurtdışında yerleşik şirketlerin alımında kullanılan kredi faiz giderlerinin Türk Lirası cinsi kredilerde 5 puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puanı toplam 3 milyon dolara kadar destekleniyor.

Faiz desteği miktarı ödenen faiz giderinin yüzde 50’sini aşamaz.

Faiz desteği, ilk faiz ödeme tarihinden itibaren 5 yıllık faiz ödemelerine veriliyor.

Faiz desteği verilecek kredi tutarının hesaplanmasında, yurtdışında yerleşik şirketin alım bedelinin azami yüzde 50’si esas alınıyor.

Bu Destekler İçin Ön Onay Gerekiyor Mu?

Satın alınan raporlar, danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderler, yurtdışında yerleşik şirket alımına yönelik danışmanlık giderleri ile faiz harcamalarına ilişkin giderlerin desteklenebilmesi için istenen belgelerle birlikte, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne başvurularak ön onay alınması gerekiyor.

Satın alınacak yurtdışında yerleşik şirketin ileri teknolojiye sahip ve teknoloji transferi sağlayacak nitelikte olduğuna ilişkin karar, Ekonomi Bakanlığı’nın yanı sıra, TÜBİTAK ve/veya başvuru bazında gerekli görülen üniversite, ileri teknoloji enstitüsü ve diğer kamu kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak Değerlendirme Komisyonu tarafından oybirliği ile veriliyor.

Destekler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ticaret.gov.tr/destekler/ihracat-destekleri web adresini ziyaret edebilirsiniz. İTO Haber kaynaklı haberimizi tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.

Bu içeriği 3.218 kişi okudu. Bizi takibe alın, yeni haber ve içeriklerimizi kaçırmayın; 
Kategori: Destek / Kredi / Hibe, Girişimci Rehberi, KAMU, Ulusal
Yazar Emine Cin Hakkında

Sinop Üniversitesi İstatistik mezunu Emine Cin, İstanbul Ticaret Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde "Geri dönüşüm ekonomisi" üzerine tezli yüksek lisans yaptı. Ağustos 2013'ten beri bilişim sektöründe Analistlik yapan yazar; Ocak 2014'den beri Girişim Haber'de Baş Editörlük yapıyor. Yazarın ilgi alanları; girişimcilik ekosistemi, dijital ekonomi, istatistiksel algoritmalar, veri analizi, geri dönüşüm ve geri dönüşüm ekonomisi.

HGS Akademi Eğitim & Danışmanlık

Yorum Ekle

Ad Soyad *
E-mail * (Gravatar resminiz görünecek)
Web
KalınYatayAltı ÇiziliAlıntı
  •   Yorum  
  •   Önizle  
Loading
     
Bizi takip edin; yeni haber ve paylaşımlarımızı kaçırmayın, rakiplerinizden bir adım önde olun;
Twitter Profilimiz
Facebook Sayfamız
Linkedin Profilimiz
E-Bülten Aboneliği
RSS Kaynağımız